To, že sú ľudia v súčasnej spoločnosti zahltení modernými technológiami, neustále kontrolujú mobily, notebooky či tablety, je zrejmá vec.
Pripojení sme v práci, doma, vonku a vďaka tomu je oveľa jednoduchšie si vypestovať závislosť či obsesiu. Potrebujeme byť neustále zabávaní, informovaní a v kontakte s inými ľuďmi, to všetko však prostredníctvom virtuálneho a nie reálneho sveta.
Málokto si zároveň uvedomuje, že od prepadnutia neustálej potrebe „byť pripojený“ môže pomôcť najmä pravidelný digitálny detox.
Prospešný najmä pre vzťahy
Psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič súhlasí, že podstúpiť digitálnu „očistu“ je dobrý nápad. „Jednoznačne, lebo ľudia sa potom musia viac rozprávať a majú k sebe bližšie. Človek je spoločenský tvor, takže je to prospešné najmä pre vzťahy,“ tvrdí Dobšovič.
Nemyslí si však, že by všetci, ktorí využívajú moderné technológie, boli závislí, hoci určite sa medzi nimi takí nájdu. Väčšinou ide podľa neho „iba“ o zvýšenú potrebu.
„Keď nemôžu byť online, dochádza u nich k určitému napätiu. Je to akýsi medzistupeň k závislosti. Myslím si, že sa to objavuje obzvlášť u mladých ľudí, u ktorých je to veľmi silné a spája sa to práve s tým, že sa s nimi dospelí menej rozprávajú. Necítia sa byť počutí, dôležití, prijatí a akceptovaní s tým, čo hovoria. Preto si hľadajú možnosť komunikovať a najčastejšie sú to asi sociálne siete, kde sa vzájomne počúvajú,“ myslí si psychológ.
V rámci svojej praxe sa často stretáva s prípadmi, že ak ľudia nepremýšľajú nad motiváciou v súvislosti so svojimi rozhodnutiami, nevydržia.
„Keď človek nerozumie svojim motívom, tak to nefunguje. Mal by rozumieť sám sebe, o čo mu ide a čo vlastne potrebuje,“ radí.
Teda predtým, ako sa rozhodnete dať si pauzu od vášho smartfónu a vypnúť internet, ujasnite si, prečo to tak chcete a čo vám to môže dať.

Dospelých odúčajú aj v špeciálnych táboroch
Digitálne technológie sú dobrý sluha, ale zlý pán. Môžu negatívne ovplyvňovať našu koncentráciu, sociálne cítenie, produktivitu, zhoršiť spánok a schopnosť „normálne“ fungovať v bežnom živote.
Podstatné je nájsť rovnováhu a nájsť si čas na digitálnu „hygienu“, najmä ak vám to umožňujú pracovné okolnosti a povinnosti. Odolať pokušeniu zapnúť počítač či siahnuť po mobile môže byť spočiatku náročné, treba sa však sústreďovať najmä na spomínanú motiváciu, odhodlanie a pevnú vôľu.
Pomôcť môže aj vedomé plánovanie iných činností a vytváranie návykov, ktoré človeka od technológií odpútajú. Ak môžete, vypnite si telefón, dohodnite si stretnutie s priateľmi, choďte do prírody.
V zahraničí napríklad prišli aj s myšlienkou táborov pre dospelých, zameraných na digitálny detox. Rovnaký koncept začal, mimochodom, fungovať už aj na Slovensku.
Digitálny detox krok po kroku
1. V prvom rade si ujasnite, či je váš vzťah k mobilu či počítaču naozaj problémový a prečo by ste chceli jeho používanie obmedziť.
2. Určte si presný čas, v ktorom sa vyhnete internetu, smartfónu či televízoru. Napríklad od ôsmej večer do ôsmej rána. Nepozerajte do mobilu pred spaním a vyhnite sa mu aj hneď po prebudení.
3. Zobúdzajte sa pomocou tradičného budíka a nie telefónu.
4. Doprajte si víkend úplne bez pripojenia. Urobte si program, v ktorom nebudete musieť sledovať čo je nové a kontrolovať maily. Sústreďte sa vždy iba na jednu činnosť a vytrvajte pri nej. A predovšetkým dajte vedieť svojmu okoliu o týchto plánoch, aby vám ich náhodou nevedomky neprekazili.
5. V rámci pracovného týždňa sa vyhnite mobilu vždy, keď sa dá. Nenoste ho so sebou na obed, či stretnutia.
6. Vyhodnoťte si, ako zvládate abstinovať od digitálnych technológií a ak sa vám darí robiť prvé kroky úspešne, pokračujte a venujte sa detoxu pravidelne.
7. V prípade, že sa od mobilov, tabletov a internetu neviete odtrhnúť a je pre vás problémové odsunúť virtuálny svet do úzadia, pouvažujte, či nie je na čase osloviť odborníka, ktorý by vám pomohol.