Spisovateľ Haruki Murakami vo svojej knihe O čom hovorím, keď hovorím o behaní píše, že aby ste vydržali pri dlhodobých činnostiach, musíte si udržať rytmus.
Z pohľadu celoročného pravidelného behania môže zimné obdobie tento rytmus narušiť, pretože mnohých dokáže chladné počasie odradiť a svoje športové zanietenie stratia.
Skúsenejší bežci však potvrdzujú, že ani chlad či mráz nemusia byť prekážkou, stačí sa na ne iba dobre pripraviť. Beh v zime je pri správnej príprave a oblečení spôsob, vďaka ktorému si môžete budovať imunitu, odolnosť a aj naďalej udržiavať svoju kondíciu.
Telo si začne zvykať na nižšie teploty a ak je toto vaša prvá zimná bežecká sezóna, na tú budúcoročnú už pravdepodobne nabehnete o niečo ľahšie.
Čo si obliecť
Ide o najzákladnejšiu otázku – čo na seba, aby sme svojmu telu neublížili? V prvom rade je dôležité chrániť dýchacie cesty, kĺby a všetky časti tela, z ktorých nám najviac uniká teplo. To sú predovšetkým ruky, nohy, hlava a krk.
Odporúča sa obliekať ako cibuľa, teda mať na sebe niekoľko tenkých vrstiev. Tá prvá by mala byť funkčná bielizeň, respektíve termo bielizeň, ktorá udržiava telo v teple a suchu, keďže odvádza pot od pokožky k ostatným vrstvám.
Druhá vrstva je izolačná, môže ňou byť napríklad teplá funkčná mikina či rolák. Neprepúšťa studený vzduch a izoluje nami vytvorené teplo.
Vrchná tretia vrstva je bariérou medzi telom a vonkajškom, teda chráni pred vetrom či dažďom. Ide o vetrovky, bundy a nepremokavé nohavice. Vonkajšia vlhkosť by nemala preniknúť k telu a zároveň by mala byť táto vrstva priedušná, aby sa uvoľnilo prebytočné teplo a vlhkosť zo spodných vrstiev von.

Výbornými a v niektorých prípadoch neodmysliteľnými pomocníkmi na behanie v zime sú aj bežecké čiapky, rukavice, návleky na krk a časť tváre či dokonca kukly, ktoré vás ochránia pred vdychovaním studeného vzduchu. Užitočné sú aj bežecké podkolienky.
Netreba zabúdať ani na správnu obuv a tým nemyslíme behanie v turistických zateplených topánkach. Na zimu sa hodia tenisky s hrubšou podrážkou vyrobené podľa druhu špecifického terénu, s ktorých výberom vám určite poradia v každom športovom obchode.
Čo očakávať a na čo nezabudnúť
Počasie "nepustí" a je dosť možné, že pri behaní v zime budete mať z vonkajšieho terénu úplne iný pocit. Na mokrom či zasneženom podklade sa, prirodzene, beží ťažšie.
Je tiež dôležité si uvedomiť, že sa skôr stmieva. Aby vás tma nezaskočila, môžete si so sebou vziať napríklad čelovku, ktorá sa určite hodí v neskorších hodinách.
Ešte pred behom by sa mal každý bežec doma v teple pripraviť pomocou strečingu a naťahovacích cvičení, aby zahrial svaly a doplniť zásoby tekutín ako pred, tak aj počas behu. Mnoho bežcov na to totiž zabúda, hoci aj počas zimy telo stráca vodu.
Predtým, ako vybehnete do chladného počasia, pripomeňte si ešte niekoľko ďalších zásad – svoj beh si plánujte podľa intenzity tak, aby ste boli v pohybe po celý čas. Snažte sa vyhýbať dlhým a častým prestávkam a vydýchavaniu, ak si chcete trochu oddýchnuť, radšej prejdite do poklusu.
Takisto sa príliš nevzdaľujte od svojho bydliska či iného miesta, kde sa môžete zahriať, aby sa nestalo, že už nebudete mať energiu na beh a budete musieť veľkú diaľku iba kráčať. Doma zamierte hneď po behu do sprchy a prezlečte sa do suchého oblečenia.