Zázračné bobule
V jedálnom lístku severských národov sa veľmi často vyskytuje bobuľovité ovocie. Aj keď jeho sezóna je pomerne krátka, jedáva sa aj sušené a zavárané.
Samostatne, ako súčasť dezertov alebo aj ako príloha k mäsu. Má to logický dôvod. Aby bolo telo odolnejšie voči chladu, potrebuje byť bohato zásobené antioxidantmi.
A tých je v čučoriedkach, malinách a brusniciach skutočne neúrekom. Čučoriedky sa napríklad odporúčajú na posilnenie kostí aj v prevencii kardiovaskulárnych a onkologických ochorení.
Černice sú silným detoxikačným prostriedkom, ríbezle majú vďaka bohatej zásobe draslíka pozitívny vplyv na pohybový aparát a na reguláciu krvného tlaku.
Maliny pôsobia protizápalovo a brusnice majú liečivý vplyv na močové cesty. Okrem toho sa v posledných rokoch veľa hovorí o bobuľovitom ovocí pôvodom zo Sibíri, rakytníku.
Obsahuje dvadsaťpäťkrát viac vitamínu C ako citrusy, čo z tejto rastliny s drobnými oranžovými bobuľkami robí neuveriteľne silný prostriedok na posilnenie imunity.
A keďže vitamín C je nevyhnutný na tvorbu kolagénu, ide aj o veľmi účinný skrášľovací a omladzujúci prostriedok na pokožku.
Losos a iné ryby
Ďalším dôležitým prostriedkom na zachovanie zdravia a krásy v zimných mrazoch sú omega 3 nenasýtené mastné kyseliny. Ich bohatou zásobárňou je rybie mäso, ktoré nájdete v každej škandinávskej reštaurácii.
Omega 3 kyseliny pochádzajú z mastných rýb, ako sú losos, makrela a tuniak, ako aj z vlašských orechov, konopných a ľanových semienok a olejov.
4Ľudské telo si ich nedokáže vyrobiť samo, preto je nevyhnutné prijímať ich z potravy.
Majú kľúčový význam pre naše srdce, mozog, zrak a cievy, zvyšujú celkovú odolnosť organizmu a okrem toho chránia aj pokožku.
Je dokázané, že nedostatok omega 3 kyselín sa prejavuje v tom, že pokožka je suchšia, náchylnejšia na rôzne kožné ochorenia a málo dolná voči slnečnému UV žiareniu.
A to je v zime, keď musí odolávať mrazu, vetru a suchému vzduchu vo vykúrených miestnostiach naozaj nežiaduce. Nie nadarmo jedia vo Švédsku lososa pripraveného na všetky možné spôsoby.
V Rusku a iných severských krajinách sa rybie mäso využíva často aj na prípravu polievok. Teplá polievka, a nemusí byť len rybacia, by mala byť základom každodenného zimného jedálnička.
V chladnom počasí ľudské telo potrebuje výdatnú dávku tepla a vody, inak ho ohrozuje podchladenie a dehydratácia.
Detox v saune
V lete sa prirodzene potíme a s potom odchádzajú z tela rôzne škodlivé látky. V zime, keď teploty klesajú, je dôležité stimulovať takúto prirodzenú detoxikáciu saunou, ktorá je súčasťou každej severskej kultúry.
Zdravotné a skrášľovacie účinky saunovania je dobré podporiť masážou. Ak potrebujete uľaviť dýchacím cestám, ideálne je zvoliť aromaterapeutickú saunu s eukalyptovým olejom.
Okrem detoxikácie prináša pravidelné saunovanie aj iné výhody – lepšiu odolnosť ku sezónnym ochoreniam, hlboké uvoľnenie a zmiernenie stresu a v neposlednom rade aj krajšiu a pevnejšiu pokožku, ktorá sa krásne prekrví a vypne.