Povedomie nám môže našepkávať, že niečo nie je v poriadku, no vo vzťahoch nemáme vždy tendenciu správať sa racionálne. Americký terapeut a kouč John Kim zosumarizoval niekoľko poznávacích znakov, ktoré by ľuďom mohli pomôcť lepšie sa v nich zorientovať.
Vďaka prehodnoteniu niektorých znakov v prežívaní určitého vzťahu môžeme identifikovať, či je pre nás ten správny.
„Cieľom nie je, aby ste sa cítili ľútostivo v súvislosti s vašou minulosťou alebo aby ste spanikárili ohľadom vášho terajšieho vzťahu. Je to len pripomienka, aby ste zostrili svoje zmysly,“ povedal John Kim.

1. Necítite sa ako vy
Niekedy sa váš partner či partnerka snaží nad vami získať kontrolu. Zrazu sa tak môže stať, že zmizne všetko, čo ste na sebe mali radi, čo vás robilo výnimočnými a kým ste skutočne boli. Všetky tieto zmeny sa vo vzťahoch dejú postupne, nie zo dňa na deň. Jedného dňa sa tak môžete zobudiť a zistíte, že ste niekým úplne iným.
John Kim upozorňuje, že toto je jeden zo zlých znakov, na druhej strane to však neznamená, že vždy za to môže stopercentne práve vaša polovička. Ľudia sa totiž ľahko stratia, keď sú v nejakom vzťahu, najmä ak chápu lásku ako sebaobetovanie a nie ako vec kompromisov a spoločného rastu.
„Riešením je uvedomiť si to a pracovať na tom, aby sa človek znova našiel. Ak to nedokážete, neprinášate do vzťahu seba, ale podmieňovanie,“ hovorí John Kim.
2. Stále sa snažíte dokázať vašu hodnotu
Podľa terapeuta je dostatočne zlé to, že musíme našu hodnotu neustále dokazovať svetu. Ak sa niečo takéto deje ešte aj v romantickom partnerskom vzťahu, niečo nie je v poriadku.
Ako zistíte, že sa vás to týka? Najčastejšie je to tak vtedy, keď nie sú podporované vaše nápady a sny, iba zriedka sa rozprávate o vás, váš partner vás nepočúva a cítite sa ako niekto neviditeľný.
„Nie je úlohou vášho partnera, aby ste sa cítili hodnotne, ale je jeho úlohou vytvoriť bezpečný priestor, kde je vaša hodnota povzbudzovaná, aby rástla, namiesto toho, aby bola ignorovaná či znižovaná,“ vysvetľuje John Kim.
3. Cítite, že sledujete nejaký vzťah a necítite, že ste v ňom
Ďalším varovným znakom je, keď ľudia bezcieľne plávajú životom, ktorý sa im deje, doslova nechávajú, aby sa im „život dial“ namiesto toho, aby doň aktívne zasahovali. To sa stáva aj vo vzťahoch, keď sa dvojica prestane do vzťahu zapájať.
„Viete, že ste zadaní, nie ste single. Poznáte dôležité dátumy a viete, kedy máte kúpiť darčeky. Viete, čo má on či ona rád/rada v posteli. Ale to všetko sú len informácie, nie prítomnosť,“ vysvetľuje terapeut.
Takýto vzťah je podľa neho postavený na rutinných krokoch a nie na vášni. Ak v hĺbke srdca veríte, že sa to deje nie kvôli vám, ale kvôli vašej polovičke, ide o výstražný znak, ktorý hovorí, že buď pre seba zrejme nie ste stvorení, alebo by ste aspoň mali pracovať na zmene.
4. Rozchádzate sa so sebou samým
V istom bode ste skončili vzťah, ktorý ste mali sami so sebou a vzdali ste sa samého seba.
Uverili ste, že takto to vo vzťahu má vyzerať, že práva láska znamená nájsť niekoho, s kým chcete žiť do konca života a pre koho chcete byť lepším človekom. A možno je to spôsob, ako si ospravedlňujete, že ste sa zmenili, aby vo vzťahu všetko „klapalo“ a nenasledujete už svoje skutočné ja.
Podľa Johna Kima sa tak vaše potreby „nerovnajú vám“ a ak ste sa do tohto bodu dostali vďaka vzťahu, ide o znak, že by ste v ňom asi nemali zotrvávať.