Prezidentský pár sa v posledných dňoch lúči s Bielym domom. V rozlúčkovej reči, ktorú prezident Barack Obama predniesol v Chicagu, v utorok, 10. januára, hovoril o demokracii, svojej vízii, o tom, ako bude pokračovať v boji za Američanov, ale aj o láske a úcte, ktorú cíti k svojej manželke, Michelle Obama. Neubránil sa dokonca ani slzám.
Svojej prvej dáme v príhovore, ktorý v celom znení uviedol Businessinsider.com, povedal: "Michelle - posledných 25 rokov si nebola len mojou ženou a matkou našich detí, ale aj mojou najlepšou priateľkou. Prevzala si úlohu, o ktorú si nežiadala, vzala si si ju za svojou s pôvabom, odhodlanosťou, štýlom a humorom. Z Bieleho domu si urobila miesto, ktoré patrí všetkým. A mladá generácia má vyššie ciele, lebo teba považuje za svoj vzor. Urobila si ma pyšným. Urobila si krajinou pyšnou."
Vzťah päťdesiatpäťročného Baracka Obamu a jeho o dva roky mladšej manželky Michelle sa začal už počas študentských čias. Napriek tomu, že dvojica počas svojho pôsobenia v Bielom dome prežila rôzne situácie, prezident s manželkou sa k sebe verejne správali ako zaľúbení tínedžeri.
Držali sa za ruky, šepkali si a pritom sa tajnostkársky smiali. Aj preto sa im zrejme podarilo vybudovať si popularitu, ktorá ďaleko presiahla hranice Spojených štátov. Ich schopnosť priblížiť sa k bežným ľuďom zrejme pramení z ich pôvodu.
Michelle vyrastala v rodina Robinsonovcov spolu s bratom Craigom na predmestí Chicaga. Jej otec pracoval ako zamestnanec mestských vodární, matka bola sekretárkou v zásielkovom obchode a po narodení detí sa starala o domácnosť.
Rodina žila celé roky z jedného skromného príjmu. Ani Barrack Obama nemal ideálny štart do života. Narodil sa na Honolulu v Havaji a keď mal dva roky, jeho rodičia sa rozviedli. Otec odišiel do rodnej Kene a v osemdesiatych rokoch zomrel pri autonehode.
Matka sa vydala za Indonézana. Barack sa s ňou presťahoval do Jakarty, neskôr sa však vrátil na Honolulu, kde žil so starými rodičmi.
Láska z Harvardu
Napriek skromným pomerom, v ktorých vyrastali, boli obaja odmalička ctižiadostiví. Michelle od šiestich rokov chodila do triedy pre talentované deti, neskôr navštevovala výberovú strednú školu, po nej nasledovala Princetonská univerzita a potom Harvard, kde sa rozhodla získať titul doktorky práv. Rovnaké ambície mal aj Barrack Obama.
Po štúdiu politológie na Kolumbijskej univerzite tiež zamieril na Harvard a popri tom pracoval v právnickej firme, kde už vtedy pôsobila Michelle Robinsonová. Ich cesty sa skrížili v roku 1989.
Rozhodne to však nebola láska na prvý pohľad. Michelle neraz s úsmevom priznala, že Barrack sa jej vôbec nepáčil. Bol veľmi chudý a spolužiaci sa mu posmievali pre jeho odstávajúce uši.
Dokonca mu dali prezývku Bimbo. Michelle vtedy patrila medzi najkrajšie dievčatá na univerzite a mohla si nápadníkov vyberať. Nevenovala im však veľa pozornosti. Chodievala na politické demonštrácie, ktoré sa zaoberali postavením vysokoškolských profesorov, príslušníkov rasových menšín.
Patrila k tým, ktorí chceli v spoločnosti niečo zmeniť. A vďaka tomu sa zblížila s Barrackom. Pred príchodom na Harvard pracoval v chudobnej štvrti s prevažne černošským obyvateľstvom a bol prvým afroamerickým šéfredaktorom školského časopisu Harvard Law Review.
Michelle Robinsonovú vnímal ako nedostupnú krásku. O jej priazeň bojoval romantickými gestami. Snažil sa byť v jej blízkosti, písal zamilované listy. „Vybrala som si ho pre jeho charakter,“ povedala o niekoľko desaťročí neskôr.
Prvýkrát sa pobozkali pred zmrzlinovým stánkom a zašli do kina na film Spika Leeho „Do The Right Thing“. „Vzal som ju na ten film, o ktorom všetci hovorili. Režíroval ho chlapík, o ktorom zase toľko ľudí nepočulo, ale bol veľmi dobrý,“ spomínal Obama, keď s manželkou oslavovali dvadsiate piate výročie svadby.
Neprajníci ich nerozdelili
Stala sa z nich nerozlučná dvojica. Spolu sa učili, trávili voľný čas a debatovali o aktuálnych spoločenských témach. Príbuzní Michelle však neboli ich vzťahom nadšení. Obávali sa, že dievča uprostred štúdia otehotnie a napokon zostane sama, s dieťaťom a bez diplomu.
Černošskej komunite, ku ktorej patrila rodina Robinsonovcov, zase prekážalo, že Barrack je „len“ miešanec.
Napriek tomu dvojica spoločne doštudovala a po štyroch rokoch sa zosobášila. Keď Barrack dostal ponuku vstúpiť do politiky, dôkladne to zvažoval. Vedel, že sa tým zásadne zmení jeho súkromie.
Jeho manželka ho však v politickej kariére veľmi podporovala. Keď nemohli byť spolu, tak jej Barrack niekoľkokrát denne telefonoval. Ona medzitým rozvíjala úspešnú kariéru a vypracovala sa na uznávanú právničku. Ich rodina sa postupne rozrástla. V roku 1998 prišla na svet dcéra Malia a o tri roky neskôr Sasha.
Deti v Bielom dome
Práve dievčatá boli dôvodom, pre ktorý Obama mimoriadne dôkladne zvažoval, či prijme kandidatúru na prezidenta Spojených štátov.
Vedel, že ich tým pripraví o súkromie, možno ich vystaví nebezpečenstvu teroristických útokov a iným skúškam. Keď nastupoval do úradu, boli ešte malé. Aj preto sa po svojom zvolení do prezidentského úradu obrátil na médiá s prosbou, aby na ne brali ohľad.
„Je to ťažké, aj bez toho, že z vás niekto chce mať sólo kapra. Bolo by odo mňa či mojej ženy naivné očakávať, že o naše deti nebude žiaden záujem. Každopádne si myslím, že médiá to môžu dosť ovplyvniť. Chceli by sme, aby ich novinári nesledovali a nefotili, ak nie sú s nami na nejakej oficiálnej akcii,“ povedal a novinári jeho prosbu napodiv rešpektovali.
Správy zo súkromia prezidentského páru vyšli na verejnosť len málokedy. Občas sa písalo o tom, že Obamovci vychovávajú svoje dcéry v pomerne prísnom duchu a v oveľa väčšej skromnosti, ako je zvykom v iných prominentných rodinách.
Počas svojho prezidentského mandátu Barrack o rodine príliš nehovoril, len vlani urobil výnimku v relácii Ellen DeGeneresovej a prezradil, ako to vyzerá v jeho manželstve, keď rieši spory s Michelle. Jeho recept je celkom jednoduchý.
„No viete, už po pätnástich rokoch spoločného života som zistil, že moja žena má vždy pravdu. Takže po tomto zistení sme sa prekvapivo prestali hádať,“ priznal.
Dosluhujúci americký prezident sa rozhovoril aj o tom, ako sa vyrovnáva so zmenami, ktoré ho čakajú. Nielenže koncom januára rodina opustí Biely dom, ale ich staršia dcéra Malia odíde na internát. A to je pre Barracka veľká životná skúška.
„Je to ťažké. Michelle mi hovorí, že je našou úlohou pripraviť deti na to, aby boli samostatné. Obe moje dcéry sú úžasné bytosti. Malia je viac než pripravená, aby odišla na štúdiá. Ale ja na to pripravený nie som. Požiadala ma, či by som mohol mať reč na slávnostnom ukončení jej štúdia. Povedal som, že v žiadnom prípade, pretože budem sedieť s čiernymi okuliarmi na očiach a vzlykať,“ priznal.
S dcérou má vraj veľmi dobrý vzťah, preto jej odchod z domu nesie tak ťažko.
„Malia je jedným z mojich najlepších priateľov. Bude pre mňa ťažké nemať ju nablízku. Ale už je čas, aby šla svojou vlastnou cestou. Je to veľmi múdra a schopná osoba,“ povedal.
Po skončení svojho mandátu chce s manželkou Michelle zostať ešte niekoľko rokov vo Washingtone, kým ich mladšia dcéra Sasha nedokončí strednú školu. Informovali o tom noviny New York Times, podľa ktorých už po desaťročia nezostal žiaden prezident USA po odchode z Bieleho domu v hlavnom meste.
Sasha študuje na exkluzívnej strednej škole Sidwell Friends School, ktorú by mala dokončiť na jar 2018. Prezident povedal, že momentálne ešte nie je rozhodnutý, kde bude rodina žiť potom. Vlani písali médiá o tom, že dlhoročný priateľ Obamovcov z Chicaga, Marty Nesbitt, kúpil dom na Havaji.
A naznačovali, že by sa Obamovci mohli vrátiť na Havaj, kde sa Obama narodil. Zároveň kolujú fámy, že chce učiť na Kolumbijskej univerzite, kde vyštudoval. Kde sa však prominentná rodina napokon rozhodne usadiť, to ukáže len čas.