SME
reklama

Janis Joplin: Očarili ju sloboda, mier, láska aj drogy

Fanúšikovia milovali Janis pre jej nevšedný prejav.

(Zdroj: SITA)

Chodiaci škandál. Presne takto označovali médiá Janis Joplinovú počas jej života. Navonok drzé dievča, ktoré nedbalo na konvencie, však skrývalo vnútri citlivú a zraniteľnú povahu.

V mladej Texasanke sa každý deň bilo niekoľko protichodných charakterových čŕt. Občas vyhrali tie prijateľnejšie pre okolie, inokedy nie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Janis sa narodila do rodiny notárky a inžiniera. Jej rodičia patrili k dobre zabezpečenej strednej vrstve. Vyrastala spolu s ďalšími dvoma súrodencami, v rodine, kde sa dbalo na vzdelanie detí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A v neposlednom rade aj na slušné správanie. Janis ako dieťa maľovala a veľa čítala, aby mohla viesť s otcom dlhé filozofické debaty.

S nástupom puberty sa u nej čoraz intenzívnejšie prejavovala jej rebelská povaha. Čoraz ťažšie zvládala nudu malého mesta, ktoré si žilo pomalým tempom.

Dovtedy skôr tiché a pokojné dievča sa zmenilo na priamočiaru a hrubú tínedžerku, ktorá nemala problém komukoľvek povedať, čo si o ňom myslí.

Loading

...

Prezývali ju obluda

Čiastočne za to mohlo aj školské prostredie. Kolektív spolužiakov nikdy celkom neprijal čudácku Janis a napokon ju úplne vyčlenil do pozície outsidera. Trpela nadváhou a ťažkou formou akné. Spolužiaci ju častovali prezývkami ako obluda či prasa.

„Nehodila som sa k nim. Čítala som, maľovala a nebola som z tých, ktorí neznášali černochov,“ vyjadrila sa pred mnohými rokmi o svojom detstve.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kým jej spolužiaci zatracovali Afroameričanov, pre ňu sa stali zdrojom inšpirácie. Milovala bluesovú speváčku Bessie Smithovú.

Podľa jej vzoru sa prihlásila do speváckeho zboru a začala spievať blues. Práve vtedy vznikol základ pre jej budúcu hudobnú kariéru. Po maturite odišla Janis na univerzitu. Vystriedala hneď dve, no napokon štúdium ani raz nedokončila.

Väčšie mestá a anonymita jej však dodali odvahu, aby skúsila spievať na verejnosti. V roku 1961 mala svoje prvé verejné vystúpenie.

V Austine spievala s kapelou Waller Creek Boys, čo jej však neprinášalo toľko peňazí, koľko potrebovala.

A tak sa začala obzerať po lepšie platenej práci. Začala predávať marihuanu, s ktorou neskôr aj rada experimentovala. Riziko, ktoré pri tom podstupovala, jej neprekážalo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Loading

...

Koho v tom čase našli s jointom, putoval za mreže na desať rokov. Mladučkú Janis to však neodradilo. Dokonca sa rozhodla vyskúšať aj iné drogy.

Obľubovala speed, kombináciu amfetamínu a metamfetamínu, ktorý v nej vyvolával pocit sebavedomia a spokojnosti. Bola to typická droga beatnikov – spisovateľa Jacka Kerouaca, básnika Allena Ginsberga.

Práve k tejto skupine umelcov sa speváčka hrdo hlásila. Vždy stála na strane utláčaných, odmietala malomeštiacky život plný pravidiel, v ktorom bola vychovávaná.

Keď zo svojho rodiska doslova ušla na univerzitu, verila, že sa už nikdy nevráti. No priveľká konzumácia drog a alkoholu urobili z Janis čoskoro štyridsaťkilovú trosku.

Na odporúčania priateľov sa vrátila domov pod ochranné krídla rodičov, kde sa plánovala dať do poriadku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kráľovná rokenrolu

Na „odvykačke“ od veľkého sveta vydržala rok. Napokon ju zlákalo San Francisco. Mala dvadsaťtri rokov, keď prišla do tohto mesta vlna hippies.

Hnutie hlásajúce spontánnosť, slobodu, mier, veľa lásky a ešte viac drog ju očarilo. Bez váhania sa s ním stotožnila. Stala sa propagátorkou tetovania, čím spôsobila absolútnu revolúciu medzi mladými ženami.

V tomto období sa stretla so skupinou Big Brother and Company a zistila, že jej bluesový spev sa výborne dopĺňa so štýlom tejto kapely.

Netrvalo dlho a stali sa vyhľadávanou skupinou sanfranciskej mládeže. Ich skladba z prvého albumu Down Me On sa umiestnila na štyridsiatom druhom mieste v rebríčku americkej hitparády.

Loading

...

Triumfálny nástup Janis Joplinovej na hudobnú scénu sa odohral v júni 1967 na festivale v kalifornskom Monterey, kde doslova ohúrila publikum jedinečným hlasom, ktorý sa vymykal všetkým dovtedy zaužívaným normám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stala sa nekorunovanou kráľovnou rokenrolu. S obrovským úspechom však prišli problémy v pracovných vzťahoch. Po dvoch rokoch sa kapela rozhádala.

Prispela k tomu aj skutočnosť, že Janis sa stala hviezdou, zatiaľ čo Big Brother and Company boli vnímaní len ako jej sprievod, ešte k tomu príliš slabý pre hviezdu jej formátu.

A tak prišla na scénu nová skupina Cosmic Blues band, ktorú Janis Joplin založila, a s ňou aj album I Got Dem Ol Kozmic Blues Again Mama! Kapela odohrala množstvo koncertov v Spojených štátoch aj v Európe, vystúpila aj na najznámejšom festivale - Woodstocku.

Večne osamelá

Fanúšikovia milovali Janis pre jej nevšedný prejav. Dokázala spievať ako korpulentné černošské speváčky, hoci bola útla beloška.

Typický chrapľavý hlas, strapaté vlasy a zvláštna príťažlivosť spôsobili, že sa mladé nepekné dievča stalo slávnym a dokázalo v šoubiznise konkurovať aj mužom, čo vtedy nebolo vo svete rockovej hudby vôbec bežné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Janis však jej úspechy nepriniesli vnútorný pokoj. Trpela depresiami, nemala rada samotu. „Na pódiu som s dvadsiatimi piatimi tisíckami ľudí. Domov sa však vraciam sama," poznamenala.

Loading

...

Paradoxne, čím viac bola úspešná, tým viac sa cítila osamelá. Samotu zaháňala heroínom a pitím whisky. V najhoršom období bez pohárika ani nevyšla na pódium.

Ďalšou drogou, ktorej sa oddávala, bol sex. Väčšina jej vzťahov s mužmi preto vydržala len veľmi krátke obdobie. Nerozlišovala pohlavia, nedbala na konvencie.

Medzi jej milencami boli také zvučné mená ako Leonard Cohen, Eric Clapton, Jimi Hendrix, Jim Morrison či Kris Kristofferson.

Za jej najväčšiu lásku je považovaný Seth Morgan. Nikdy jej nebol verný, čo napokon spôsobilo kolotoč drogových opojení a pád Janis na absolútne dno.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z najhorších depresií ju napokon vytiahlo veľké turné, na ktoré sa vybrala s novozaloženou formáciou Full Tilt Boogie Band. Bola vo forme ako nikdy predtým.

Zavrela sa do štúdia, aby nahrala nový album – štvrtý a posledný –s názvom Pearl. Napokon ho však nestihla dokončiť. Štvrtého októbra 1970 ju našli v hoteli v Hollywoode mŕtvu. Príčinou smrti bolo vraj predávkovanie drogami.

Speváčkino telo spopolnili a rozptýlili v Tichom oceáne. Album Pearl, nazvaný podľa jej prezývky Perla, sa podarilo vydať v roku 1971 a stal sa na deväť týždňov najpredávanejším hudobným nosičom na svete.

Loading

...

Janis za sebou zanechala štyri albumy, osobité Porsche 356 kabriolet pomaľované psychedelickými obrázkami a svoje papieriky na užívanie LSD.

Tieto relikvie sú dnes vystavené v newyorskom múzeu Whitney museum. Speváčka sa v roku 1995 stala členkou Rock´n´rollovej siene slávy a v roku 2005 dostala cenu za celoživotné dielo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spomenul si na ňu aj časopis Rolling Stones. Aj keď na jeho titulku sa dostala až po smrti. Cena Grammy jej bola udelená až desať rokov po smrti za celoživotný prínos vo svete hudby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 907
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 297
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 159
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 866
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 719
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 121
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 722
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 457
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 276
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu