Keď žijete v partnerstve, znamená to, že ste ochotní podieľať sa na mnohých aktivitách spoločne. V zdravom vzťahu je prirodzené, že si partneri ponechajú priestor aj sami pre seba, no zároveň spoločne prežívajú radosti a plnia povinnosti. K tomu patrí aj starostlivosť o domácnosť.
V tomto prípade sa však často stáva, že stav domácnosti ostáva na bedrách ženy. A Francúzi v novej štúdii zistili, že takýto „rodinný vzorec“ sa môže stať dôvodom nevery unavenej a nespokojnej manželky.
Pomáha vám partner v domácnosti?
Hlasovanie otvorené:
od: 30.11.2016 06:00
Štúdiu, o ktorej ako prvý, informoval magazín LeBonBon, spracovala zoznamovacia stránka Gleedon. Zapojilo sa do nej 10 000 žien, ktorých sa organizátori prieskumu pýtali na dôvody ich nevery.
V závere zistili, že až 73 % žien sa dopustilo nevery, ktorá pramenila z nedostatku pomoci v domácnosti zo strany partnera.
To, že sú pri domácich prácach a starostlivosti o bývanie na všetko sami alebo im partner pomáha len veľmi málo dokonca potvrdilo deväť z desiatich žien.
84 % žien zas tvrdilo, že takéto partnerské fungovanie často viedlo k hádkam. Konečných 73 % žien to teda nevydržalo a uchýlilo sa kvôli tomu k nevere.
Sedem hodín práce navyše
Francúzska zoznamka dokonca zaostrila na to, či je nejaký rozdiel medzi mužmi podľa národnosti alebo farbe pleti v ich ochote doma pomáhať. Zistila, že najčastejšie sa pomoci partnerkám vyhýbajú bieli muži, najmä Briti.
Najochotnejší sú zase muži tmavej pleti z oblasti Karibiku. Prieskum nadväzoval aj na staršiu štúdiu, ktorá tvrdí, že muži v domácnosti svojou činnosťou vytvárajú sedem hodín domácich prác navyše, no postará sa o ne žena. Podľa vedcov teda muž svojej partnerke vytvára doma jeden pracovný deň navyše.
Oplatí sa pomáhať si
Najlepším riešením je úlohy si rovnocenne podeliť. Nejde len o nejakú domnienku, ale opäť vedecky podložený fakt. Ak si partneri úlohy rozdelia, spravia všetko rýchlejšie a majú viac času na svoje záľuby aj jeden na druhého.
Prieskum Cornell University v New Yorku vyhodnotil, že dvojice, ktoré zdieľajú povinnosti v domácnosti, majú sex v priemere 6,8-krát mesačne, zatiaľ čo dvojice, v ktorých sa o domácnosť stará viac jeden partner, majú sex len 5-krát mesačne.
Historička Stephanie Coontz, ktorá sa výskumom zaoberala, tento jav vysvetlila: „Láska bola pôvodne vnímaná ako príťažlivosť protikladov, každý z partnerov bol vybavený určitou skupinou schopností, vedomostí a emócii, ktoré mal ten druhý postrádať. Dnes sa láska zakladá na spoločných záujmoch, aktivitách a emóciách. Tam, kde bola rozdielnosť základom túžby, sa dnes rovnosť stáva erotickou záležitosťou.“