„Projekt Čo dokáže mama vznikol niečo pred vyše rokom, v júni 2015. V jeden slnečný letný deň som sa prechádzala s kočíkom a snažila sa uspať vtedy ani nie ročnú dcérku Peťku. V hlave mi hmýrilo kopec nápadov, do čoho sa pustím, keď zaspí,“ približuje začiatok projektu Levičanka Andrea Kováčová.
Na počiatku toho celého totiž stála obyčajná otázka: Čo robia mamy, keď ich deti nie sú hore? Pozerajú televíziu alebo sa pustia do niečoho kreatívneho?
„Ešte v ten deň sme s manželom natočili prvé amatérske video, v ktorom sa mám pýtam, čo robia, keď ich deti spia. Zavesila som ho na Youtube a na Facebooku založila skupinu Čo dokáže mama . Za niekoľko hodín sa pridalo do skupiny vyše 500 maminiek,“ hovorí autorka zaujímavej myšlienky, ktorá dnes spája už približne desaťtisíc matiek a to nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, Belgicku a na Malte.

Podnikanie z pohodlia domova
Projekt je dôkazom, že ženy na materskej nechcú svoj život obetovať výlučne dieťaťu či dotieravým myšlienkam o tom, kde zohnať chýbajúce financie. V čase, keď ich bábätká pri sebe nutne nepotrebujú, začínajú mamičky piecť, šiť, háčkovať, tvoriť dekorácie do domácnosti, vyrezávať z dreva, doučovať, kódovať weby, písať či robiť poradenstvo.
„A to všetko počas jednej, dvoch hodín poobedného spánku ich detí a po nociach na úkor vlastného oddychu,“ približuje Andrea Kováčová.
Dodáva, že pre mamy veľakrát nastane ťažká situácia, kedy sa musia z rodičovskej dovolenky ponáhľať späť do práce a to neraz do takej, ktorá ich nenapĺňa a nedovoľuje využívať celý ich potenciál.
„Úžasné riešenie vidím v tom, keby sa maminy popri deťoch z pohodlia domova vrhli do toho, čo ich baví a počas rokov strávených na materskej by vybudovali malé podnikanie,“ hovorí zakladateľka projektu.
Jej cieľom je, aby sa do iniciatívy Čo dokáže mama zapojilo čo najviac mamičiek.
„Verím, že som našla trefné riešenie problému ťažšieho nástupu žien do práce po ukončení materskej a z toho vyplývajúcej vyššej nezamestnanosti tejto cieľovej skupiny. Pretože tá istá mama, ktorá by inak bola odkázaná na sociálne dávky, dnes môže rozbehnúť svoje malé podnikanie či dokonca časom vytvárať nové pracovné miesta,“ myslí si Kováčová.
Trhy, workshopy, súťaže
Na podporu kreativity zúčastnených žien robí projekt veľké množstvo aktivít. Nie je to len samotná ponuka ich výtvorov či schopností, ponúkanie tipov, ako rozbehnúť vlastný „biznis“, ale aj organizovanie takzvaných „mama trhov.“ Od tradičných handmade trhov sa líšia tým, že sú šité na mieru práve mamám.

„Keďže sa počas celého trvania trhu staráme o zábavu detí, maminy sa môžu nerušene venovať svojim zákazníkom bez toho, aby na svoje ratolesti museli dohliadať alebo ich zveriť opatrovateľke. Takýchto trhov sme usporiadali za minulý rok 15 a teraz nás čaká jeden veľký vianočný Mama trh v Košiciach,“ približuje Andrea Kováčová.
Ďalším zaujímavým krokom je tiež vytváranie spoluprác s materskými centrami, kde vznikajú Kreatívne priestory pre mamy. V rámci nich sa ženy pomocou workshopov a kurzov vzájomne učia ručným prácam či jazykom. Ničím nezvyčajným nie je ani organizovanie súťaží, z ktorých má podľa Andrey Kováčovej najväčší úspech súťaž O najkrajší výrobok od mamky.
Zelenina je kamarát
Najčerstvejšou novinkou z dielne Čo dokáže mama je však kniha. A to konkrétne o zelenine, respektíve o tom, ako naučiť deti jesť ju. Inšpiráciou boli desiatky mamičiek, ktoré dennodenne zápasia s nevôľou svojich detí v konzumovaní zeleniny.

„Keďže ja sama som s mojou Peťkou zažívala to isté, dlho som hľadala riešenie, ako ju namotivovať papať toto naše zdravé bohatstvo z prírody. Aj z vlastnej skúsenosti som si uvedomila, že to, čo poznám, ochutnám oveľa skôr, a preto nemôžem od mojej dcérky očakávať, že bude hravo papať zeleninu, ktorá je pre ňu neznáma,“ hovorí Andrea Kováčová ako jedna z autoriek knihy Moji zeleninkoví kamaráti.
Toto prvé dielo svojho druhu na slovenskom trhu tvorilo päť mamičiek. Dávali ju dokopy presne 143 dní – jedna písala, ďalšia kreslila, ilustrovala, korigovala texty. Výsledkom je tak knižka so 44 ilustráciami jednotlivých druhov zeleniny a so sprievodnými ľahko zapamätateľnými básničkami, ktoré „pretvoria zeleninu v detských kamarátov.“
