Ak rodič otvorene vyhlasuje, že jeho dieťa má nadváhu, je vysoká šanca, že počas vyrastania sa hmotnosť tohto dieťaťa zvýši. Tvrdí to austrálska štúdia publikovaná v polovici januára v magazíne Psychological Sience.
Vedci v rámci nej skúmali a porovnávali 2823 rodín, pričom požiadali rodičov štvor- a päťročných detí, aby zhodnotili, či ich hmotnosť považujú za normálnu, alebo majú ich deti podváhu, nadváhu alebo vysokú nadváhu.
Následne keď mali tieto deti 12 a 13 rokov, výskumníci im predložili fotografie, na ktorých boli vyobrazené rôzne telá a nechali deti vybrať to, ktoré sa im podľa nich najviac podobá. Takisto im položili otázku, či sa v poslednom roku snažili schudnúť.
Po desiatich rokoch od prvého stretnutia (teda keď mali tieto deti 14 a 15 rokov) došlo k ich finálnemu meraniu a váženiu. Výsledky ukázali, že deti, ktorých rodičia si už v detstve mysleli, že majú nadváhu a označili ich za tučné, pribrali v priebehu rokov viac, než tie, ktoré rodičia označili za „normálne“.
Nebol pritom rozdiel v tom, či išlo o dievčatá alebo chlapcov.

Deti ovplyvnené stigmou a názormi
Takéto zistenia podľa vedcov naznačujú, že ak rodičia hmotnosť svojho potomka vnímajú negatívne, podobne bude na svoje telo nazerať aj samotné dieťa. Pri snahe schudnúť tak môže dôjsť presne k opačnému výsledku a dieťa ešte viac priberie.
Vedúci výskumu Eric Robinson a Angelina Sutinová tvrdia, že deti, ktoré počas dospievania nadobudli väčšiu hmotnosť, boli ovplyvnené stigmou „dieťaťa s nadváhou“, ktorú im prisúdili rodičia.
Vo výsledku pritom nezáležalo na tom, či dieťa malo nadváhu naozaj, alebo si to rodičia iba mysleli, keď hovorili svoj názor.
Vedci tieto zistenia potvrdili aj tým, že preskúmali dáta z obdobne zameranej írskej štúdie, na ktorej sa zúčastnilo takmer 6-tisíc rodín. Vzorec o negatívnom vnímaní rodičov a priberaní detí počas dospievania sa zopakoval.
Autori Robinson a Sutinová však vysvetlili, že názory rodičov ešte nutne neznamenajú priamu príčinu nárastu hmotnosti dieťaťa (teda nie je medzi nimi kauzalita). Ide však o významný faktor, ktorý ovplyvňuje správanie a názory detí a môže mať nechcený negatívny dopad na ich zdravie.