SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Slovenka žijúca v Toskánsku: Talianski muži majú schematické správanie

Simona Kocúrová sa presťahovala do Talianska, má vlastnú agentúru a patrí medzi ľudí, ktorí potvrdzujú, že sny sa plnia.

(Zdroj: archív S. K.)

Prečo Vám Toskánsko tak učarovalo? Čím ho „obhajujete“ pred turistami?

Toskánsko ponúka bohaté možnosti nielen pre ľudí, ktorí tu žijú, ale aj pre dovolenkárov. Krásna, večne zelená krajina s cyprusovými alejami, viničom a olivovníkmi už len na pohľad prináša pohladenie na duši. Môžete si vybrať medzi časom stráveným na horách, pri mori alebo návštevou okolitých miest. V každom prípade zabudnete na stres a problémy. Pre obdivovateľov umenia a histórie predstavuje táto krajina nesmierne bohatstvo. Poviem to obrazne: na prvý pohľad nenápadné mestečko v sebe skrýva rodisko najväčšieho génia sveta - Leonarda da Vinciho, na kameni, o ktorý sa opierate, sedel pred stáročiami Dante. A táto rada ľudí pred vami? Tu objavil zabudnutý balvan mramoru Michelangelo a premenil ho na božskú sochu Dávida. Ak ste milovníkom dobrého jedla, v Toskánsku si prídete na svoje. Každé „posticino“ (mestečko) má svoju tradičnú špecialitu. Mnoho manufaktúr má doteraz postavenú svoju produkciu na ručnej práci, ktorú je cítiť pri návšteve ktoréhokoľvek mesta. Spoločným menovateľom týchto a mnohých ďalších charakteristík je autentickosť. Myslíte si, že ste sa vrátili v čase, no pritom ste v realite... Skrátka, v Toskánsku nájde každý to svoje. A toto všetko ma dostalo a očarováva ma to stále a znova.

Skryť Vypnúť reklamu

Bola práca spojená s cestovaním a turizmom vždy vašim snom alebo ste sa k tomu dopracovali postupne?

Povedzme, že som sa adaptovala. Mojím snom bolo vymyslieť niečo originálne, čo nikto iný neponúka a to sa mi našťastie plní. Veľa ľudí ma odrádzalo, málokto ma podporil. Moja agentúra je pre mňa niečo ako dieťa. Je na mne závislá a to, čo do nej investujem, sa mi vracia. Síce nie hneď, ale časom. Premieta mojim klientom obraz o krajine z pohľadu ženy, ktorá ju dobre pozná, je si vedomá jej kladných i záporných stránok, dokáže o nich hovoriť a diskutovať. Odráža môj vkus a teraz už aj životný štýl.

Taliani vraj majú radi krásne ženy a vy takou ste. Pocítili ste tento fakt na svojom pôsobení v Toskánsku?

Ďakujem za kompliment. Talianski muži majú naozaj šarmantné správanie, no aj veľmi schematické. Je dosť možné, že tak ako sa správa jeden, sa bude aj sto ďalších. Taká je ich kultúra. Aby som to lepšie vysvetlila: nikdy nebudete mať za najlepšieho kamaráta Taliana, pokiaľ nie je gay. S tým sa zmierte. Čo sa týka mojich osobných skúseností, vždy sa riadim inštinktom, ktorý ma okrem asi jednej výnimky nikdy nesklamal. So štipkou opatrnosti je to o tom, že čo človek dáva, to aj dostáva. A tak patrí i talianskym mužom moje veľké ďakujem. Väčšina z nich sa ku mne správala korektne a veľa z nich mi nezištne pomohlo.

Skryť Vypnúť reklamu

Predtým ste sa venovali modelingu. Nechýba Vám toto povolanie?

Aj keď sa mi občas stále pritrafí nejaký zaujímavý džob v tejto branži, celkovo si myslím, že som na to nebola celkom geneticky predurčená. Každý by mal rozvíjať to, čo mu bolo darované do vienka a u mňa to rozhodne nebola výška. Svoje obdobie fotení, večierkov a zaujímavých ľudí som si však užila a nič neľutujem. V živote som dala a aj dávam šancu všetkému, čo mi nejakým spôsobom skrížilo cestu. Ale napríklad kontakty využívam dodnes, keď organizujem klientom účasť na módnych prehliadkach a výstavách. Zostávam tak vždy v obraze.

Aké boli Vaše začiatky v cudzine?

Ako keď vstúpite neskúsená do arény plnej levov. Jediné, čo vás spočiatku zaujíma, je prežiť. Potom už len čas ukáže, či vás uštvú alebo naopak – stanete sa gladiátorom... Najprv mi všade zabuchli dvere. Z reštaurácie ma po dvoch dňoch vyhodili, keď som nevedela otvoriť víno... Po čase však i na mňa čakala príležitosť. Zúčastnila som sa konkurzu na výber marketingového konzultanta v stavebnej spoločnosti. V znalosti rôznych klincov a vŕtačiek som pomaly predbehla otca a dokonca som začala tieto bezpečnostné systémy aj predávať. Neskôr som však predsa len začala hľadať o čosi „ženskejšie“ povolanie. Prax som absolvovala v známej cestovnej agentúre, ktorá však všetko organizovala pre masový turizmus. A práve v tom som videla slabé miesta, na odlišnosti ktorých sú postavené základy mojich služieb, teda všetko na mieru.

Skryť Vypnúť reklamu

Viete si predstaviť, že by ste sa znovu vrátili na Slovensko?

Milujem cestovanie a kvôli tejto vášni som i neraz vycestovala sama. Musím povedať, že veľmi rada Taliansko opúšťam, no ešte radšej sa sem vraciam. Neviem, v ktorej inej európskej krajine by som si okrem Talianska vedela predstaviť svoj život. V Miláne je móda, v Ríme história, v Toskánsku tradícia, na Sardínii úžasné more... kde inde nájdete takú rozmanitosť? Keď prídem na Slovensko, veľmi sa na všetkých teším, no životný štýl, akým žijem tu v Toskánsku, by mi určite chýbal. Tunajšia atmosféra a nekonečné možnosti vám dávajú chuť do života. Život sa však mení a nič nie je isté, a preto si užívam každú chvíľu.

Nechceli by ste podnikať vo svojom rodisku? V čom vidíte rozdiely v oblasti podnikania u nás a v Taliansku?

Skryť Vypnúť reklamu

Určite áno. V hlave mám už niekoľko zaujímavých projektov týkajúcich sa Slovenska, ktorým sa chcem v budúcnosti venovať. Naša medzinárodná klientela by sa možno nechala prehovoriť na pobyt aj na Slovensku. Chce to však aj ďalších šikovných ľudí a v neposlednom rade ponúknuť zaujímavý a nevšedný produkt. Naši klienti už nehľadajú len luxusné hotely a dobré jedlo. To už poznajú.

Čo všetko poskytuje Vaša agentúra? Čo si môžu turisti objednať?

Každodenne pripravujeme personalizované programy, a to tak, aby klient počas svojej návštevy zažil skutočné Taliansko. A dávame si záležať na programovej rozmanitosti. Ak ste nadšencom histórie a umenia, budete mať možnosť priamo so mnou cestovať po Toskánsku a navštevovať mestečká. V ponuke máme aj iné mestá, ako Sienu, Rím či Miláno. Pre tých, ktorí radi odhaľujú tajomstvá, máme pripravenú novú tour s názvom „Po stopách filmu Inferno“, keďže sa tu tento film aj natáčal. Pánsky kolektív určite ocení jazdu na formule Ferrari alebo degustácie vín vo vilách osobností ako Bocelli alebo Ferragamo. Absolvovanie „Akadémie chutí“ v Parme je degustačno-zážitkový pobyt, kde na vlastné oči uvidíte proces výroby talianskeho prosciutta a iných špecialít. Kreatívci určite ocenia exkluzívne umelecké kurzy rôznych zameraní. V Tuscany by 1st class sa riadime preferenciami klienta: ubytovanie v centre, na toskánskom vidieku alebo pri mori, stačí povedať. Ak chcete sami cestovať autom, dáme vám inštrukcie a stretneme sa s nami na dohodnutom mieste. Ak preferujete pohodlie a pricestujete letecky, budeme vás čakať na letisku a zabezpečíme prepravu aj počas dovolenky. Takto sa aj počas exkurzií nemusíte stresovať s navigáciou a parkovaním.

Skryť Vypnúť reklamu

Naučili Vás v živote niečo Taliani, ich kultúra a spôsob života?

Veľmi veľa. Keď som sem prišla, bola som „neotesaný“ kameň. Nemala som takmer žiadnu osobnosť, veľa predsudkov a strach. Postupne sa mi podarilo zmeniť svoj introvertný charakter a viac si veriť, no priznám sa, že sa stále držím nohami pevne na zemi. Taliani sú „nákazliví“ svojou otvorenosťou, vedia si urobiť žarty sami zo seba a tešiť sa z maličkostí. Osobitne by som pozdvihla ich vášeň k tradícii a starým remeslám, ku ktorým sa s hrdosťou prikláňajú aj tínedžeri. Rodinná súdržnosť je ďalším faktom ovplyvňujúcim túto kultúru. Pravda je aj to, čo sa hovorí, že talianske maminy sú až prehnane starostlivé a že je úplne normálne, ak aj ich dospelí, takmer 40-roční, potomkovia stále žijú s nimi v jednej domácnosti. Na tieto a na mnohé iné zaujímavosti sú zvedaví aj klienti počas sprevádzania.

Skryť Vypnúť reklamu

A čo Vianoce? Ako vyzerajú v oblasti, v ktorej žijete?

Florencia je už od začiatku decembra rozprávkovo vyzdobená. Obrovský stromček na námestí Piazza del Duomo je dekorovaný symbolmi mesta a v uliciach spievajú a hrajú mladí hudobníci. Vôňa pečených gaštanov rozvoniava navôkol a o piatej poobede sú pasticcerie preplnené v očakávaní na „bomboloni caldi“ (teplé pampúšiky naplnené čerstvým krémom). Už tradične sa v mestách konajú vianočné trhy. Ak sa opýtate Taliana, o čom sú Vianoce, nejeden s humorom odpovie: „Mangiare, mangiare e ancora mangiare“ (jedlo, jedlo a zase jedlo). Rodinná večera i návštevy po okolí sú práve znamením častého prejedania sa. Nie náhodou výraz „lukulské hody“ pochádza z Talianska. Kulinárske umenie však Talianom nemôžeme vyčítať. Práve výborná kuchyňa je jedným z dôvodov, prečo je turistami táto krajina tak navštevovaná. Kvalitné potraviny z Talianska sa vyvážajú do celého sveta. Počas slávnostného obeda 25. decembra sa servíruje množstvo chodov a príloh. Hlavne „gurmánske vychytávky“ ako napríklad hľuzovkové špeciality patria do slávnostného menu. Sladký bochník „Panettone“ (koláč zo sušeného ovocia a orieškov), „Panforte“ alebo čokoládovo-mandľové torroni, sú tradíciou. Na stole nesmie chýbať šampanské alebo prosecco. Darčeky dostávajú všetci a najmä deti, podobne ako u nás. Následne po sviatkoch potom nastávajú veľké výpredaje, kde kúpite tú istú vec za polovicu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako plánujete osláviť Vianoce vy? Na Slovensku s rodinou alebo v Taliansku?

Vianoce trávim na Slovensku, kde ma čaká rodina a priatelia. Keďže sa živým organizovaním zážitkových pobytov, snažím sa pripraviť zaujímavý program aj pre svojich najbližších. Pred sviatkami ma už tradične príde navštíviť ocko a spolu sa vydáme na cestu domov. Auto naplníme „do švíkov“ dobrotami, vínom a darčekmi. Vždy sa po ceste zastavíme na nejakom zaujímavom mieste, kde prenocujeme, užijeme si relaxačné spa a miestnu kuchyňu. Minulý rok sme prenocovali v zámočku blízko Udine, kde sa vyrába známe pivo. Tento rok uvažujem nad Trentinom. Aj k tomuto zvyku ma inšpirovala talianska filmová klasika „In viaggio con papá“ čiže „Cestovanie s ockom“.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 2. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Po Slovensku na motorke
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 4. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 6. Behind every successful business lies a set of skilled people
 7. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 8. Ako sa mení dynamika firiem?
 9. Hudbou proti holorubom.
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 20 194
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 525
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 416
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 752
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 654
 6. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 295
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 314
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 307
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 599
 10. Slovensko v operácii Barbarossa 4 340
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kauza Kuciak: Marian Kočner je pred súdom.

Prípad vraždy Jána a Martiny posúdi Najvyšší súd.


a 1 ďalší 10 h