Po výdatnom obede často pociťujeme túžbu vyvaliť sa na pohovku a hľadáme tú správnu oddychovú polohu aj v práci alebo sa snažíme rýchlo prebrať silnou kávou.
Je známym faktom, že krátky spánok v prípade únavy počas dňa pôsobí ako účinný reštart. No mnoho popoludňajších zdriemnutí vyvrcholí do ešte väčšej únavy.
U iných ľudí však skutočne znova nakopne a dodá energiu. Pýtate sa, čo robíte zle? Tentoraz vám v tom neporadia americkí alebo britskí vedci, ale čínski odborníci.
V januárovej štúdii sledovali kognitívne funkcie 3000 seniorov nad 65 rokov, teda funkcie mozgu, ktoré mu pomáhajú zapamätávať si, posudzovať, spoznávať a odôvodňovať svet a javy okolo seba.
Základným a veľmi pozitívnym zistením štúdie bolo, že poobedné zdriemnutie, ktoré trvá maximálne hodinu, dokáže kognitívne funkcie vylepšiť a „nakopnúť“.
Je možné predpokladať, že tento efekt sa neprejavuje len u starších ľudí a hodinka spánku v práci po dobrom obede by bola pre pracovné nasadenie len užitočná.
Ako dlho by malo zdriemnutie trvať?
Problém reštartovacieho popoludňajšieho spánku je, že nevieme, koľko času by sme mu mali presne venovať. Možno sa už aj vám stalo, že ste si ľahli, aby ste si oddýchli, no zobudili ste sa väčšmi unavení a malátni.
Niekomu pomáhajú dve hodiny, iní sa cítia ako znovuzrodení po 10 minútach, no existuje optimálny čas, ktorý je takmer ranou istoty.
O správnom postupe driemania hovoria odborníci z AsapSCIENCE, ktorí sa o svoje vedomosti podelili s užívateľmi kanála Youtube a vytvorili jednoduché video.
V úvode by ste mali byť oboznámení s faktom, že náš spánkový cyklus pozostáva zo štyroch základných štádií.
Prvé dve sa považujú za „ľahký spánok“, zatiaľ čo v treťom štádiu prebieha hlboký spánok a v štvrtom štádiu sa telo dostáva do fázy REM („rapid eye movement“), svaly sú uvoľnené a v tomto momente často snívame.
V Asap SCIENCE tvrdia, že ideálny čas na spánok, ktorý má dodať rýchlu energiu, je 30 minút. Počas tejto doby sa telo a myseľ stihnú dostať maximálne do prvých dvoch fáz spánku.
V tej druhej mozog prechádza nadobudnuté skúsenosti a vedomosti, spracováva ich a svojim spôsobom trénuje pamäť. Zvyšuje sa tak produktivita mozgu, kognitívne funkcie, pamäť, kreativita, ale aj energia.
Ak spíte dlhšie, svaly tela sa uvoľňujú, mozog sa dostáva do hlbokej relaxácie a zobudenie z takejto fázy je o niečo bolestivejšie, telo a hlava sú vyčerpanejšie.
Ak sa teda zdriemnutiu vyhýbate, lebo sa po zobudení cítite príliš unavení, skúste postupne skrátiť čas, ktorý spánku venujete.