Atribúty príťažlivosti sú nedefinovateľné, pre každého individuálne, či lepšie povedané menia sa s každou sezónou. Už nejaký čas však vládne v rámci fyzickej krásy trend veľkých, vo väčšine prípadov umelo nafúknutých pozadí.
V súvislosti s posadnutosťou prehnane veľkými zadkami sa však okrem pochvalných ozývajú aj kritické hlasy - naozaj ide o pozitívny módny trend? Je extrémna a neprirodzená zadná časť tela tým, čo ženám dodáva sebavedomie? A napokon - je to zdravé?
Inšpirácia v rámci populárnej kultúry sa dá nájsť na každom kroku. Prím hrajú predovšetkým tie dámy, ktoré svoje krivky vedia nosiť a spravili si z nich prednosť.
Čím viac sa tieto osobnosti v televízii, filmoch a hudobných videoklipoch zameriavali na svoje oblé krivky a zvýrazňovali nimi svoj sexepíl, tým viac si ženy začali uvedomovať, že si zo svojich tvarov a veľkostí nemusia robiť vrásky. Práve naopak. A zatiaľ čo v minulosti bolo výhodou mať všetkého "tak akurát" a nie viac, než je nutné, dnes je v móde často extrém.

Všetky oči na zadkoch
Zlom prišiel zrejme ešte niekedy v 90. rokoch, keď éru vychudnutých modeliek ako Kate Moss či Siena Miller prevalcovali prvé hudobné videá speváčky Jennifer Lopez a členiek skupiny Destiny´s Child na čele so zmyselnou Beyoncé.
Popový svet bol vždy aj o vizuálnej prezentácii a zameraní sa na atraktívne ženské telá. Upriamiť pozornosť fanúšikov na svoje oblé pozadia v nasledujúcich rokoch dokázali aj ženy z rodiny Kardashianovcov, raperka Nicki Minaj či istú dobu aj tanec twerking, ktorý stojí a padá na trasení zadkom a osvojili si ho mnohí choreografi.
Idoly v médiách a na sociálnych sieťach (kde významnú rolu zohral najmä Instagram a na ňom zverejňované fotografie intímnych častí tela) tak inšpirovali tisícky žien k tomu, aby sa im chceli podobať, hoci mnohé z nich tento trend dohnali až do extrému.
Navyše ženy, ktoré na niekoľkotisícový zákrok nemajú dostatok financií, siahajú po lacnejších a nebezpečnejších alternatívach vo falošných klinikách, hoc aj nevedomky.
V nejednom prípade sa tak stalo, že zväčšovanie pozadia robili samozvaní lekári a podvodníci, ktorí svojim pacientkam do zadku aplikovali namiesto silikónu napríklad cement či lepidlo a takmer ich pripravili o život.
Čo všetko obnáša chirurgický zákrok
"V našich končinách sa s požiadavkou na vytvarovanie alebo zväčšenie zadočku stretávame zatiaľ zriedka, ale nastáva trend, kde nielen ženy, ale aj muži prichádzajú s požiadavkou na vytvarovanie alebo priamo zväčšenie týchto partií tela," hovorí šéfka estetickej kliniky Medicor, doktorka Jana Holešovská.
Vytvarovanie takzvaného brazílskeho zadočku, ktorého názov značí svalnatý, oblý a pekne tvarovaný zadok, je vyhľadávaným zákrokom predovšetkým v USA a v oblasti Latinskej Ameriky. Zväčšenie a modelácia sa spravidla robí pomocou vlastného tuku, vložením silikónových implantátov alebo kyselinou hyalurónovou či hydrofilným gélom.
„Je rozdiel, ak u niekoho vekom došlo k poklesu zadku a úbytku svalovej hmoty v tejto oblasti, a má záujem o pekné, estetické nadvihnutie a vytvarovanie, alebo chce niekto vložením implantátu zadok zväčšiť, niekedy až neprimerane,“ hovorí Jana Holešovská.
V takom prípade závisí od estetického cítenia plastického chirurga a od jeho svedomia, na čo všetko sa dá nahovoriť.
Netreba zabúdať ani na to, že tak ako pri každom chirurgickom zákroku, aj pri zväčšovaní či modelovaní zadočku existujú zdravotné riziká, s ktorými by sa mal klient vopred oboznámiť. Môže nastať napríklad citlivosť na kyselinu hyalurónovú, pri implantátoch zase zmena miesta, prasknutie či potreba jeho výmeny o niekoľko rokov.
„Aj samostatná rekonvalescencia je po týchto zákrokoch dlhšia a obmedzenia sú výraznejšie, ako napríklad pri zväčšení prsníkov,“ upozorňuje Jana Holešovská. Na záver však dodáva, že ak je zákrok spravený s citom a esteticky, výsledok stojí za to.
Skúste to s cvičením
Hoci zásah chirurga je stále najrýchlejším spôsobom, ako môžu ženy a muži oblý zadok dosiahnuť, dosiahnuť brazílsky ideál sa dá aj inak. V kurze je napríklad cvičenie zamerané práve na oblasť pozadia a jeho vytvarovanie.
Budete sa síce musieť obrniť trpezlivosťou, lebo požadovanú veľkosť nedosiahnete cez noc a aj námaha je väčšia, ide však o lacnejší, prirodzenejší a pre telo rozhodne zdravší spôsob.