Taliansky návrhár už ako malý chlapec pomáhal matke dizajnérke v jej dielni. Zamestnávala štyridsaťšesť krajčírok a šila pre aristokratickú klientelu južnej Kalábrie.
K navrhovaniu vlastných modelov sa dostal už ako tínedžer.
„Mama mi dôverovala a som jej vďačný. Ak by každé dieťa malo podporu vlastných rodičov aspoň sčasti takú, akú som mal ja, ako deti by sme si ľahšie dokázali splniť svoje sny,“ vyjadril sa v jednom z rozhovorov na začiatku deväťdesiatych rokov.
Cesta za slávou preňho napriek tomu nebola ľahká. Aj keď sa veľmi skoro prejavil ako talentovaný dizajnér, na návrhársku školu, kam sa hlásil, ho neprijali.
Tento neúspech ho priviedol na architektúru, ktorú napokon úspešne vyštudoval. Až keď mal dvadsaťpäť rokov, odsťahoval sa do Milána a skúsil opäť šťastie vo svete módy.
Prvú možnosť ukázať svoj talent mu dala talianska spoločnosť Fiori Fiorentini Navrhol pre ňu vlastnú kolekciu.
Mala veľký úspech a mladý Versace už o pár mesiacov vytváral ďalšiu, tentoraz semišovú a koženú kolekciu pre Genny and Callghan.
Farby, vzory, geometria
Odvaha založiť vlastnú značku prišla v roku 1976. Gianniho vtedy podporil brat Santo, ktorý s ním išiel do podnikania. Neskôr sa k nim pridala aj sestra Donatella.
Značka Versace sa stala symbolom príťažlivej módy, ktorá podčiarkuje sexepíl. Ženy uchvátili minisukne, korzety či priliehavé overaly.
„Chcel som šokovať. Potreboval som zrušiť dovtedy všetky platné pravidlá,“ povedal excentrický návrhár krátko po svojej prvej prehliadke.
Pri tvorbe nešetril farbami, a to hlavne žltou, purpurovou a červenou. Obľuboval tigrie vzory, geometrické tvary a tropické kvety. A na jeho modeloch nesmel chýbať neobarokový motív s hlavou medúzy.
Donatella a Gianni v začiatkoch
Nikdy sa nedržal konvencií a to ho napokon vynieslo medzi svetovú smotánku. Čoskoro si získal klientelu v najvyšších kruhoch a jeho modely stúpali na cene.
Nosili ich Barbara Streisand, Cher, princezná Diana, Elton John, Sting či Phil Collins.V roku 1982 Versace odštartoval novú kapitolu svojej kariéry, keď začal pracovať na kostýmoch pre divadlo, operu a balet.
V tom čase sa pustil aj do úzkej spolupráce s choreografom Mauricom Béjartom. Zároveň začal pracovať na módnych doplnkoch, šperkoch, nábytku a porceláne. Ako kostýmový dizajnér sa podieľal aj na seriáli Miami Vice.

Zomrel rukou vraha
Bolo verejným tajomstvom, že Gianni Versace je homosexuál. To neskôr potvrdil aj jedenásťročným vzťahom s partnerom Antoniom D'Amicom. Ich spolužitie prerušila návrhárova tragická smrť.
Prišla nečakane a šokovala celý svet. Keď sa Versace 15. júla 1997 vracal z pravidelnej rannej prechádzky po Ocean Drive, priamo pred jeho miamskou rezidenciou ho zastrelil Andrew Cunanan, sériový vrah filipínskeho pôvodu, ktorý niekoľko dní po čine spáchal samovraždu.
V tom čase patril k najhľadanejším zločincom, po ktorých pátrala FBI. Prečo si vybral za obeť Versaceho, ostalo neobjasnené.
Vo svojej poslednej vôli návrhár odkázal päťdesiat percent svojho módneho impéria neteri Allegre Versaceovej - Donatellinej dcére. Jej mladší brat Daniel dostal vzácnu umeleckú kolekciu.
Doživotná renta je vyplácaná aj Antoniovi D'Amico. O Versaceho módnu značku sa po smrti postarali súrodenci. Riaditeľom sa stal jeho brat Santo a o módne kolekcie sa stará sestra Donatella.