Vianočné stromčeky sú neoddeliteľnou súčasťou najkrajších sviatkov v roku. Ľudia však majú rozličné kritériá a otázky v súvislosti s tým, aký ihličnan si postavia do obývačky. Živý či umelý? Vydrží dlho? Neopadá rýchlo?
Živý stromček
Živý vianočný stromček je pre mnohých bez debaty tou najkrajšou a najlepšou voľbou. Navyše je aj ekologickejšou alternatívou, ako ten umelý, pri ktorého výrobe môže vznikať množstvo nebezpečných látok.
Ani tu však nie je všetko zlato, čo sa blyští. Dôležité je v prvom rade zistiť, či živý stromček, ktorý kupujeme, bol vypestovaný v lesnej škôlke a či nepochádza z nelegálneho výrubu.
Živé stromčeky sú bežne dostupné na trhoch či pred nákupnými centrami a výber je pomerne veľký – rôzne druhy smrekov, borovíc a jedlí.
Najvhodnejším, najobľúbenejším, ale aj najdrahším kandidátom na vianočný stromček je jedľa normandská. Vydrží niekoľko týždňov, je veľmi odolná a väčšinou sa pestuje práve na úlohu vianočného stromčeka. Kúpite ju približne od 40 eur.
Ľudia majú od nepamäti spojený s Vianocami aj smrek, ktorý izbu krásne prevonia a je cenovo najvýhodnejší (približne od 15 eur). Jeho nevýhodou je však to, že v teplej miestnosti môže rýchlo opadať.
Obľúbená je aj borovica (zhruba od 20 eur), ktorá pôsobí mohutne, má dlhé ihličie a neopadáva ani po vyschnutí. Tento typ stromčeka je pre svoju objemnosť vhodnejší do väčšieho priestoru.
Pri živých stromčekoch existuje aj možnosť, že vám ho vyrúbu priamo v lesnej škôlke až po objednaní a doručia do 48 hodín. V takom prípade sa nestane, že nepredané stromčeky skončia nevyužité na smetisku.

Stromček v črepníku
Ak nie ste stotožnení s myšlienkou vyrúbania živých stromčekov na jednorazové použitie, no predsa len sa vám umelá verzia akosi nepozdáva, existuje kompromis a zrejme aj najekologickejší variant v podobe stromčekov v kvetináči.
Môžete si ich zakúpiť od približne 10 eur a takýto ihličnan vám vydrží v závislosti od správnej starostlivosti celoročne. Mimo Vianoc ho môžete mať napríklad na balkóne či v záhradke, počas sviatkov ho zase ozdobíte a máte vianočný stromček. Ide o praktické riešenie, treba mu však treba venovať väčšiu starostlivosť.
Pri presune z exteriéru do interiéru by stromček nemal zažiť teplotný šok, preto ho treba najprv aklimatizovať. Predtým, ako ho dáte do vykurovanej miestnosti, by mal chvíľu postáť napríklad v garáži, pivnici alebo v inej, trochu chladnejšej miestnosti, kde nemrzne. Netreba ho zabudnúť poriadne zaliať.
Presun do vykúrenej obývačky by teda mal byť postupný a mal byť trvať podľa typu stromčeka od niekoľkých dní až do dvoch týždňov. Taký istý aklimatizačný postup platí aj v opačnom prípade – pri presune stromčeka z izby späť do vonkajšieho priestoru.
Ak máte trpezlivosť, takisto si môžete takýto stromček vypestovať aj sami priamo od semienka a to či už do nádoby alebo niekde v záhradke.
Umelý stromček
Umelé stromčeky sa dnes už vyrábajú z vizuálne kvalitných materiálov a tak sú v mnohých prípadoch takmer na nerozoznanie od živých. Aj preto ľudia siahajú pri kúpe práve po nich.
Výhody umelého vianočného stromčeka sú dobre známe – po sviatkoch nekončí na smetisku, keď si ho raz kúpite, nemusíte sa ďalšie roky zaoberať zadovážením nových stromčekov a výhodná je väčšinou aj cena takýchto ihličnanov.
Umelé stromčeky pritom kúpite aj v rôznych variáciách – už ozdobené, s 3D ihličím, svietiace či s umelým snehom.
Majú však aj svoje tienisté stránky. Vzhľadom na to, že sú najčastejšie zhotovené z PVC, pri ktorého výrobe vznikajú nebezpečné látky a tie môžu kontaminovať životné prostredie, najlepšie urobíte, ak siahnete po „čistejších“ umelých materiáloch (napríklad polypropylén označený PP alebo POP).
V ideálnom prípade tiež hľadajte lokálnu výrobu, aby umelý stromček nemusel do vašej obývačky precestovať tisícky kilometrov, najčastejšie z Číny.