Malala Yousafzai
Dnes je 19-ročná Malala celosvetovo známou bojovníčkou za práva žien a dievčat na vzdelanie a taktiež najmladšou nositeľkou Nobelovej ceny za mier. No ešte pred štyrmi rokmi bola (ne)obyčajnou školáčkou, ktorá navštevovala dievčenskú školu založenú jej otcom v pakistanskom meste Mingora. V tom čase však toto okolie začal kontrolovať Taliban a radikáli začali útočiť aj na dievčenské školy.
Ako reakciu na ataky sa Malala odvážila urobiť verejný prejav na tému práva na vzdelanie a začala pod pseudonymom blogovať o živote pod nadvládou Talibanu. Identita mladej aktivistky však bola odhalená a od radikálnej skupiny začali prichádzať priame vyhrážky. Zlomový okamih v jej živote prišiel 9. októbra 2012, keď ju cestou zo školy neznámy Talibanec niekoľkokrát postrelil do hlavy.
Malala prežila a liečbu podstúpila pod ochranou vo Veľkej Británii. Z miestnej aktivistky sa stala globálnym hlasom kričiacim o dôležitosti vzdelania. Odvážna tínedžerka dnes tvrdí, že moc predstavuje práve vzdelanie a nie zbrane a násilie. Za svoje činy bola mnohokrát ocenená, dvakrát bola nominovaná na Nobelovu cenu a v roku 2014 ju aj získala. Európsky parlament jej tiež udelil prestížnu Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Fahma Mohamed
Táto 19-ročná Somálčanka žijúca vo Veľkej Británii inšpiruje už od svojich štrnástich rokov. Vtedy sa v rámci charity prvýkrát zapojila do kampane, ktorá si za svoj cieľ vytýčila zamedziť praktizovanie ženskej obriezky v Británii. O dva roky neskôr stála na čele podobne orientovanej národnej kampane s denníkom Guardian a petičnou stránkou Change.org.
Bojovníčka proti mrzačeniu dievčat sa dokonca stretla aj s bývalým generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-Munom, ktorý jej aktivitu ocenil. V rámci svojej činnosti sa mladá Fahma angažovala aj pri školeniach učiteľov, lekárov a sociálnych pracovníkov, ktoré im mali pomôcť lepšie identifikovať ohrozené dievčatá v Británii. Tých je podľa tamojšej vlády údajne viac než 20-tisíc ročne.
Za svoju niekoľkoročnú neúnavnú činnosť a boj proti obriezke získala Fahma tento rok čestný doktorát z práva na univerzite v Bristole. Vďaka tomu sa stala najmladšou držiteľkou titulu PhD v Spojenom kráľovstve.
Maisie Williams
Seriáloví fanúšikovia poznajú Maisie Williams (19) predovšetkým ako herečku z populárnej série Hra o tróny. Maisie však nie je odvážna len v koži Arye Stark. V reálnom živote sa vo svojich osemnástich rokoch stala ambasádorkou kampane spoločnosti Always s názvom #likeagirl, ktorá bojuje proti problematike rodovej nerovnosti.
Do svojich reklám firma zaangažovala mladé dievčatá v tínedžerskom veku a spravila prieskum o tom, či sa cítia byť obmedzované len preto, že sú dievčatami. Kampaň v nich mala vzbudiť sebavedomie a sebaistotu.
Maisie Williams pri tejto príležitosti odprezentovala svoj prejav, v ktorom vyhlásila, že dievčatá sú nezastaviteľné. „Sebavedomie nám dáva to, čo v živote potrebujeme. Tak si to svoje vybudujte, ochraňujte, bojujte zaň, chyťte ho oboma rukami a držte, akoby na ňom závisela vaša budúcnosť. Lebo závisí,“ adresovala mladá herečka všetkým dievčatám v kritickom pubertálnom období.
Memory Banda
Označujú ju ako neúnavnú bojovníčku za práva žien po celom svete. Dnes 19-ročná Memory pochádza z juhoafrického štátu Malawi, v ktorom nie sú ničím neobvyklým svadby maloletých dievčat so staršími mužmi. Takúto skúsenosť mala aj jej mladšia sestra Mercy – v jedenástich otehotnela počas tradičného sexuálneho rituálu a bola nútená sa vydať. Dnes má len o pár rokov viac, tri deti, za sebou dve neúspešné manželstvá a pred sebou život s otáznikom.
Memory mala väčšie šťastie a zároveň sa stala inšpirujúcou mladou ženou, ktorá s ďalšími aktivistami dotiahla do úspešného konca kampaň za zákaz detských manželstiev v Malawi a Guatemale. Začala spolupracovať s mimovládnymi organizáciami, stala sa súčasťou viacerých kampaní a workshopov s maloletými dievčatami vo svojej krajine.
Zasadzuje sa za to, aby predstavitelia tamojších miest a dedín zabránili sobášu detí a aby mohli dievčatá študovať a žiť v bezpečí. To všetko robí v rámci globálneho hnutia Let Girls Lead.
Caitlin Haacke
Jednoduchý nápad s veľkým dosahom. Osemnásťročná Caitlin premenila svoju nepríjemnú skúsenosť so šikanou na pozitívne hnutie. Pred dvomi rokmi sa rozhodla meniť svet láskavosťou a vľúdnosťou k druhým a dokázala, že je to skutočne možné. Vytvorila takzvaný „Positive Post-It Day“, keď v roku 2014 anonymne prilepila na skrinky svojich spolužiakov na strednej škole 850 papierových poznámok. Na všetkých bolo napísané niečo pozitívne.
Nevinná akcia, ktorou chcela Caitlin potešiť druhých, sa následne zmenila na medzinárodnú senzáciu, ktorá prišla až do Japonska, Brazílie, Anglicka i Spojených arabských emirátov. Z mladého dievčaťa sa stala bojovníčka proti šikane, vďaka čomu rečnila v mnohých krajinách pre deti, dospelých aj seniorov o pozitívnom, empatickom a láskavom správaní k druhým.
Začala podporovať a robiť v dobrovoľníčku v charitatívnych organizáciách a každý mesiac robí kampaň, v rámci ktorej rozdáva pozitívne kartičky, kvety, obdarováva cudzích ľudí a deti. Oslovila ju aj organizácia TED a Caitlin tak pribudla do zoznamu inšpirujúcich rečníkov – tínedžerov.