Chĺpky na tvári
Rastú tam, kde ich je najviac vidno – nad hornou perou, na brade alebo na lícach. Môžete ich vytrhávať pinzetou donekonečna, o pár dní sú tam znovu.
Ak sa ich chcete zbaviť navždy, máte len jednu možnosť – laserovú epiláciu. Laser, ktorý sa používa na tento účel produkuje svetlo s takou vlnovou dĺžkou, na ktorú je citlivé farbivo vlasového chĺpku – melanín.
Reaguje na toto farbivo, zahreje chlp na extrémne vysokú teplotu a doslova ho spáli. Táto metóda účinkuje najlepšie na svetlej pokožke s tmavými chĺpkami.
Farbivo melanín obsahuje aj koža, čím je tmavšia a opálenejšia, tým viac ju laserový lúč zahrieva. Preto je ideálne podstúpiť laserovú epiláciu v zime, keď je pokožka prirodzene svetlejšia.
Čím je menší rozdiel medzi farbou kože a farbou chĺpkov, tým bude epilácia menej efektívna. Neznamená to, že by sa nedala podstúpiť, bude sa však zrejme musieť urobiť pri viacerých opakovaniach. Jeden zákrok na dôkladnú laserovú epiláciu nestačí.
Väčšinou je potrebné zopakovať ju štyri až osemkrát. Počet potrebných opakovaní závisí okrem iného aj od toho, koľko chĺpkov je v čase zákroku v aktívnej rastovej fáze.
Na epiláciu korienkov, ktoré sú práve v pokojovej fáze treba počkať, kým sa neprebudia a nevyrastú z nich chĺpky.
Pigmentové škvrny a znamienka
Na odstránenie drobných kožných výrastkov a znamienok sa využíva CO2 frakčný laser, ktorý je schopný odstrániť drobné útvary s milimetrovou presnosťou.
Na mieste zákroku vznikne drobná chrastička, ktorá sama odpadne najneskôr do troch týždňov. Po jej odpadnutí je ošetrené miesto zvyčajne mierne začervenané.
Do troch mesiacov by malo vyblednúť. Znamienka pred akýmkoľvek zákrokom musí vyšetriť dermatológ. Tie, ktoré sú vyhodnotené ako rizikové, je možné odstrániť len chirurgickou cestou.
V takom prípade sa miesto zákroku zošíva chirurgickou niťou. Stehy sa vyberajú po jednom až dvoch týždňoch. Pokiaľ ide o odstránenie pigmentových škvŕn, na tento účel sa využíva intenzívne pulzné svetlo.
Pri zákroku sa na pigmentáciu priloží kryštál, cez ktorý prechádza impulz – svetlo, ktoré ničí pigmentové bunky. Ošetrené miesto stmavne, stopa po pigmentácii napokon zmizne do troch až štyroch týždňov.
Pokožka je po takýchto zákrokoch citlivejšia ako zvyčajne, preto sa ich odporúča robiť v zime, keď nie je vystavená silnému slnečnému žiareniu.
Kuperóza
Kuperóza sa prejavuje rozšírenými cievkami na tvári a je pravým štádiom kožného ochorenia, známeho ako rosacea.
Rozšírené cievky sa dajú odstrániť laserom, intenzívnym pulzným svetlom. Štandardná procedúra zahŕňa dve až štyri ošetrenia, zvyčajne v trojtýždenných intervaloch.
Podobne ako pri iných laserových zákrokoch, aj pri tomto nie je počas hojenia vhodné vystavovať pokožku slnku. Treba si však uvedomiť, že samotné odstránenie rozšírených cievok váš problém definitívne nevyrieši.
Pokožku treba ošetrovať celoročne ako citlivú a vyhýbať sa, pokiaľ je to možné, jej silnejšiemu prekrveniu.
Treba sa vyhýbať čistiacim prípravkom s obsahom etanolu, prekrvujúcim pleťovým maskám a kozmetike s vysokým obsahom tukových zložiek.
Neodporúča sa ani intenzívna masáž tváre a konzumácia alkoholu. Pokožku si treba celý rok chrániť krémami s vyšším UV filtrom.