Synagóga v Lučenci
V novohradsko-podpoľanskom regióne pribudli tento rok nové atrakcie. Jednou z nich je zrekonštruovaná synagóga v Lučenci, ktorá je zároveň najväčšou na Slovensku a patrí medzi najkrajšie stavby tohto typu v strednej Európe.
Synagóga bola postavená v dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia a v jej architektúre badať secesné i byzantsko-orientálne prvky.
Po druhej svetovej vojne začala chátrať, dokonca slúžila aj ako sklad poľnohospodárskeho družstva. Od mája tohto roku je opäť sprístupnená verejnosti.
Novozrekonštruované priestory slúžia predovšetkým na usporadúvanie koncertov, výstav, kongresov.
Nájdete tam aj stálu expozíciu venovanú histórii tejto stavby, kde sú umiestnené predmety, ktoré kedysi používala židovská náboženská obec v Lučenci.

Zvláštnosťou synagógy je, že ju nájdete skrytú medzi obytnými panelákmi. Návštevu Lučenca môžete spojiť aj s prechádzkou po lučeneckom mestskom parku, ktorý patrí k obľúbeným oddychovým miestam v meste.
Je vybudovaný v netradičnom záhradnom slohu, s množstvom vzácnych cudzokrajných drevín a patrí medzi najhodnotnejšie a najkrajšie na Slovensku.
Navštívili ho osobnosti ako bulharský cár Coburg, Tomáš Garrigue Masaryk či Milan Rastislav Štefánik.
Haličský zámok
Smerom na západ od Lučenca sa dvíha vysoko k obzoru haličský zámok, vybudovaný na malom kopci nad obcou Halič.
Celé stáročia, až do roku 1948, bol vo vlastníctve grófskej rodiny Forgáčovcov, ktorá zohrala v tomto kraji významnú úlohu.
Po druhej svetovej vojne fungoval ako múzeum, neskôr ako sociálny ústav. Pred pár rokmi sa stavba dostala do súkromných rúk a vybudoval sa z neho luxusný hotel, so všetkým čo k nemu patrí – reštauráciou, vinárňou, wellnessom, luxusnými i štandardnými izbami.
Na zámku sa organizujú aj pravidelné prehliadky pôvodných historických priestorov, počas ktorých môžu návštevníci vidieť Župnú sieň s výzdobou z roku 1762, rokokové kachľové pece zdobené zlatým ornamentom, portréty panovníkov zo šestnásteho a sedemnásteho storočia, renesančné drevené trámové stropy zrekonštruované v rokoch 1956 až 1964 a štukovú výzdobu stropov.
Celá prehliadka trvá päťdesiat minút a je spojená s pútavým výkladom. Cestou zo zámku smerom na Zvolen si nezabudnite pozrieť jednu z rarít Novohradu - drevenú zvonicu pri gotickom kostole v Starej Haliči, ktorú postavili bez jediného klinca.
Vodopád Bystré
Národná prírodná pamiatka Vodopád Bystré sa nachádza na južných svahoch Poľany, asi osem kilometrov severne od Hriňovej.
Vodopád je vysoký dvadsaťtri metrov a patrí medzi najmohutnejšie vodopády na Slovensku. Priechod okolo neho umožňujú rebríky a lano, čo môže byť pre menej zdatných turistov, najmä vo vlhkom počasí, náročné.
Nádherný výhľad však stojí zato. K vodopádu sa dostanete najjednoduchšie a najpohodlnejšie od Chaty Poľana, cesta vám bude trvať asi tridsať minút.
Vedie k nemu aj turistická značka z Hriňovej. Poľana patrí medzi najkrajšie prírodné rezervácie na našom území, nájdete tam množstvo bizarných prírodných útvarov, napríklad Jánošíkovu skalu alebo Bátovský balvan, ktoré sú pozostatkami dávnej sopečnej činnosti v tomto kraji. Poľana totiž patrí medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe.
Detva
Detva vznikla v roku 1638, archeologické nálezy z niektorých jej lokalít však svedčia o tom, že bola osídlená už v neskorej bronzovej dobe.
Valasi, ktorí sa sem presídlili z viacerých kútov Slovenska, predovšetkým východného a severného, sa zaoberali klčovaním lesa, ťažbou a spracovaním dreva a chovom oviec.
Pôvodne bola Detva väčšia ako dnes. Niektoré vzdialenejšie laznícke sídla, ktoré k nej pôvodne patrili, ako boli Detvianska Huta, Hriňová, Kriváň a Korytárky, v priebehu rokov rástli a prirodzeným spôsobom sa osamostatňovali.

Detva sa v roku 1811 stala mestečkom s právom organizovať výročné trhy a jarmoky. Vtedy pravdepodobne dostala i erb, ktorého tri smreky symbolizujú lesné bohatstvo miestnej krajiny.
V dvadsiatom storočí do jej výrazne zasiahlo vybudovanie strojárskeho podniku Podpolianske strojárne a nová urbanizácia.
Dnes patrí k miestnym zaujímavostiam Podpolianske múzeum a Kostol svätého Františka z Assisi.
Divínsky kaštieľ
V obci Divín sa nachádzajú tri národné kultúrne pamiatky - hrad, kaštieľ a dvojvežový kostol.
Spomínaný Zichyovský renesančný kaštieľ pod Divínskym hradom je po rekonštrukcii skutočnou ozdobou obce, v jeho rozľahlých priestoroch sa nachádza múzeum.

Na spodnom podlaží je umiestnená expozícia Hrad Divín, zameraná na históriu tejto pamiatky. Ide predovšetkým o archeologické nálezy, ktoré sa na hrade našli.
Ďalšie expozície sú venované dejinám kaštieľa a rodu Zichyovcov, ktorý ho vlastnil od konca sedemnásteho storočia či zbierke kachlíc z devätnásteho a začiatku dvadsiateho storočia.
Posledné dve expozície múzea obsahujú poľovnícke trofeje z okolitých revírov a staré fotografie z Divína.
Timravin náučný chodník
Ak túžite po prechádzke v čistej prírode, prejdite sa po novootvorenom okružnom náučnom chodníku Boženy Slančíkovej Timravy v Polichne.
Je dlhý zhruba osem kilometrov a okrem peších túr je vhodný aj na cykloturistiku. Chodník sa začína pred obecným úradom, pokračuje popri fare a ďalej po vyznačenej trase.
V jeho jednotlivých úsekoch môžete vidieť okrem krásnej prírody aj významné miesta, ktoré sa spájajú so životom známej spisovateľky.
Uvidíte napríklad jej rodný dom alebo legendárnu studňu, ktorá nesie jej meno. Neďaleko studne je i lavička pod jabloňou, kde vraj písala svoje diela.
Ak budete mať šťastie, na prechádzke stretnete jeleňov a na infopaneloch sa dozviete ako sa táto záhadná žena z vrchov, čo nemala takmer žiadne vzdelanie, stala národnou umelkyňou a súčasťou každej dobrej učebnice slovenskej literatúry.
Relax v termálnej vode
V Rapovciach pri Lučenci sa nachádza termálne kúpalisko s liečivou slanou vodou.
Oblasť okolo Rapoviec je súčasťou Novohradského geoparku, kde sa v minulosti našli mnohé skameneliny staré milióny rokov, kosti prehistorických zvierat, zuby vodných živočíchov či fosílie, ktoré sú dôkazom, že na tomto mieste bývalo kedysi more.

Štyri bazény miestneho kúpaliska sú napĺňané reliktnou morskou vodou s teplotou tridsaťosem stupňov, ktorá vyviera z hlbín zeme.
Po dobrej turistike určite padne vhod zohriať si telo v kúpeli s geotermálnou vodou, ktorá svojou vysokou mineralizáciou a chemickým zložením pripomína morskú vodu.
Priaznivo pôsobí na choroby pohybového a nervového ústrojenstva, choroby obehového a dýchacieho systému. Viac sa dozviete na Tournovohrad.sk
Autor: Marián Puček