SME

Šesť zastávok počas víkendu v Budapešti

Vyberte sa do kúpeľov ako na spoločenskú udalosť alebo do barov v ruinách.

Budínsky hrad Budínsky hrad (Zdroj: Maďarská agentúra pre turizmus)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hradný vrch

Nad Dunajom na kopci Várhegy sa vypína hrad a jeho priľahlá obytná hradná štvrť. Po stáročia tu bývali iba tí, ktorým to umožňovalo privilégium príslušnosti k vyššej spoločenskej vrstve.

Chránené historické jadro hradnej štvrte je jedným z najvzácnejších národných pamiatkových komplexov v celom Maďarsku.

Nachádza sa tu mnoho zachovalých pamätihodností, múzeí, ale aj veľký počet obytných domov, obchodov, ambasád a iných štátnych budov, napríklad, aj sídlo maďarského prezidenta.

Pre svoju hodnotu bol celý areál zapísaný v roku 1987 na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva. Hrad bol kedysi sídlom uhorských kráľov, preto sa nazýva aj Kráľovským hradom.

SkryťVypnúť reklamu

Základy dnešného hradu boli položené v 14. storočí, počas niekoľkých ďalších storočí bol hrad niekoľkokrát zničený, ale vždy nanovo vystavaný.

Veľkú ranu mu zasadili koncom 2. svetovej vojny, keď bol hradný vrch intenzívne bombardovaný a veľmi zničený.

Po niekoľkoročnej rekonštrukcii dostal rozsiahly komplex budov opäť neobarokovú podobu, ktorú získal na začiatku dvadsiateho storočia a v súčasnosti tu sídli Národná galéria a knižnica, Historické múzeum a Múzeum moderných dejín.

Centrálnej časti hradného vrchu dominuje chrám sv. Mateja, pomenovaný po kráľovi Matejovi Korvínovi, ktorý tu mal dve svadby.

Práve v tomto kostole bol za uhorského kráľa korunovaný aj cisár František Jozef I. a jeho manželka Sisi. Počas tureckej nadvlády v Uhorsku slúžil ako mešita.

SkryťVypnúť reklamu

V chráme sa nachádza úchvatná Loretánska kaplnka so sochou barokovej madony z červeného mramoru. Na Hradný vrch sa môžete dostať aj historickou lanovkou z 19. storočia, zo zastávky za Reťazovým mostom.

Dráha má dĺžku zhruba 95 metrov a celá jazda trvá niečo vyše minúty. Výlet na Hradný vrch si určíte nenechajte ujsť. Poskytne vám nezabudnuteľný panoramaticky výhľad na celú Budapešť.

Orientálne kúpele

Budapešť je termálnym rajom pretkaným viac ako stovkou liečivých prameňov. Navštíviť tu môžete zhruba 15 verejných termálnych kúpalísk.

Aj napriek tomu, že sa voda z prameňov hodí na liečbu najrôznejších ťažkostí a chorôb, Budapešťania a turisti si sem chodia predovšetkým oddýchnuť a porozprávať sa.

Návšteva kúpeľov je aj spoločenskou udalosťou. Najstaršími a zároveň najkrajšími kúpeľmi v meste sú turecké Rudas Gyógyfürdő, ktoré boli vystavané v 16 storočí počas tureckej nadvlády budínskym pašom Mustafom.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno boli kúpele rozšírené o exkluzívne wellnes centrum s novými bazénmi. Nachádza sa tu sedem bazénov, sauny, parné kapele, vonkajší bazén, poskytujú sa tu podvodné masáže, wellnes, elektroterapie a iné služby.

Voda v kúpeľoch, je účinná najmä pri chorobách pohybového ústrojenstva, reumatizme a pri liečení poúrazových stavov, ale dá sa tiež používať pre liečenie chronických gynekologických zápalov.

Pri inhaláciách sa dá používať ako ústny sprej a ako pitná kúra sa odporúča pre liečenie dni, obličkových kameňov a zažívacích ťažkostí. Najimpozantnejšia je pôvodná turecká dvorana s vysokou kupolou, pripomínajúce oblohu s hviezdami. Uprostred je väčší bazén, dookola obklopený štyrmi menšími.

Pri každom bazéne je tabuľka s uvedenou teplotou vody, okolo sú lavičky na posedenie . Súčasťou kúpeľov sú aj pitné kúry z miestneho prameňa Juventus.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Budapešti už dnes nenarazíte na mnoho termálov, v ktorých sú samostatné priestory pre mužov ženy. Parné kúpele v Rudas však čiastočne takto fungujú. V pondelok, stredu, štvrtok a piatok sú pánske dni, utorky patria dámam a víkendy párom.

Bary v ruinách

Ešte pred 15 rokmi rokmi sa ľudia skôr vyhýbali Židovskej štvrti, kde opustené a schátrané budovy stáli ako pripomienka 2. svetovej vojny.

To sa zmenilo, keď si mladý podnikateľ a kamarátmi prenajali v roku 2002 prázdnu ruinu, zrekonštruoval jej interiér a vytvoril v nej kaviareň, kde sa začali stretávať ľudia z umeleckých kruhov.

Štvrť začala postupne ožívať, vznikali tu nové kaviarničky, puby a butiky. O bary a reštaurácie v ruinách sa zaujíma každoročne čoraz viac domácich aj turistov zo zahraničia Stará židovská štvrť v budapeštianskej časti Erzsébetváros (Alžbetino mesto) patrí k najautentickejším a najcennejším architektonickým celkom maďarskej metropoly.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môžete sa tu prechádzať úzkymi krivolakými uličkami s klasicistickými secesnými domami, ktoré prepájajú priechody a dvory a ktoré zdobia portály a balkóny s tepanými mrežami.

V domoch sa kedysi nachádzali továrničky s dielňami a žili v nich židovskí remeselníci a obchodníci. Vzniklo tu taktiež niekoľko synagóg, ale len jedna je tá naj.

Veľká synagóga je najväčšou európskou synagógou ktorej kapacita je zhruba 3000 ľudí. Bola vybudovaná v druhej polovici 19. storočia v byzantsko - maurskom štýle. Tvoria ju tri siene a podľa ortodoxnej tradície má oddelené siene pre ženy a mužov.

Vodná ríša

Ideálnym tipom, kde môžete stráviť v Budapešti aj cely deň je najväčší vodný areál v Maďarsku, známy Aquaworld Budapešť.

Komplex na severe mesta sa rozprestiera na ploche zhruba 86 000 m2, kde vás čaká množstvo zábavy a zážitkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nachádza sa tu 17 vnútorných a vonkajších bazénov, 11 šmýkačiek, tobogany s celkovou dĺžkou jeden kilometer, detský svet a v lete aj pláž.

Vyskúšať môžete aj surfovací trenažér v bazéne s umelými vlnami a v plaveckom bazéne sa konajú taktiež kurzy potápania aj s výstrojom.

Architektúra tohto komplexu doslova berie dych, centrum je pokryté obrovskou kupolou s priemerom 72 metrov, ktorá zastrešuje veľkú repliku chrámu, nachádzajúcu sa medzi bazénmi. Pri jeho stavbe sa inšpirovali známym kambodžským chrámovým komplexom Angkor Wat.

Nachádza sa tu aj najväčší saunový svet v Budapešti, kde nájdete viac než 20 rôznych druhov sáun.

Tento jeden z najväčších krytých aquaparkov a zážitkových kúpeľov Európy je otvorený počas celého roka a ponúka nezabudnuteľné zážitky a zábavu pre všetky vekové kategórie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Centrálna Tržnica

Pokiaľ si pobyt v Budapešti plánujete spríjemniť aj gastronomickými zážitkami a nakupovaním, potom určite nevynechajte návštevu najväčšieho krytého trhu v meste - Centrálnej tržnice Vásárcsarnok.

Vyše storočná stavba vás určite na prvý pohľad zaujme svojou architektúrou, jej kovová konštrukcia strechy je pôvodná a budova sa zvonka podobá na vlakovú stanicu.

Občerstviť sa môžete v niekoľkých bufetoch, či v jednej reštaurácii, ktorá ponúka typickú maďarskú kuchyňu.

Nájdete tu všetko od zeleniny a ovocia, údeniny, syry, veľa druhov vína, páleniek a rôzne druhy sušenej papriky a korenia.

V suteréne sa nachádza rybí trh a supermarket. Nájdete tu taktiež veľa obchodíkov s nápaditými suvenírmi zo skla, porcelánu, či výrobkov ľudovo-umeleckej tvorby, ktoré vám budú pripomínať návštevu maďarskej metropoly.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokiaľ tu nebudete chcieť niečo konkrétne nakupovať, aj tak sa oplatí do tržnice zájsť a zažiť jej atmosféru.

Najlepšie dezerty

Maškrtné jazýčky v maďarskej metropole určíte poteší návšteva jednej z najstarších cukrární, kaviarní a čokoládovej manufaktúry v jednom - Szamos Gourmet Ház.

Vo vitrínach vás zvábi vyše 40 druhov marcipánových produktov, koláče, zákusky, sladké aj slané pečivo, torty a pralinky od výmyslu sveta, všetko vlastnej výroby.

Za sklom môžete dokonca sledovať aj proces ich ručnej výroby. Fungujú tu aj kurzy školy čokolády, v ktorej sa môžete naučiť vyrábať čokoládu a pralinky podľa svojej chuti. Fantastickú štrúdľu môžete ochutnať v reštaurácii Rétes Ház, ktorá sa nachádza neďaleko.

Baziliky svätého Štefana. V tejto reštaurácii sa rozhodli obnoviť a spopularizovať túto maďarskú tradíciu prípravy a konzumácie štrúdle.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štrúdľové cesto tu naťahujú priamo pred vašimi očami a plnia ho rôznymi plnkami. Návšteva oboch zariadení vo vás určite zanechá veľký gastronomický zážitok.

Viac na www.madarsko.sk

Autor: Marián Puček

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 958
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 577
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 750
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 586
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 282
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 042
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 643
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 091
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 192
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 12 017
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 558
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 276
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 857
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 667
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 014
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 526
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu