Väčšina ľudí z jej rodnej dediny nechápe jej novú identitu. Ani vlastný otec ju nikdy nenazve dcérou. Narodila sa totiž ako chlapec Nabin Waiba, no dnes sa prezentuje ako žena túžiaca po modelingovej kariére.
Anjali Lama (32) je pritom prvá nepálska transsexuálka, ktorá sa postaví na mólo počas poprednej módnej udalosti v Indii – Lakmé Fashion Weeku. Ten sa bude konať od 1. do 5. februára v Mombai.
„Celý tento priemysel má v pozitívnom zmysle veľký medzinárodný dopad. Ľudia vychádzajú von zo svojich ulít, prelamujú tabu a hovoria o veciach, čo sa ešte nikdy predtým nestalo. Verím, že móda a médiá sú hnacím motorom pre zmenu,“ vyjadrila sa Anjali Lama na margo otvorenosti voči transsexuálom pre denník India Times.
Nedokázala byť mužom
V rodnom Nepále nepociťovala Anjali dostatočnú podporu. Už v detstve si viac rozumela s dievčatami, spolužiaci sa jej vysmievali a hoci sa snažila správať ako chlapec, nedokázala to.
Pre svoju identitu si vytrpela aj v dospelosti, keď si nedokázala nájsť prácu.
Až v roku 2006 sa zamestnala v organizácii, ktorá sa venovala LGBTI komunite. Práve tam začala dostávať prvé podnety, že so svojím výzorom by mohla robiť modelku a jej prvé kroky viedli na súťaž krásy a neskôr aj na prvé fotenia.
Dostať angažmán počas týždňa módy sa však Anjali podarilo až na niekoľkýkrát. Denník Independent uvádza, že jej pritom konkurovalo ďalších sto modeliek.
„Keď ma vybrali, začala som dostávať úžasné reakcie od ľudí z módneho priemyslu a aj ďalší transgenderoví ľudia mi hovoria, že sú na mňa hrdí,“ povedala Anjali Lama v rozhovore pre Reuters.
Dokazuje tak, že spoločnosť v Nepále (aj Indii) začína takýchto ľudí viac akceptovať, obe krajiny však majú pred sebou ešte dlhú cestu. LGBTI komunita je v nich totiž ešte stále šikanovaná a diskriminovaná aj napriek zákonom.
V roku 2007 nepálsky najvyšší súd povolil, aby si občania mohli zvoliť svoju rodovú identitu a ochranu LGBTI ľudí zahrnul aj do ústavy. Nepál je tiež jednou z mála krajín, ktoré umožnili vybrať si takzvané “tretie” pohlavie.
V Indii je homosexualita stále trestným činom, no transgender ľudia majú nárok na kvóty vo vzdelávacích zariadeniach aj v zamestnaní. Najvyšší súd v Indii taktiež povolil tretie pohlavie.
“Dúfam, že moja modelingová kariéra povzbudí členov transgender komunity, aby robili čokoľvek, čo v živote chcú,” uviedla modelka, ktorá má plány preraziť na medzinárodných mólach.