SME

Maria Callas: Muža svojho života stratila kvôli Jackie Kennedy

Celý svet pozná jej smutný príbeh o nešťastnom vzťahu s Aristotelom Onassisom.

Maria Callas v roku 1951Maria Callas v roku 1951 (Zdroj: TASR)

„Sú ľudia obdarení a zároveň prekliati mimoriadnym darom, ktorý je väčší než tie ľudské bytosti. Ona bola jedným z nich,“ povedal uznávaný hudobný kritik John Ardoin o jednej z najväčších operných speváčok v doterajšej histórii – Marii Callas.

V týchto dňoch si pripomíname jej nedožité deväťdesiate tretie narodeniny. Narodila sa 2. decembra 1923 gréckym rodičom v New Yorku, kam sa rodina len pár mesiacov pred jej príchodom na svet presťahovala.

Otec vlastnil lekáreň, matka sa starala o dve staršie deti – dievča a chlapca. Keď prišla na svet Maria, nedokázala prekonať sklamanie. Veľmi totiž chcela ďalšieho syna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Navyše dievčatko nebolo vôbec krásne, čo ho v rodine tiež znevýhodňovalo. Anna Maria Sophia Cecilia Kalogeropoulu vyrastala ako outsider.

„Moja sestra bola štíhla, pekná a milá, pre čo ju matka stále uprednostňovala.Ja som bola škaredé káčatko. Tučná, nemotorná a odmietaná. Je kruté, ak to dáte dieťaťu ešte aj pocítiť,“ povedala o svojich spomienkach na neradostné detstvo. Jej pocit krivdy sa ešte znásobil, keď sa prvýkrát prejavil jej spevácky talent.

Matka sa vtedy rozhodla, že z Marie urobí hviezdu. Vyvíjala na dieťa obrovský tlak aj napriek otcovmu nesúhlasu. „Bola som nútená spievať už v piatich rokoch a nenávidela som to. Nikdy matke neodpustím, že mi vzala detstvo.

Mala som sa bezstarostne hrať a rásť, lenže ja som len spievala a spievala a zarábala peniaze,“ posťažovala sa operná diva o niekoľko desaťročí neskôr svojim životopiscom.

SkryťVypnúť reklamu

Hádky rodičov vyústili až do rozvodu a v roku 1937 sa Maria s matkou a sestrou vrátili do Atén. Napäté vzťahy medzi matkou a dcérou sa neupravili, ani keď už bola Maria slávna a po čase kontakt celkom prerušili.

Hlas, ktorý víril ako plameň

Napriek mnohým nezhodám však Maria vďačila za svoju hviezdnu kariéru práve nenávidenej matke. Tá ju v Aténach dostala k vychýrenej učiteľke spevu Marii Trivelli. Od bacuľatého dievčaťa s veľkými okuliarmi veľa nečakala, ale keď otvorilo ústa, zostala ohúrená.

„Tón jej hlasu bol lyrický a intenzívny. Víril ako plameň a napĺňal priestor melodickou ozvenou ako zvonkohra. Bol bezpochyby úžasný, ale bol to jeden z tých veľkých talentov, ktoré nutne potrebovali prísnu disciplínu a drilovať techniku, aby mohli zažiariť,“ opísala svoj prvý zážitok s hviezdou Maria Trivelli.

SkryťVypnúť reklamu

Nádejná operná speváčka si jej rady vzala k srdcu a priam fanaticky sa vrhla do štúdia. Po šiestich mesiacoch tvrdej prípravy už spievala najťažšie árie z medzinárodného operného repertoáru. Jej profesionálny debut vo februári 1941 všetkým dokázal, že sa zrodila nová hviezda.

Sopranistka, ktorá nemala vo svete konkurenciu. Navyše mala aj herecké vlohy a vedela každú rolu hlboko precítiť. Leonard Bernstein ju nazval Bibliou opery.

Ako dvadsaťdvaročná mala za sebou päťdesiatšesť vystúpení v siedmich operách a asi v dvadsiatich recitáloch. Pre lepšiu výslovnosť si svoje krkolomné grécke priezvisko zmenila na Callas.

Pôsobila v Spojených štátoch, Benátkach a dobyla aj slávnu La Scalu. Napriek tomu, že na javisku vyzerala ako silná osobnosť, vo vnútri bola neskutočne krehká.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Boj s nadváhou

Od detstva bola bacuľatá a mala prirodzený sklon k priberaniu. Snívala však o tom, že by sa chcela podobať na štíhlu a elegantnú Audrey Hepburnovú. Keď sa ručička na jej váhe prehupla cez deväťdesiat kilogramov, rozhodla sa pre radikálnu zmenu.

Loading

...

„Celý život som študovala, ako správne spievať, tak prečo by som nezvládla aj diétu?“ vyhlásila v roku 1953. Počas nasledujúcich šiestich mesiacov zhodila takmer tridsaťšesť kilogramov.

Hovorilo sa, že užívala tabletky so zárodkami pásomnice, no ona tvrdila, že schudla vďaka radikálnej nízkokalorickej diéte zloženej z kuracieho mäsa a šalátu. Jej dôvernou poradkyňou v tejto oblasti bola slávna milánska návrhárka Madam Biki, vnučka Giacoma Pucciniho.

Loading

...

Nadšenie zo štíhlej postavy však zakrátko vystriedalo sklamanie. Maria začala strácať hlas, čo mnohí pripisovali rapídnemu úbytku hmotnosti. Iní odborníci z operného sveta si mysleli, že jej výpadky spôsobili príliš ťažké úlohy, ktoré v začiatkoch kariéry poškodili sopranistke hlas.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samotná speváčka vylúčila, že by strata hlasu súvisela s jej schudnutím. „Moje najlepšie nahrávky sú z čias, keď som bola chudá. Nie štíhla, ale chudá ako metla,“ povedala.

Verila, že v skutočnosti nestratila hlas, len silu v bránici. Nebola to však schopná nijako zmeniť. Napokon sa jej kariéra predčasne skončila.

V roku 2010 skúmali jej hlas talianski špecialisti a prišli s teóriou, že speváčka trpela dermatomyozitídou, chorobou, ktorá spôsobuje zlyhanie svalov a tkanív vrátane hrtana. Práve preto vraj prišla o svoj úžasný soprán.

Excentrická a nevypočítateľná

S Callasovej krátkou, no o to búrlivejšou kariérou sa spájalo jej excentrické správanie, škandály i zástupy obdivovateľov. Často nechávala voľný priechod svojmu južanskému temperamentu.

Odriekala vystúpenia, ak si niekde zabudla svoj talizman, poslala poň lietadlo a pri rokovaní o honorároch bola tvrdšia než najtvrdší obchodníci. „Rozmýšľam po grécky, ale počítam po anglicky,“ hovorievala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek množstvu ctiteľov boli v jej živote len dvaja dôležití muži. Prvým bol o tridsať rokov starší taliansky stavebný podnikateľ Battista Meneghini, za ktorého sa vydala v roku 1949. Stal sa jej ochrancom a schopným manažérom, nikdy však nebol pre Mariu atraktívny. Po jeho boku žila ako mníška.

Skutočná vášeň sa v nej prebudila v roku 1957, keď jej predstavili gréckeho lodiarskeho magnáta Aristotela Onassisa. Miliardár zorganizoval krátko po ich zoznámení party na jachte a pozval na ňu aj speváčku s manželom.

Počas plavby prišla búrka, pred ktorou sa všetci prominentní hostia schovali do kajút. V salóne zostali len Onassis s Callasovou. Jachtu opúšťala so zlatým náramkom, na ktorom bolo vygravírované TMWL – To Maria With Love, teda Pre Mariu s láskou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čakanie na svadbu

Konečne sa cítila ako skutočná žena, ktorú „ulovil“ silný a vplyvný muž. Neprekážalo jej ani, že sa vôbec nevyznal v opere. Raz dokonca prirovnal operných spevákov k talianskym kuchárom, ktorí sa prekrikujú receptami na rizoto.

Maria sa rozviedla s manželom a verila, že sa zosobášia. Podľa neoficiálnych zdrojov sa im v marci 1960 narodil syn, no žil len pár hodín. Maria napokon traumu z jeho smrti prekonala.

Do života jej však vstúpila sokyňa. Jackie Kennedyová - vdova po americkom prezidentovi.

„Ari chcel milovať iba slávne ženy, aj v tomto smere mal veľké ambície,“ povedala o Onassisovi jeho sestra Artemis. V roku 1968 organizoval na svojej jachte večierok a Kennedyová z nej odchádzala tak ako kedysi Callasová so zlatým náramkom, na ktorom bolo vygravírované TJWL – To Jackie With Love.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Už iba moje psy ma nezradili,“ povedala Callasová po rozchode s miliardárom. Onassisovi však manželstvo s Jackie nevydržalo a krátko pred svojou smrťou sa opäť skontaktoval s Mariou. Na spoločný život však už bolo neskoro.

Maria Callasová ho prežila len o dva roky. V septembri 1977 skonala vo svojom parížskom apartmáne, údajne na zlyhanie srdca. Ako všetko v jej živote aj jej smrť sprevádzali klebety.

Objavili sa teórie, že sa predávkovala antidepresívami, iné správy tvrdili, že jej srdce zlyhalo v dôsledku liekov, ktoré užívala, odkedy stratila hlas. Oficiálna príčina nikdy nebola oznámená, pretože telo bolo veľmi rýchlo spopolnené.

Urna bola uložená v kolumbáriu parížskeho cintorína, no onedlho ju niekto ukradol. Zlodej ju napokon vrátil, a tak mohla byť na jar 1979 splnená Callasovej posledná vôľa a jej ostatky rozsypané v Egejskom mori pozdĺž gréckeho pobrežia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 964
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 702
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 490
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 357
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 677
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 327
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 601
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 522
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 090
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 399
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 145
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 599
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 133
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 068
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 048
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 442
  1. Marcel Rebro: Vojenský kaplán Askold: Machno a jeho chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  2. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  3. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  4. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  5. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  6. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
SkryťZatvoriť reklamu