PARÍŽ, BRATISLAVA. Pracovavala v jednej z najprestížnejších londýnskych reštaurácií, no až príliš často počúvala jednu vetu: „Chceme hovoriť s mužom.“ „Nechceli som mnou ani len hovoriť, už vôbec nie, aby som im odporučila víno,“ spomína pre AFP Virginie Routisová.
Neodradilo ju to a v kariére someliérky pokračovala. Dotiahla to až na vrchol, na post, ktorý je pre odborníkov na víno asi ten najvzácnejší. Ako prvá žena dostala kľúče od vínnej pivnice Elyzejského paláca. Rozhoduje teda, čo sa bude piť u francúzskeho prezidenta.
V čom je výnimočné
Tridsaťosemročná žena tak rozhoduje, ktoré zo 14-tisícov víno v pivnici sa bude podávať na stretnutiach s prezidentmi alebo monarchami. Na starosti má aj samotné podávanie vína, vzácnym hosťom vysvetľuje, v čom je výnimočná práve značka a ročník, ktorý majú v pohári.
K dispozícii má tie najslávnejšie svetové vína. „Snažím sa prekvapovať a viem, že pán prezident to má rád,“ hovorí Routisová o Francoisovi Hollandovi, ktorý budúci rok vo funkcii skončí.
Routisová vo svojej prestížnej funkcii začínala ešte ako tridsaťročná, pracovala teda aj počas prezidentovania Hollandovho predchodcu Nicolasa Sarkozyho. Ten bol známy ako milovník čokolády a víno takmer vôbec nepil. O vínach sa teda radila s jeho manželkou Carlou Bruniovou.
Loading
...
Ženy už nie sú výnimkou
Routisová má ročne k dispozícii rozpočet 170-tisíc eur, z toho 50-tisíc získava z aukcie vybraných archívnych vín. Väčšinu z týchto peňazí míňa na nákup mladých vín, ktoré necháva v dozrievať v pivniciach.
Priznáva, že ako žena sa musela biť o miesto medzi someliérmi, no teraz je to vraj už jednoduchšie. Až pätina someliérov sú ženy.
Hovorí, že ženy to môžu mať dokonca jednoduchšie. „Myslím si, že máme citlivejšie chuťové poháriky a jednoduchší spôsob vysvetľovanie príchutí vína, nepozeráme sa na to tak technicky,“ hovorí. „Vždy je však lepšie, ak je kolektív zmiešaný.“