Oscarový rekordér
Rodáka z amerického Chicaga Walta Disneyho vášnivo bavilo kreslenie a keď sa po prvej svetovej vojne rozhodoval, čím sa bude živiť, zvažoval kariéru herca alebo karikaturistu v novinách.
Starší brat ho však priviedol do sveta animovaného filmu, a to bolo napokon prostredie, v ktorom sa doslova našiel. Aj keď to na začiatku kariéry nemal ľahké a takmer zbankrotoval, napokon sa dočkal uznania.
Získal stotri nominácií na Oscara, dvadsaťdva oscarových sošiek, dve hviezdy na hollywoodskom Chodníku slávy a tridsaťosem ďalších prestížnych cien.
Takmer všetky Disneyho rozprávky majú jeden spoločný motív. Väčšina hlavných hrdinov nikdy nepoznala matku. Na vysvetlenie existujú dve rôzne verzie.
Niektorí znalci jeho tvorby tvrdia, že Disney vychádzal z pôvodných rozprávok, ktoré sú storočia staré. Vtedy ženy bežne umierali pri pôrodoch a deti nepoznali svoje matky.
Druhá verzia je o čosi smutnejšia. Po úspechu Snehulienky animátor kúpil rodičom dom, no bolo v ňom pokazené kúrenie a spôsobilo, že sa jeho matka otrávila.
Disney si do konca života vyčítal jej smrť a možno aj preto svojim hrdinom nekreslil mamy.
Mortimer alebo Mickey?
Prvou animovanou postavičkou, ktorú Walt Disney vytvoril, bol králik Oswald the Lucky Rabbit. Bohužiaľ, nakreslil ho ešte v čase, keď bol zmluvne viazaný s Universal Pictures a keď sa osamostatnil, Oswald zostal v majetku štúdia.
Samostatnú kariéru odštartoval Disney postavičkou veselého myšiaka, ktorému chcel dať meno Mortimer. Disneyho manželke sa však toto meno nepáčilo, a tak mu ho animátor zmenil na Mickey.
Mortimer sa napokon v rozprávkach objavil ako Mickeyho rival. Mickey Mouse je už poriadne starý pán, jeho rok narodenia je 1928. Pre Walta Disneyho bol niečo ako alter ego, postavičku až do roku 1947 sám osobne daboval.
Snehulienka a sedem trpaslíkov
Keď Walt Disney vyhlásil, že chce natočiť celovečernú animovanú rozprávku, Hollywood ho vysmial. Snehulienka a sedem trpaslíkov sa však stala fenoménom.
O lístky na premiéru bol taký záujem, že predaj obmedzili na štyri kusy pre jednu osobu. Film natočil Disney v roku 1937 a jej rozpočet bol na tie časy obrovský - osem miliónov dolárov, čo je ekvivalent k dnešným sto tridsiatim miliónom.
Touto rozprávkou si Disneyho štúdio upevnilo postavenie ako najprestížnejšie animačné štúdio na svete.
Film dostal v roku 1938 Oscara. A nie jedného. Ako bonus ku klasickej soške dostal Disney aj sedem malých „Oscarkov“.
Popoluška
Popolušku mal vraj Walt Disney spomedzi všetkých svojich princezien najradšej.
Raz priznal, že premena Popoluškiných obyčajných šiat na večernú róbu bol jeden z jeho obľúbených momentov v animovaní.
Príbeh chudobného dievčaťa, ktoré sa stane princovou vyvolenou, vznikol v roku 1950 a zamilovali si ho milióny divákov po celom svete.
Okrem jeho animácie mala veľký úspech aj nádherná hudba. Práve vďaka nej bola Popoluška nominovaná na Oscara v troch kategóriách – za najlepšiu pieseň, najlepší soundtrack a najlepší zvuk.
Káčer Donald
Postavička káčera v námorníckej košeli s motýlikom sa na plátne objavila v roku 1934. Donald v animácii.
Podobne ako Mickey Mouse aj on sa stal nielen obľúbenou filmovou, ale aj komiksovou postavičkou, ktorá si získala fanúšikov všetkých vekových kategórií svojím temperamentným roztopašným prejavom.
V roku 1938 dokonca niektoré prieskumy tvrdili, že je populárnejší ako Mickey Mouse. Počas druhej svetovej vojny sa objavil v kreslenom filme Hitlerova tvár, v ktorej pracuje ako továrenský robotník v nacistickom Nemecku.
Bojuje proti dlhému pracovnému času, žije z miniatúrnych potravinových dávok a zakaždým, keď vidí obraz Hitlera, musí salutovať.