SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Ivana Surovcová: V Amerike sa mi ťažko zvykalo na osamelosť

Po boku Mariána Gáboríka žije v zámorí, najviac času venuje svojmu e-shopu s originálnymi šperkami.

(Zdroj: Alex Rymšinová)

Aké obdobie momentálne prežívate? Čo Vás robí šťastnou?

Darí sa mi celkom dobre, no musím si pre istotu zaklopať, aby sa to nezmenilo. Šťastnou ma robí rovnováha v živote, ktorú momentálne zažívam. V poslednej dobe nachádzam balans v pracovnom a súkromnom živote a to ma, samozrejme, teší.

Zvykli ste si už na život v Amerike?

Je to už niekoľko rokov a musím povedať, že som si za ten čas zvykla. Akceptujem zvyklosti ľudí v krajine, adaptovala som.

Je niečo, na čo sa Vám v zámorí zvykalo ťažko?

Zo začiatku to bola osamelosť. Nepoznala som skoro žiadnych ľudí, nevedela som si vytvoriť nové priateľstvá, bála som sa toho. Dnes už sa nad tým pousmejem, porozprávam sa aj s predavačkou. Bola to pre mňa obrovská škola, človek sa viac o sebe naučí, keď trávi čas sám so sebou. Mám dvoch starších bratov, čiže pojem samota mi bol cudzí skoro celý môj život.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedeli by ste si predstaviť, že by ste sa vrátili na Slovensku a žili opäť tu?

Stále sa na Slovensku cítim doma, život tam pre mňa nie je nepredstaviteľný. Je to krajina, v ktorej som žila a stále žijem, len momentálne s niekoľko mesačnou prestávkou.

Znamená to, že by ste trvalý návrat na Slovensko videli v budúcnosti reálne?

Nemôžem to tvrdiť na 100%, ale nevidím v tom žiadny problém. Byť blízko rodiny je pocit na nezaplatenie.

Je cestovanie Vašou záľubou? Ktorá krajina vás zatiaľ ohúrila najviac a čím?

Nemám zmapovaných veľa miest, aj keď s tancom som precestovala skoro celý svet. No videla som z toho len hotelovú izbu a tanečnú sálu. Najviac času na obhliadku krajiny sme mali na Majstrovstvách sveta v Austrálii, kde sme spolu s našim trénerom a manažérom Petrom Horáčkom strávili dva týždne a nenechali si ujsť krásy Sydney. Takže môžem tvrdiť, že táto krajina patrí medzi moje obľúbené a veľmi rada by som sa tam vrátila. Určite by som spomenula aj New York a LA, keďže som tu žila a žijem, vnímam ich iným pohľadom, nie ako turista. Cítim sa tu ako doma, poznám všetky zákutia, obľúbené kaviarničky, ľudí a zamilovala som sa do rozdielnej energie, ktorú tieto mesta v sebe majú.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké sú vaše ďalšie plány zo súkromného aj pracovného hľadiska?

Plánujem si život maximálne na mesiac dopredu, ale sú určité oblasti, v ktorých mám jasný cieľ. Viem, že chcem pokračovať v zlepšovaní sa v tanečnej oblasti, herecky v oblasti komerčných reklám a budovať naďalej s Katkou náš e-shop Kattiva, s čím súvisí vzdelávanie v oblasti e-commerce.

Navštevujete aj herecké kurzy? Ktoré natáčanie reklamy alebo fotenie bolo zatiaľ pre vás najzaujímavejšie?

Herecké kurzy navštevujem, ale so špecializáciou na reklamu. Veľmi ma to baví a chcela som sa po tejto stránke zlepšovať. V pamäti mi utkvela reklama s Rogerom Federerom, pretože je neskutočne vtipný. Veľa sme sa nasmiali a čas na pľaci rýchlo ubehol. Jedna z najpohodlnejších bola reklama na matrace, váľala som sa celý deň v posteli. Asi najsrdečnejší boli ľudia na poslednom natáčaní pre jednu kozmetickú firmu.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa Vám páči na Amerike a na Američanoch?

Momentálne sme v Los Angeles a počasie je jedným dôležitým elementom, ktorý mi vyhovuje. Slnečné dni vás robia aktívnejším, pociťujete množstvo energie a hlavne, všetko robíte s úsmevom na tvári. Samozrejme, chýba mi rodina, kamaráti, dobrý chlieb a reálni, úprimní ľudia.

Chýba Američanom z Vašej skúsenosti úprimnosť?

Možno nie tak Američanom, ako Kalifornčanom. To je môj poznatok a stretla som sa s rovnakým názorom už viackrát.

Je práve Kalifornia časť Ameriky, ktorá sa vám páči alebo máte na tomto kontinente aj iné obľúbené destinácie?

Z územia Ameriky som toho veľa zatiaľ nevidela, no chvíľu sme žili aj v New Yorku a práve toto mesto má svoje čaro, je nabité neskutočnou energiou. Ale stále ostáva víťazom Los Angeles.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako často cestujete na Slovensko?

Už menej ako kedysi. Hlavne let z LA aj s prestupom trvá trinásť hodín, je to vyčerpávajúca cesta, nie je to jednoduché. Naposledy som doma na Slovensku strávila vianočné sviatky a najbližšie sa sem chystám až v lete.

Ste tanečníčka, choreografka, máte e-shop so šperkami, občas ste modelkou – čím sa cítite byť momentálne najviac?

Cítim sa byt všetkým. Všetky veci, na ktorých pracujem, ma napĺňajú, robím ich naplno a snažím sa v každej z týchto oblasti zlepšovať, vzdelávať sa, posúvať sa ďalej. Vždy mi napadne niečo ďalšie, čo ma očarí a môžem si to „nabaliť“ k zvyšku aktivít. Momentálne je to fotografovanie.

E-shop Kattiva ste založili s kamarátkou Katkou Štumpfovou. Ako tento nápad vznikol?

V tom čase som nemala v USA víza a, úprimne, nebola som z tohto pocitu šťastná. Ako tanečníčka a komerčná modelka musíte byt prítomná, existovať na mieste, na ktorom pracujete a kde prichádzajú ponuky. Práve preto som začala uvažovať o práci, ktorú by som mohla vykonávať z ktoréhokoľvek miesta na svete. Tým je práve online obchod. Mala som veľa inšpirácie a prichádzalo ku mne množstvo nápadov, tak som nad touto možnosťou reálne začala uvažovať. O týždeň na to mi volala Katka s otázkou, či spolu nezačneme v niečom podnikať a o pár týždňov na to bola firma na svete. Veď predsalen, tancovať sa dá len do určitého veku. Obe máme vysokoškolské vzdelanie, vieme využiť svoje vedomosti. Odvtedy je práca na Kattive aj našou záľubou a venujeme sa jej denno-denne. Snažíme sa vždy priniesť exkluzívne kúsky šperkov a doplnkov, potešiť našich zákazníkov, byť odlišní, ale zároveň za rozumnú cenu.

Skryť Vypnúť reklamu

Kde a ako vyberáte šperky a doplnky, ktoré predávate? Máte s Katkou rovnaký vkus?

Inšpirujeme sa v Amerike, Katka tu za mnou bola aj pracovne, máme dizajnérov a výrobcov na Slovensku aj v Amerike a potom si vytvárame vlastné dizajny. Zatiaľ sa nestalo, že by náš vkus bol odlišný.

Máte aj nejaké ďalšie podnikateľské plány?

Najnovšie sme s Katkou začali písať blog, pretože sme dostávali od báb množstvo otázok na tému stravovanie, cvičenie, móda či kozmetika. A keďže sme sa chceli podeliť s našimi skúsenosťami, tak sme vytvorili na našej webstránke kolonku BLOG, ktorá je venovaná rôznym ženským veciam. Ja mám neustále v hlave nové veci, ktoré by som chcela začať realizovať. Ale v takom prípade by som potrebovala, aby mal deň viac ako 24 hodín.

V súčasnosti ste asi dosť zaneprázdnená. Začiatky, keď ste sa do Ameriky za svojim partnerom nasťahovali, boli vraj ťažké. Prečo?

Skryť Vypnúť reklamu

Zažila som v podstate šok. Po príchode do Ameriky som sa stretla s nečakanou zmenou. Keď dovtedy žijete v krajine, kde vám stále zvoní telefón, nestíhate čítať maily s pracovnými ponukami a zrazu prídete na niekoľko týždňov do USA a je ticho, je to zvláštne. Žiadna práca, nič. Ale ako sa vraví, začiatky sú všade ťažké a je len na nás, či zabojujeme alebo ostaneme pasívni.

O vzťahu s Mariánom v médiách veľmi nehovoríte. Prečo je to tak?

V minulosti som sa poučila, tak si súkromie viac strážim.

Nájdete si na seba čas, keď ste obaja pracovne zaneprázdnení?

Určite áno.

Prepadli ste vraj aj joge. Ako ste sa k nej dostali a čím vás tento šport priťahuje?

Po prvej hodine jogy som na záver pociťovala neskutočný pokoj a vyrovnanosť. Práve toto bol dôvod, prečo som začala hodiny jogy navštevovať pravidelne a keďže som sa chcela zlepšovať, vedela som, že potrebujem vedomosti a spravila som si certifikát. Joge už viac rozumiem, konkrétne vinyasaflow. Odporúčam ju aj vrcholovým športovcom, pretože si jednak ponaťahujú celé telo, predídu zraneniam a už ich len tak niečo nerozhádže.

Skryť Vypnúť reklamu

Nahovorili ste teda na jogu aj svojho partnera?

V jeho vyťaženom programe je zatiaľ asi rád, že si oddýchne. Ale majú hodiny jogy počas sezóny.

Šport a pohyb je súčasťou vášho života. Je práve to tajomstvom vašej dokonalej postavy? Čomu všetkému sa počas dňa venujete?

Celý život som súťažne tancovala, cvičenie je spôsob, ktorým si nahrádzam chýbajúce endorfíny. Venujem sa joge a reformer pilates, čo je asi najnáročnejšie, čo som kedy robila a ak koleno dovolí, tak beh. Robím to práve pre ten pocit, nie pre štíhlu líniu. Pretože, ak chce byť človek štíhly, nepomôže mu ani každodenný beh, ak bude do seba hádzať hranolčeky, piť sladené vody, jesť čokoládu a fast food.

Takže ako vyzerá Vaše stravovanie? Ste na seba prísna?

To by som vôbec netvrdila. Len sa zdravo stravujem, pretože sa omnoho lepšie cítim, mám viac energie, som zdravšia. Je to moje hobby. Vzdelávam sa v tom, čo je dobré pre telo a čo nie. Nakúpila som si domov hrubé knihy o potravinách a prírodnej liečbe. Aj pri nakupovaní si čítam každú etiketu, chcem vedieť, čo do seba dávam.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo by ste poradili čitateľkám, ak sa chcú dopracovať k štíhlej postave? Kde by mali začať?

Žiadne diéty, najdôležitejšia je zmena myslenia. Netýrať sa myšlienkou že chcem schudnúť, ale nastaviť sa tak, že chcem spraviť niečo pre svoje zdravie a cítiť sa lepšie.

A čo varenie? Rada sa obšmietate v kuchyni?

Varím veľmi rada a hlavne pre veľa ľudí. Mám toľko obľúbených receptov. Ak je čas, navštevujem jednodňové školy varenia, ktoré sú, samozrejme, zamerané na zdravú stravu. Mám tu v Los Angeles obľúbenú reštauráciu The source coffee, kde všetko famózne chutí, spolupracujú s domácimi farmármi, dbajú na každú jednu potraviny, čo použijú.

Ako a kde ste prežívali sviatky?

Po niekoľkých rokoch som ich trávila na Slovensku v kruhu najbližšej rodiny. Je to pre mňa najkrajší sviatok v roku.

Skryť Vypnúť reklamu

Médiá neprehliadli váš pobyt počas sviatkov v lyžiarskom stredisku. Máte rada aj zimu?

Zimu zbožňujem a snáď ešte o to viac keď v slnečnej Kalifornii nie je :)

Tento rok ste oslávili tridsiatku. Zmenilo sa vo vašom živote niečo?

Nezmenilo sa vôbec nič. A tak to má byť. Vek je len číslo.

Sme na začiatku nového roka – ako by ste zhodnotili ten minulý?

Uff, neviem, či vôbec dokážem zrekapitulovať posledný rok, mám pocit, že to bolo veľmi veľmi dávno. No mám pocit, že jeho priebeh bol plynulý a to znamená, že všetko išlo tak ako som si priala a dala za cieľ. Keď si spomeniem na rok 2016 vynorí sa mi úsmev na tvári a to je najdôležitejšie.

Ktoré momenty roka 2016 sú pre vás najpamätnejšie a prečo?

Najpamätnejší moment bol oslava mojej tridsiatky. Oslávila som ju s mojimi najbližšími a to, že si v tomto uponáhľanom svete našli čas a prišli, si cením najviac.

Skryť Vypnúť reklamu

Zhodnocujete na začiatku roka aj chybné kroky, ktoré ste urobili a snažíte sa z nich poučiť?

Som typ človeka, ktorý nevyhodnocuje, nedáva si predsavzatia na nový rok. Ak chcem niečo v živote zmeniť, zmením to hneď a pri chybnom kroku sa radšej hneď poučím. Život plynie veľmi rýchlo na to, aby sme čakali na zmeny a zamyslenie sa až na nový rok.

Foto: Alex Rymšinová

Styling a vizáž: Ivana Surovcová

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 319
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 21 845
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 297
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 993
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 624
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 380
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 658
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 544
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 374
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 339
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Rozhovory z denníka SME

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Niektorí ľudia zo vzťahu odídu.

6 h
Ilwad Elmanovú zaradilo BBC do ankety 1000 Women 2020 a v roku 2019 sa dostala do užšieho výberu kandidátov na Nobelovu cenu.

Ilwad a Iman Elmanovým zabili otca aj sestru.

9 h

Na aféru so šéfom tvrdo doplatila.

25. jan
Zuzana Guzmická

Guzmická hovorí o tom, čo robiť, keď dieťa nechce spať.

24. jan