Inkontinencia moču je zdrojom frustrácie, spoločenskej izolácie, úzkosti a obáv. Narušuje životný rytmus, negatívne vplýva na sexuálny a každodenný život a nie je len záležitosťou žien.
Tento nepríjemný a chúlostivý problém trápi veľa ľudí a psychicky ich izoluje od spoločnosti.
Vzniknúť môžu z rôznych príčin - prebiehajúci alebo prekonaný zápal močových ciest, častý kašeľ pri viróze či chrípkovom ochorení, prekonaný pôrod, ale aj vyššia váha. Pritom nejde len o problém žien, ale aj mužov.
Mnohí ľudia sa pri riešení tohto problému uchyľujú k nesprávnym riešeniam. Namiesto návštevy lekára a nastavenia liečby, vrátane používania vhodných inkontinenčných pomôcok, volia rôzne alternatívy, ktoré však problém nevyriešia.
Ak sa s podobným problémom nechcete stretnúť, voľte správnu prevenciu. Aj tu platí, že základom je pohyb, ktorý pomáha vyhnúť sa ochoreniu, ale rovnako ho aj riešiť.

Nech už trpíte akoukoľvek formou inkontinencie, jej prejavy môžete zmierniť vhodne zvoleným cvičením. Efekt posilňovania je však viditeľný najskôr po troch mesiacoch.
Preto je dôležité mať trpezlivosť a cvičiť poctivo a pravidelne. Najvhodnejšie cvičenie na posilnenie svalov panvového dna sú Kegelove cviky, ktoré možno cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek, bez toho, aby to vaše okolie postrehlo.
Kegelove cviky
Na začiatku skúste zatnúť svaly panvového dna pri močení, opakovane zadržujte a uvoľňujte prúd moču. Tak spoznáte, ktoré svaly pracujú a lepšie sa vám s nimi bude neskôr pracovať.
Svaly sťahujte na päť sekúnd, postupom času sa môžete dostať až na desať sekúnd.
Prvé dni cvičte trikrát denne v intervalu tridsať až štyridsať sťahov a uvoľnení. Behom cvičenia dbajte na to, aby ste pravidelne dýchali.

V stoji
Toto cvičenie môžete praktizovať prakticky kdekoľvek. Pre udržanie rovnováhy sa v priebehu cvičenia pridržujte stoličky alebo stola.
Postavte sa rovno, prekrížte nohy, uvoľnite sa a zhlboka sa nadýchnite do brucha. Potom pomaly vydychujte, zároveň napnite svalstvo panvového dna a vťahujte ho nahor. Cvičenie opakujte 2-4x na jednu i druhú stranu.
V ľahu
Ľahnite si na chrbát, pod panvu si položte zložený uterák a natiahnite nohy smerom ku stropu. Prekrížte nohy v oblasti členkov a stlačte chodidlá silno k sebe.
Napnite svaly panvového dna na 5-10 sekúnd a stlačte ich silno dovnútra. Cvičenie opakujte 4-6x.
Na stoličke
Sadnite si rovno na prvú tretinu stoličky a položte si nohu cez nohu. Obe ruky položte cez seba na horné stehno. Obe stehná tlačte silno proti sebe a zároveň sťahujte svalstvo panvového dna hore a dovnútra.
Skúste toto napätie vydržať po dobu 5-10 sekúnd. Nezabúdajte pravidelne dýchať, pri uvoľnení sa nadýchnite, pri napätí vydýchnite. Cvičenie opakujte 2-4x na každú stranu.
Uvoľnenie
V prípade, že pocítite behom cvičenia náhly tlak na močový mechúr, predkloňte sa a pokúste sa dotknúť prstov na nohách. Tým znížite tlak a močovému mechúru sa uľaví.

Zverte sa do rúk odborníkov
Ak pociťujete prvé príznaky samovoľného úniku moču, začnite ich riešiť čo najskôr.
Jedine kvalifikovaný odborník môže zistiť, čo je príčinou vzniku inkontinencie, odporučiť vám vhodnú liečbu a poradiť s výberom vhodných inkontinenčných pomôcok.
„Ak nie je únik moču riešiteľný cvičením, zmenou životného štýlu, liekmi alebo operáciou, potom sú výraznou pomocou vložky, vložné plienky, naťahovacie inkontinenčné nohavičky alebo aj podložky pod chorých. Obvykle má každý pacient iné problémy a odlišné nároky na inkontinenčnú pomôcku. U žien prevažuje v prípade inkontinencie menších rozmerov záujem o vložky. Ak ide o závažnú inkontinenciu u chodiacich pacientov, tak sú žiadané plienkové elastické nohavičky pre mužov alebo aj špeciálne nohavičky pre ženy. U ležiacich pacientov a ťažko chorých prevažuje záujem o inkontinenčné plienky s lepiacimi prúžkami,“ ozrejmuje urológ Milan Gajdoš.