K inkontinencii môže dôjsť v ktoromkoľvek veku, najčastejšie sa s ňou však stretávajú ľudia v stredných rokoch či ženy po pôrodoch. Príčiny bývajú rôzne od neliečených ochorení až po ochabnutie svalstva.
Fyzioterapeutka Kay Crotty však nedávno upozornila, že k nim patrí aj vysoko intenzívny intervalový tréning, takzvaný HIIT (high-intensity interval training) a crossfit, teda silový program určený na rozvoj kondície. Oba typy pohybovej aktivity si v posledných rokoch získali veľkú obľubu.
Pri tomto spôsobe cvičenia a posilňovania však môže dochádzať podľa slov fyzioterapeutky aj k „abnormálne vysokej záťaži“, ktorá oslabuje svalstvo a zvyšuje tak riziko inkontinencie.
Doktorka vysvetlila, že ženské panvové dno funguje pre močový mechúr ako podpera a toto svalstvo tiež zabraňuje samovoľnému úniku moču.
„Akýkoľvek vysoko intenzívny tréning vystavuje panvové dno opakovanej vysokej záťaži. Panvové dno sa tak namáha, aby zostalo stabilné, no ako cvičenie pokračuje, je tu možnosť, že príliš klesne a preťaží sa,“ povedala Kay Crotty.

Tri vysoko intenzívne tréningy týždenne v trvaní jedného roka môžu u dvadsiatničiek, ktoré ešte nerodili, doviesť panvové dno do takého stavu, aký majú ženy po pôrode. Preto je dôležité, aby ženy pri cvičení vedome zapájali aj jeho svaly.
„Ako svalstvo začína prirodzene chabnúť, záťaž z každého cvičenia tak má postupne väčší a väčší negatívny dopad,“ upozorňuje fyzioterapeutka. „Svaly panvového dna sú často z cvičenia vynechávané, lebo ľudia sa sústreďujú najmä na dolné brušné svalstvo.“
Zabúdajú teda posilňovať aj oporu, ktorá drží orgány a pomáha stabilizovať chrbticu, a tak postupne ochabuje.
Posilňujte pomocou cvikov
U niektorých žien sa môže inkontinencia objaviť aj pri nadváhe, dlhodobom kašli a už po spomínanom pôrode.
V takom prípade je dôležité svaly panvového dna posilňovať, napríklad dobre známymi Kegelovými cvikmi. Cvičenie by malo vyzerať tak, že stiahnete zvieracie svaly panvového dna, akoby ste chceli zadržať moč.
Kay Crotty odporúča tento cvik opakovať niekoľkokrát týždenne – tridsať stiahnutí svalov, pričom každé stiahnutie by malo trvať aspoň desať sekúnd.
Na druhej strane by však mohli pomôcť aj také druhy pohybu, ktoré svaly panvového dna nezaťažujú. Medzi ne patria napríklad plávanie či bicyklovanie na stacionári.