Denník Mangalam, ktorý vychádza v juhozápadnom indickom štáte Kerala, ponúkol pred pár dňami svojim čitateľom údajné „vedecky overené“ rady, ako počať chlapca. Informoval o tom britský The Guardian.
V článku z indických novín boli napríklad také odporúčania ako jesť veľa baranieho mäsa či nikdy nevynechávať raňajky.
Hoci autori článku priznali, že tieto metódy nemusia vždy fungovať, ženám radili, aby počas dňa prijímali viac potravy než obvykle. Okrem baraniny boli pre ne najideálnejším jedlom sušené hrozienka. Muži sa zase mali vyhýbať jedlám s vysokou kyslosťou.
Ďalšou z rád bolo skúšať plodiť dieťa iba v prvý, tretí, piaty alebo siedmy deň v týždni, pričom podľa autorov je vedecky dokázané, že vtedy sú spermie silnejšie. V túžbe počať chlapca by mali ženy tiež spávať s tvárou obrátenou do ľavej strany, ideálne na západ.

Článok z jazyka malayalam preložila skupina indických feministiek na blogu The Ladies Finger, ktorá sa k nemu postavila so sarkazmom a výsmechom.
„To, či dôjde k počatiu dievčaťa alebo chlapca, je úplne náhodné,“ uviedla pre BBS londýnska gynekologička a pôrodníčka Shazia Malik.
V kontraste s indickým článkom sa vyjadrila, že neexistuje žiaden vedecký dôkaz alebo metóda, ktorá by túto štatistickú šancu zmenila, ak je dieťa počaté prirodzene.
Proti selekcii pohlavia sa bojuje, no nepomer pretrváva
V Indii je ilegálne nechať si robiť testy na určenie pohlavia bábätka. Napriek tomu sa stále vykonávajú a vedú k potratom na základe preferencie mužského rodu.
BBC uvádza, že v roku 2011 bolo v Indii na 1000 chlapcov do veku sedem rokov iba 914 dievčat.

A aj články ako tieto podporujú nespravodlivý prístup, ktorý si v spoločnosti cení viac chlapcov, než dievčatá. To aj napriek tomu, že proti nemu bojuje vláda, mimovládne organizácie i zdravotní pracovníci.
Preferencia chlapcov v niektorých kultúrach pochádza z dlhodobého postoja k mužom, ktorí sú považovaní za silnejšie pohlavie zabezpečujúce financie pre rodinu. Takisto je výhodnejšie porodiť chlapca, pretože vysoké veno, ktoré rodičia musia zaplatiť pri svadbe svojej dcéry, si mnohí z nich nemôžu dovoliť.
Aj India sa však v ostatných rokoch začala modernizovať. Jej predseda vlády, Narendra Modi, verejne prezentuje potrebu ukončiť selekciu pohlavia detí.
Spolu s terorizmom, náboženskou nenávisťou, korupciou a diskrimináciou ju považuje za najväčšie zlo v indickej spoločnosti.