Snežná slepota
Zimné športy, prípadne pohyb vo vysokohorskom zasneženom prostredí, je ideálne absolvovať s vhodnými slnečnými okuliarmi.
Zabránite tak vzniku nepríjemnej snežnej slepoty počas jasných dní.
„Tento stav je vyvolaný výrazným podráždením očí a spojoviek. Za bežných okolností dokážeme množstvo slnečného žiarenia korigovať zreničkami, prípadne nadočnicovými oblúkmi. Kryštalické zloženie snehu však toto žiarenie enormne odráža a lomí rôznymi spôsobmi. Výsledkom je nepríjemné podráždenie spojoviek, čo má za následok začervenanie očí a neschopnosť adekvátne ich otvoriť. Tento stav pretrváva aj po návrate zo svahu či hôr. V niektorých prípadoch po dobu najbližších štyroch až piatich dní,“ opisuje popradský oftalmológ Ondrej Jurčišin z VESELY Očná klinika.
Vybitý zub na svahu
Medzi najčastejšie úrazy patria zlomeniny, vyvrtnutia, narazené rebrá, zranenia hlavy či chrbtice. Niektorí športovci sa zo svahu vrátia aj bez zubov.
„Po úraze je veľmi dôležité zachovať rozvahu. V prípade, ak vybitý zub nájdeme a nie je zlomený, šanca na jeho záchranu existuje. Odporúčam vložiť ho do mlieka a urgentne vyhľadať stomatológa. Čas hrá v tomto prípade prvé husle,“ hovorí o prvej pomoci Libor Michna z bratislavskej stomatologickej kliniky ArtDentistic.
Podceniť stratu zuba po úraze skúsený stomatológ neodporúča. Následný estetický defekt nie je jediným problémom.
„Pri vybití zuba môže dôjsť aj k poškodeniu koreňa či zlomenine čeľuste. Zanedbanie týchto dôsledkov môže v budúcnosti pacientovi spôsobiť ďalšie nebezpečné ochorenia,“ varuje Dr. Libor Michna.
Možnosťou v prípade väčšieho poškodenia je zubná náhrada - konvenčný mostík, snímateľnú protézu alebo dentálny implantát.
Hydratačné denné krémy radšej nie
Ich ľahké zloženie na báze vody nám síce pomáha udržiavať pleť sviežu a hydratovanú v lete, no v zime je pre ňu hotovou pohromou.
„V zimnom období našu pokožku už dosť potrápia rýchle prechody zo zimy do tepla a naopak. Ďalšie škody však vedia napáchať hydratačné denné krémy. Voda v týchto krémoch totiž zamŕza a poškodzuje drobné cievky v pokožke, tie potom praskajú a vznikajú tzv. žilky na tvári,“ upozorňuje dermatovenerológ Milan Chupek.
Lekár neodporúča ani sprchovať sa či umývať si tvár tesne pred odchodom z domu. Nevstrebaná vlhkosť na povrchu pokožky pri strete s chladným počasím môžu spôsobiť jej vysušenie.
Špeciálne by sme sa mali zamerať na tvár, pery a ruky – tie sú totiž najčastejšie skúšané nepriazňou chladného počasia. Ak máte pocit suchých pier, na hydratáciu radšej využite kvalitný balzam.
Váš zlozvyk oblizovať si pery vám nielenže nepomôže, ale viac uškodí – voda zo slín v kombinácii s počasím ich ešte viac vysuší.
„Pokožku v oblastiach tváre a rúk by sme mali chrániť hrubšími vrstvami kvalitných hutnejších krémov s vyšším obsahom vitamínov, najmä A, D a E,“ dodáva dermatovenerológ.
Potrebný ochranný film vám pomôžu vytvoriť krémy s prírodnými výťažkami z aloe vera či nechtíka lekárskeho, s obsahom bambuckého masla alebo arganového, mandľového či avokádového oleja.
Pri nákupe krému však nezabúdajte, že hlavným kritériom výberu by mal byť váš typ pokožky.
S pobytom vo wellness opatrne
Návštevu sauny, prípadne wellness centra či plavární by mali v zimnom období zvážiť podľa očného lekára najmä nositelia kontaktných šošoviek. Nie každý z nás má totiž osvojené dôkladné hygienické návyky.
Vlhké a teplé prostredie je ideálne pre množenie nebezpečných baktérií.
„Stačí krátky kontakt s infikovaným miestom, následne pretretie si oka a zápal spojoviek nenechá na seba dlho čakať. Ten sa dá vyliečiť pomerne rýchlo, avšak hrozbou môže byť infikovanie samotnej kontaktnej šošovky. To je už nepríjemný stav, ktorý sa môže skončiť fatálnymi následkami, napríklad vredmi na rohovke,“ radí Ondrej Jurčišin, oftalmológ z VESELY Očná klinika.
Pitný režim aj na svahu
Aj v priebehu zimy je potrebné nahrádzať prirodzené straty tekutín z organizmu. Mnohí na tento fakt často zabúdame.
Ešte častejšie k ignorácii pitného režimu dochádza na svahu počas lyžovačky alebo iného zimného športu.
Len máloktorý aktívny zimný športovec si so sebou na svah berie aj fľašu vody. Zasnežené kopce nadšencov nepustia a do bufetu alebo reštaurácie pri zjazdovkách prichádzajú najskôr v čase obeda.
Dať si pauzu, vypnúť lyže a odskočiť si doplniť tekutiny, to nie je častým zvykom. Lyžovanie, bežkovanie, ba dokonca aj sánkovanie sú pohybovo náročné aktivity, ktoré si vyžadujú dopĺňanie tekutín.
Denne vydávame z organizmu priemerne 1,5 – 2 l tekutín. A to bez ohľadu na ročné obdobie.
„Keďže organizmus stráca nielen vodu, ale aj minerálne látky, veľmi vhodným nápojom sú pramenité a minerálne vody,“ uvádza odborníčka na zdravú výživu, Katarína Babinská.
„Minerálne látky, ktoré sú prirodzenou zložkou minerálnych i pramenitých vôd, pomáhajú pokryť potrebu týchto cenných látok, ktoré v našej strave často chýbajú, a zároveň nahradiť ich každodenné straty,“ dopĺňa odborníčka.
Bezpečnosť na prvom mieste
Ak sa chystáte na zimnú dovolenku strávenú na zasnežených svahoch, nezabudnite sa poistiť.
„Medzi najčastejšie zimné úrazy patria práve tie, ku ktorým dochádza na lyžiarskych svahoch, a to sú zlomeniny končatín, rôzne úrazy chrbtice alebo hlavy. Odporúčame teda používať prilbu a iné dostupné lyžiarske chrániče,“ radí Daniela Guťanová z poisťovne NN SR.
Súčasťou lyžiarskej výbavy, ktorá vám zaistí bezpečnú lyžovačku je prilba a chrániče, rovnako ako okuliare, teplé rukavice a správne vybrané lyže a lyžiarske palice.
Ak si na svahu svojim výkonom nie ste istí, vyhľadajte inštruktora v stredisku, ktorý vám dokáže poradiť a zlepšiť techniku lyžovania možno aj v priebehu jedného dňa.
Dôležité je mať aj správne oblečenie, ktoré poskytuje telu voľnosť pohybu, je pohodlné, ale zároveň dostatočne odolné proti vlhkosti a nepriaznivým prejavom počasia.