Myslieť na to, aký dopad má naše cestovanie na krajiny vo svete a ako rozvinúť turizmus takým spôsobom, aby vytvoril pozitívnu zmenu v životoch ľudí, je veľkým cieľom na rok 2017.
Svetová turistická organizácia (WTO), ktorá patrí pod Organizáciu spojených národov, ho vyhlásila za medzinárodný rok rozvoja udržateľného turizmu.
Udržateľný turizmus znamená v zjednodušenom poňatí zodpovedný či ekologický turizmus. Vyžaduje vedomú účasť všetkých zúčastnených strán od poskytovateľov služieb až po samotných cestovateľov, ale aj politických lídrov a informovanú verejnosť.
Pri udržateľnom turizme ide o kontinuálny proces. Jeho cieľom je minimalizovať negatívny sociálny, ekonomický a environmentálny dopad, ponúka väčšie ekonomické výhody pre lokálnych ľudí, zlepšuje ich pracovné podmienky a zahŕňa ich do rozhodovacích procesov, ktoré sa týkajú ich života.
V rámci udržateľného, respektíve zodpovedného turizmu sa dbá aj na udržiavanie prírodných a kultúrnych dedičstiev, pochopenie lokálnej kultúry, sociálnych a environmentálnych záležitostí a tiež budovanie rešpektu k miestnej krajine, jej hostiteľom a kultúre.

Počet turistov rapídne rastie
Povedané jazykom turistov, prísť do inej krajiny znamená chrániť jej bohatstvá, ale tiež nájsť spojenie s jej obyvateľmi. Rapídny nárast turizmu za posledné roky je dôvod, pre ktorý by si mali cestovatelia udržateľný turizmus dobre zapamätať a osvojiť.
Podľa OSN sa v roku 2030 očakáva, že počet turistov sa bude celosvetovo pohybovať okolo 1,8 miliardy ročne.
„Dopad turizmu na svet môže byť negatívny alebo pozitívny, a naším cieľom je dbať na to, aby cestovateľský priemysel bol hnacou silou pre dobro,“ vyhlásil generálny tajomník WTO Taleb Rifai.
Dosiahnuť by to mal aj pomocou niekoľkých kľúčových okruhov, ktoré si WTO v tomto roku vytýčila: dlhodobo udržateľný ekonomický rast, sociálna inklúzia, zamestnanosť a odstránenie chudoby, efektívne využívanie zdrojov, ochrana životného prostredia, kultúrnych hodnôt a dedičstva a napokon vzájomné porozumenie, mier a bezpečie.
Povedomie turistov je slabé
Hoci je o eko cestovaní dnes počuť viac než v minulosti, trvalo udržateľný turizmus je ešte stále nedostatočne rozšírený.
„Niektoré cestovné agentúry sa snažia byť udržateľné, zatiaľ čo iné tento nápad ignorujú. Aj zo strany cestovateľov sú záujem a povedomie pomerne slabé,“ vyjadril sa pre New York Times Randy Durband, riaditeľ Rady pre globálne udržateľný turizmus vo Washingtone.
Denník sa tiež odvoláva na prieskum stránky Booking.com, ktorá je považovaná za svetovo najväčší vyhľadávač hotelov s miliónovou databázou ubytovaní. V prieskume stránka oslovila 10-tisíc cestovateľov a iba 42 percent z nich považovalo samých seba za udržateľných turistov. Viac než dve tretiny opýtaných uviedlo, že sa neubytovali, alebo nevedeli, či sa ubytovali v environmentálne priateľskom zariadení.

Kto sa zapája?
Byť súčasťou a prispievať k trvalo udržateľného turizmu sa snažia aj rôzne spoločnosti či združenia, „zazelenať“ sa tak môžu okrem iných aj hotely, letecké spoločnosti či cestovné agentúry.
Ekologické úsilie pretavujú do praxe napríklad vyhliadkové lode, ktoré sa snažia znížiť uhlíkové emisie a zredukovať znečistenie ovzdušia, či kupovať morské živočíchy iba z fariem certifikovaných ako udržateľné.
Letecké spoločnosti pristupujú k zníženiu používania fosílnych palív a k vývoju takých lietadiel, ktoré by spotrebovali menej paliva.
Niektoré cestovné kancelárie zase ponúkajú výlety a dovolenky, v rámci ktorých prispievajú k použitiu lokálnej dopravy, lokálneho ubytovania a ponuky ekologicky zameraných hotelov. Tie sa, mimochodom, snažia udržateľný turizmus neraz propagovať ako svoj hlavný benefit.
Snahu však musia vyvíjať aj samotní turisti, ktorí takéto prostriedky udržateľného turizmu budú vyhľadávať a na vzrastajúci dopyt bude môcť zareagovať aj zvýšená ponuka. Rok 2017 tak môže byť inšpirujúcou štartovacou čiarou.