Pravidelné odstraňovanie či úprava porastu na tele patrí k neodmysliteľným rituálom žien i mužov. Podľa novej štúdie, ktorá vyšla v žurnáli Sexually Transmitted Infections, však holením vašich intímnych partií riskujete herpes, syfilis či ľudský papilomavírus.
Vedci prišli na to, že ľudia, ktorí si odstraňujú pubické ochlpenie, majú o 80 % vyššiu šancu, že dostanú sexuálne prenosnú chorobu. V experimente sledovali 7 580 ľudí vo veku od 18 do 65 rokov a pýtali sa na ich holiace návyky.
Výsledky štúdie naznačili, že vyššiemu riziku sú vystavení tí, ktorí sa zbavujú všetkého ochlpenia na intímnych miestach viac než jedenásťkrát za rok a tí, ktorí si ho aspoň čiastočne upravujú a zastrihávajú či už denne alebo niekoľkokrát za týždeň.

Problematické holenie pred sexom
Infekcie, ktoré súvisia s kožou ako sú HPV a syfilis, boli časté práve u ľudí, ktorí pristupovali k extrémnemu odstraňovaniu všetkého ochlpenia. Naopak to bolo pri všiach, tie totiž potrebujú na kladenie vajíčok ochlpenie, a tak sa vyskytli skôr u ľudí, ktorí sa neholili alebo tak robili menej často.
Gynekologička Jennifer Gunter sa na štúdii nepodieľala, no v jej súvislosti tvrdí, že vyššia náchylnosť na infekcie pri holení a odstraňovaní ochlpenia je logická. „Vieme, že holenie spôsobuje trhliny a mikro ranky. A ak sa muži a ženy holia tesne pred sexom, tieto rany nemusia byť zahojené a pre vírusy a baktérie je tak ľahšie dostať sa do kože,“ povedala.
Gynekologička tiež upozornila, že pubické ochlpenie má svoj význam. Tvorí totiž mechanickú bariéru, zachytáva baktérie a jeho odstránenie môže mať aj nepríjemné zdravotné dôsledky.
Potrebné sú ďalšie výskumy
Odborníci na čele s vedúcim výskumu, urológom Benjaminom Breyerom, boli výsledkami a zisteniami prekvapení.
„V tejto chvíli nemáme poňatie o tom, či upravovanie ochlpenia priamo spôsobuje zvýšené riziko infekcií. Môžeme však povedať, že medzi nimi existuje vzájomný vzťah. Pravdepodobne by som sa vyhol agresívnemu holeniu tesne pred sexom,“ povedal Breyer.
Problematika si však vyžaduje ešte ďalšie výskumy, keďže spomínaná štúdia mala svoje limity. Nebrala napríklad do úvahy, či mali ľudia bezpečný sex alebo či boli proti ochoreniam očkovaní. Dotazník neobsahoval ani otázku, či ľuďom diagnostikovali sexuálne prenosné ochorenie predtým alebo potom, ako sa začali holiť.