1. Vagína bola posvätná
Fascinácia ženstvom prepadla našich predkov už pred 24- tisíc rokmi. Obyvatelia Peru svoje sošky dokonale prepracovávali a ženské aj mužské orgány stvárňovali detailne.
Z tohto obdobia sa datuje aj prvý známy portrét vagíny, ktorá „patrila“ Venuši z Willnedorfu nájdenej v Rakúsku v roku 1908. Predkovia stvárňovali svojich bohov sexuality a plodnosti, tvorili jaskynné maľby, figúrky.
„Medové lono“ sumerskej bohyne Inanny bolo považované za tvorcu všetkého na Zemi. Kelti dokonca tesali obrazy žien a ich vagíny do stien svojich domov, mali ich chrániť.
2. Neskôr ju zatracovali
Tak ako bola uctievaná, v priebehu rokov ju z mnohých dôvodov začali zatracovať. Postavenie ženy sa v spoločnosti menilo.
Zavrhnutie vagíny potvrdila katolícka cirkev, pre ktorú bola cestou do pekla, prvým hriechom a ženské telo si vyslúžilo len nepekné prezývky.
3. Prvá odvážna výstava venovaná vagínam
Betty Dodson v roku 1973 odhalila výstavu fotografií, na ktorých zachytila vagíny odvážnych žien. Takto šokovala a vyprovokovala verejnosť na diskusiu o téme, o ktorej sa dovtedy bála hovoriť.
4. Ženy často nevedia, čo presne je vagína
Charitatívna organizácia The Eve Appeal, ktorá sa venuje výskumu rakoviny s gynekologickým pôvodom, zorganizovala prieskum, v ktorom žiadala ženy, aby charakterizovali pojem vagína a vulva.
Zistilo sa však, že dve tretiny žien neboli schopné vysvetliť, čo je vulva. Ešte šokujúcejším zistením bolo, že ženy poznajú mužské telo lepšie, ako to svoje.

60 % opýtaných správne označilo časti tela a popísalo anatómiu rozmnožovacích orgánov mužov, len 30 % však jasne popísalo časti svojich rozmnožovacích orgánov.
Základná znalosť o tom, že vulva je vonkajšia časť ženského ústrojenstva, inak nazývaná aj ohanbie a vagína je to, čo je vo vnútri, ženám chýba.
5. Ani odborníci netušia, ako vyzerá ženský orgazmus
Stredovekí lekári považovali orgazmus nielen za nutnosť počatia, ale aj za riešenie nervového napätia. Sami ho ženám predpisovali aj vykonávali.
Táto „lekárska“ metóda nezanikla ani v 19. storočí, kedy bol vynájdený vibrátor. A to aj napriek tomu, že žena túžiaca po sexuálnom naplnením bola v tej dobe hriešnou.
Napriek tomu ani v dnešnej modernej dobe nie je úplne jasné, ako v tele prebieha ženský orgazmus. U mužov je problematika jasnejšia.
Orgazmus je sprevádzaný ejakuláciou a svalovými kontrakciami. Tento jav u oboch pohlaví sledovali vedci v roku 1980.
Jedenásť mužských dobrovoľníkov malo podobný priebeh orgazmu. Svaly v konečníku sa sťahovali vo frekvencii 0,6 sekundy desať až pätnásťkrát a tento efekt sprevádzala ejakulácia.
U žien počas orgazmu v niektorých prípadoch nastali takéto kontrakcie, u niektorých nie.
6. S menštruačnými bolesťami dnes ženy bojujú aj tampónmi z konope
O konope sa vie, že dokáže zmierniť bolesť. Na trhu sa zatiaľ do boja proti menštruačným bolestiam pomocou konope pustila jedna spoločnosť – Foria.
Tá vyrába „čapíky“, ktoré sú zložené z organického kakaového masla a dvoch hlavných zložiek konopného oleja – tetrahydrokanabinolu a kanabidiolu.

Zmierňujú bolesť v okolí oblasti, do ktorej sa aplikujú, preto ich ženy využívajú pri menštruácii, aby zmiernili bolesti v okolí maternice alebo ich aplikujú do konečníka, čím uľavia od bolesti v chrbtici a bokoch. Úľava sa vraj má dostaviť do 20 až 30 minút
7. Pohlavné orgány sa vekom menia, možno ich však vytrénovať
Starnutie a menopauza u žien sprevádzajú aj klesanie hladiny estrogénu. Zmena nastáva aj vo „vzhľade“ vagíny, ktorá sa pribúdajúcimi rokmi podľa Severoamerickej asociácie pre menopauzu skracuje a narovnáva.
Táto zmena však prebieha len u žien, ktoré nie sú sexuálne aktívne. Ak potom náhodou majú sexuálny styk, môže byť bolestivý.
Ak si chcete sex užívať čo najdlhšie, riešením teda je, mať ho čo najčastejšie a pravidelne. Ak už vás nebaví, nemusíte s ním ani v pokročilom veku znova začínať.