SME

Janis Joplin: Očarili ju sloboda, mier, láska aj drogy

Fanúšikovia milovali Janis pre jej nevšedný prejav.

(Zdroj: SITA)

Chodiaci škandál. Presne takto označovali médiá Janis Joplinovú počas jej života. Navonok drzé dievča, ktoré nedbalo na konvencie, však skrývalo vnútri citlivú a zraniteľnú povahu.

V mladej Texasanke sa každý deň bilo niekoľko protichodných charakterových čŕt. Občas vyhrali tie prijateľnejšie pre okolie, inokedy nie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Janis sa narodila do rodiny notárky a inžiniera. Jej rodičia patrili k dobre zabezpečenej strednej vrstve. Vyrastala spolu s ďalšími dvoma súrodencami, v rodine, kde sa dbalo na vzdelanie detí.

SkryťVypnúť reklamu

A v neposlednom rade aj na slušné správanie. Janis ako dieťa maľovala a veľa čítala, aby mohla viesť s otcom dlhé filozofické debaty.

S nástupom puberty sa u nej čoraz intenzívnejšie prejavovala jej rebelská povaha. Čoraz ťažšie zvládala nudu malého mesta, ktoré si žilo pomalým tempom.

Dovtedy skôr tiché a pokojné dievča sa zmenilo na priamočiaru a hrubú tínedžerku, ktorá nemala problém komukoľvek povedať, čo si o ňom myslí.

Loading

...

Prezývali ju obluda

Čiastočne za to mohlo aj školské prostredie. Kolektív spolužiakov nikdy celkom neprijal čudácku Janis a napokon ju úplne vyčlenil do pozície outsidera. Trpela nadváhou a ťažkou formou akné. Spolužiaci ju častovali prezývkami ako obluda či prasa.

„Nehodila som sa k nim. Čítala som, maľovala a nebola som z tých, ktorí neznášali černochov,“ vyjadrila sa pred mnohými rokmi o svojom detstve.

SkryťVypnúť reklamu

Kým jej spolužiaci zatracovali Afroameričanov, pre ňu sa stali zdrojom inšpirácie. Milovala bluesovú speváčku Bessie Smithovú.

Podľa jej vzoru sa prihlásila do speváckeho zboru a začala spievať blues. Práve vtedy vznikol základ pre jej budúcu hudobnú kariéru. Po maturite odišla Janis na univerzitu. Vystriedala hneď dve, no napokon štúdium ani raz nedokončila.

Väčšie mestá a anonymita jej však dodali odvahu, aby skúsila spievať na verejnosti. V roku 1961 mala svoje prvé verejné vystúpenie.

V Austine spievala s kapelou Waller Creek Boys, čo jej však neprinášalo toľko peňazí, koľko potrebovala.

A tak sa začala obzerať po lepšie platenej práci. Začala predávať marihuanu, s ktorou neskôr aj rada experimentovala. Riziko, ktoré pri tom podstupovala, jej neprekážalo.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Koho v tom čase našli s jointom, putoval za mreže na desať rokov. Mladučkú Janis to však neodradilo. Dokonca sa rozhodla vyskúšať aj iné drogy.

Obľubovala speed, kombináciu amfetamínu a metamfetamínu, ktorý v nej vyvolával pocit sebavedomia a spokojnosti. Bola to typická droga beatnikov – spisovateľa Jacka Kerouaca, básnika Allena Ginsberga.

Práve k tejto skupine umelcov sa speváčka hrdo hlásila. Vždy stála na strane utláčaných, odmietala malomeštiacky život plný pravidiel, v ktorom bola vychovávaná.

Keď zo svojho rodiska doslova ušla na univerzitu, verila, že sa už nikdy nevráti. No priveľká konzumácia drog a alkoholu urobili z Janis čoskoro štyridsaťkilovú trosku.

Na odporúčania priateľov sa vrátila domov pod ochranné krídla rodičov, kde sa plánovala dať do poriadku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kráľovná rokenrolu

Na „odvykačke“ od veľkého sveta vydržala rok. Napokon ju zlákalo San Francisco. Mala dvadsaťtri rokov, keď prišla do tohto mesta vlna hippies.

Hnutie hlásajúce spontánnosť, slobodu, mier, veľa lásky a ešte viac drog ju očarilo. Bez váhania sa s ním stotožnila. Stala sa propagátorkou tetovania, čím spôsobila absolútnu revolúciu medzi mladými ženami.

V tomto období sa stretla so skupinou Big Brother and Company a zistila, že jej bluesový spev sa výborne dopĺňa so štýlom tejto kapely.

Netrvalo dlho a stali sa vyhľadávanou skupinou sanfranciskej mládeže. Ich skladba z prvého albumu Down Me On sa umiestnila na štyridsiatom druhom mieste v rebríčku americkej hitparády.

Loading

...

Triumfálny nástup Janis Joplinovej na hudobnú scénu sa odohral v júni 1967 na festivale v kalifornskom Monterey, kde doslova ohúrila publikum jedinečným hlasom, ktorý sa vymykal všetkým dovtedy zaužívaným normám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stala sa nekorunovanou kráľovnou rokenrolu. S obrovským úspechom však prišli problémy v pracovných vzťahoch. Po dvoch rokoch sa kapela rozhádala.

Prispela k tomu aj skutočnosť, že Janis sa stala hviezdou, zatiaľ čo Big Brother and Company boli vnímaní len ako jej sprievod, ešte k tomu príliš slabý pre hviezdu jej formátu.

A tak prišla na scénu nová skupina Cosmic Blues band, ktorú Janis Joplin založila, a s ňou aj album I Got Dem Ol Kozmic Blues Again Mama! Kapela odohrala množstvo koncertov v Spojených štátoch aj v Európe, vystúpila aj na najznámejšom festivale - Woodstocku.

Večne osamelá

Fanúšikovia milovali Janis pre jej nevšedný prejav. Dokázala spievať ako korpulentné černošské speváčky, hoci bola útla beloška.

Typický chrapľavý hlas, strapaté vlasy a zvláštna príťažlivosť spôsobili, že sa mladé nepekné dievča stalo slávnym a dokázalo v šoubiznise konkurovať aj mužom, čo vtedy nebolo vo svete rockovej hudby vôbec bežné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Janis však jej úspechy nepriniesli vnútorný pokoj. Trpela depresiami, nemala rada samotu. „Na pódiu som s dvadsiatimi piatimi tisíckami ľudí. Domov sa však vraciam sama," poznamenala.

Loading

...

Paradoxne, čím viac bola úspešná, tým viac sa cítila osamelá. Samotu zaháňala heroínom a pitím whisky. V najhoršom období bez pohárika ani nevyšla na pódium.

Ďalšou drogou, ktorej sa oddávala, bol sex. Väčšina jej vzťahov s mužmi preto vydržala len veľmi krátke obdobie. Nerozlišovala pohlavia, nedbala na konvencie.

Medzi jej milencami boli také zvučné mená ako Leonard Cohen, Eric Clapton, Jimi Hendrix, Jim Morrison či Kris Kristofferson.

Za jej najväčšiu lásku je považovaný Seth Morgan. Nikdy jej nebol verný, čo napokon spôsobilo kolotoč drogových opojení a pád Janis na absolútne dno.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z najhorších depresií ju napokon vytiahlo veľké turné, na ktoré sa vybrala s novozaloženou formáciou Full Tilt Boogie Band. Bola vo forme ako nikdy predtým.

Zavrela sa do štúdia, aby nahrala nový album – štvrtý a posledný –s názvom Pearl. Napokon ho však nestihla dokončiť. Štvrtého októbra 1970 ju našli v hoteli v Hollywoode mŕtvu. Príčinou smrti bolo vraj predávkovanie drogami.

Speváčkino telo spopolnili a rozptýlili v Tichom oceáne. Album Pearl, nazvaný podľa jej prezývky Perla, sa podarilo vydať v roku 1971 a stal sa na deväť týždňov najpredávanejším hudobným nosičom na svete.

Loading

...

Janis za sebou zanechala štyri albumy, osobité Porsche 356 kabriolet pomaľované psychedelickými obrázkami a svoje papieriky na užívanie LSD.

Tieto relikvie sú dnes vystavené v newyorskom múzeu Whitney museum. Speváčka sa v roku 1995 stala členkou Rock´n´rollovej siene slávy a v roku 2005 dostala cenu za celoživotné dielo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spomenul si na ňu aj časopis Rolling Stones. Aj keď na jeho titulku sa dostala až po smrti. Cena Grammy jej bola udelená až desať rokov po smrti za celoživotný prínos vo svete hudby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 138
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 446
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 325
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 135
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 846
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 634
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 235
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 386
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


24
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 411
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 50 305
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 587
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 457
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 864
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 220
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 931
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu