Žiť na sto percent a ešte o kúsok viac. Občianskym menom James Douglas Morrison, zakladateľ a spevák legendárnej skupiny The Doors, vedel, ako si užívať.
Robil to po svojom, s dobrou hudbou, ženami, drogami a alkoholom. Už ako dieťa bol prostorekejší a svojhlavejší ako ostatní jeho rovesníci, a to mu zostalo až do dospelosti.
Podľa fanúšikov jeho správanie z veľkej časti ovplyvnilo chýbajúce rodinné zázemie. Morrisonov otec Steve bol námorným admirálom.
Nielenže sa pre eho prácu musela manželka s troma deťmi neustále sťahovať, ale aj zvládať výchovu detí bez akejkoľvek pomoci.
Jimov otec sa totiž doma zdržiaval len minimálne. Najstarší Jim si k nemu nevedel vytvoriť vzťah, a tak ho jednoducho ignoroval.

Na začiatku kariéru dokonca v jednom z rozhovorov vyhlásil, že jeho rodičia sú mŕtvi. Napriek pohŕdaniu autoritami a akýmkoľvek systémom sa mladý Jim rozhodol vyštudovať vysokú školu.
Diplom bakalára kinematografie si mal prevziať na Fakulte múzických umení Kalifornskej univerzity v Los Angeles.
Po tom, čo jeden z profesorov označil jeho záverečný film za najhoršie dielo, aké kedy videl, mladý muž nielenže odignoroval promócie, ale rozhodol sa úplne skončiť s filmárskou brandžou a venovať sa hudbe.
Potýčky so zákonom
Pri zrode skupiny The Doors stál Jim Morrison a jeho kamarát Ray Manzaret. Tretím zakladajúcim členom bol John Densmore. Po nahraní demoverzií autorských Morrisonových skladieb sa k nim pridal Robbie Krieger.
S prvými úspechmi okúsil mladý hudobník čaro bohémskeho hudobníckeho života a narkotík. Tie najtvrdšie v kombinácii s alkoholom užíval až do smrti.
Viackrát mal preto potýčky s políciou, niekoľkokrát ho zatkli. Za obťažovanie letušky v lietadle, za obscénne správanie na verejnosti či vulgárne nadávky mužom zákona alebo rušenie poriadku.
Jim Morrison sa odmietal vtesnať do zaužívaných stereotypov. Žil svoj život naplno aj s negatívami, ktoré mu prinášal.
Koniec Doors
Hudba kultovej kapely The Doors má dodnes mnoho nadšencov, aj keď skupina aj so svojím kontroverzným spevákom fungovala len pár rokov. Posledný koncert sa konal v novembri 1970.
Pri skladbe Light My Fire vtedy došlo ku konfliktu medzi bubeníkom Densmorom a Morrisonom, pričom obaja opustili pódium.
Cestou do hotela ich kolega Ray Manzarek povedal, že toto je koniec. Ešte predtým, než The Doors definitívne ukončili svoju činnosť, nahrali v decembri 1970 a v januári 1971 poslednú nahrávku L. A. Woman.
Po nej sa chcel Morrison odsťahovať do Paríža. Bolo to mesto, ktoré si zamiloval, chcel sa tam venovať poézii a svojej partnerke Pamele Coursonovej.
Na jar 1971 si svoj sen splnil, no dlho sa z neho netešil. Tretieho júla v tom istom roku ho Pamela našla mŕtveho vo vani.
Oficiálnym dôvodom úmrtia bolo zlyhanie srdca. Keďže obhliadajúci lekár nevidel na mŕtvom tele stopy po násilí, nenariadil súdnu pitvu.
Práve to spôsobilo rôzne špekulácie, podľa niektorých Jim Morrison vraj stále žije. Jeho hrob patrí na parížskom cintoríne k najnavštevovanejším. Svojou náhlou smrťou sa zaradil do takzvaného Klubu 27.
Ten združuje vplyvných hudobníkov, ktorí zomreli vo veku dvadsaťsedem rokov za nejasných okolností. Okrem Morrisona sú jeho členmi Jimi Hendrix, speváčka Janis Joplin, Kurt Cobain z Nirvany a Amy Winehouse.