Dnešní tridsiatnici majú neraz ďaleko od zakladania rodín. Nielen preto, že sa v prvom rade orientujú na kariéru či iný spôsob sebarealizácie, ale často majú tiež problém nájsť si vhodného partnera.
To, čo by sme v minulosti označili termínmi stará dievka, či starý mládenec, je dnes takpovediac normou, ktorou sa možno širšie okolie nezaoberá, no bližšia rodina či známi zvyknú na slobodnú ženu či muža vytvárať tlak. Očakávajú od nich založenie rodiny alebo prinajmenšom potomka.
Psychologička Helena Domankušová sa na tento problém díva nasledovne: „Dnešná spoločnosť sa posunula k modelu západného sveta. Mladé ženy sa po skončení školy nehrnú do vydaja či do vzťahu, uvedomujúc si, že nutnou potrebou na založenie rodiny sú peniaze a tie v tom čase nemajú. Tiež chcú byť nezávislé, niečo dokázať, budovať si kariéru. Kým dosiahnu stanovenú métu, majú po tridsiatke i viac,“ hovorí.
Potvrdzuje tak predpoklad, že v tejto problematike hrá významnú rolu práve finančný faktor, ale aj nároky na seba a svoju sebarealizáciu.
Odsúvanie rodičovstva je však hrozbou nielen pre neskoršie zdravie a plodnosť žien, ale aj pre vývoj ich potenciálneho vzťahu. „Dlhoročný život vo dvojici bez dieťaťa prináša riziká, napríklad ponorkovú chorobu. Nastane kríza, príde rozchod a žena ostáva sama,“ opisuje Domankušová.

Muži prežívajú single status inak, ako ženy
Ak k takejto situácii dôjde, nastáva rozdiel v jej vnímaní zo strany muža a zo strany ženy. Obaja totiž svoje nezadanie môžu prežívať inak.
„Muži majú v sebe zakódovaný gén lovca, dobrodruha, a tak sa aj mnohí správajú, lebo výber je bohatý. Pokiaľ u nich nie je hodnota rodiny na prioritnom mieste, užívajú si v pozícii nezadaných a vôbec z toho nemajú vnútornú dilemu,“ myslí si psychologička.
Opačné pohlavie sa k tejto situácii stavia inak, Domankušová ich delí na dve skupiny.
Do tej prvej patria ženy, ktoré sú ambiciózne a emancipované, sú si vedomé svojho spoločenského i profesijného postavenia a odmietajú vo vzťahoch riskovať to, čo si vybudovali. „Majú pomerne vysoko postavenú latku výberu muža, ktorý je aspoň taký úspešný ako ony, ak nie viac,“ vysvetľuje Domankušová dôvod, prečo sú mnohé ešte stále samy.
Do druhej skupiny patria ženy, ktoré by sme mohli označiť ako nešťastné, osamotené, sklamané životom a ktoré túžia po partnerovi i rodine, no z rôznych dôvodov sa im to zatiaľ nenaplnilo.
„Zahmlené svojim smútkom, zúfalstvom a túžbou nie sú často pri výbere ostražité. Podceňujú sa, znižujú si sebavedomie a toto ich psychické nastavenie je akoby lepidlom pre mužov-hľadačov, z ktorých mnohí chcú iba pobavenie. Kde v dnešnej dobe majú priestor na výber? Hľadajú ho na zoznamkách, vylievajú si srdce, muž odpisuje, utešuje, chápe a ako sa vraví, papier znesie veľa. Robia si nádej, no realita je často boľavá,“ sumarizuje odborníčka.

Čo si myslia tridsiatnici?
S postupným narastaním veku sa tak môže dostaviť pocit, že nájsť si vhodného partnera na dlhodobý vzťah je náročnejšie, než kedysi. Výber sa zužuje a to jednak príležitosťami, ale i nárokmi. Spýtali sme sa nezadaných tridsiatnikov na ich skúsenosti.
„Moja profesia si vyžaduje vysoké nasadenie, takmer všetok čas mi zaberá práca a na vzťah skutočne nemám čas. Niekedy mi to, samozrejme, chýba, ale väčšinou sa zaoberám inými vecami,“ hovorí 35-ročná Adriana.
Inú príčinu single života odhaľuje 32-ročná Katarína. „Som sama asi polroka. S bývalým priateľom sme plánovali rodinu, ale život to zariadil inak, rozišli sme sa. Odvtedy som ostražitejšia, nechcem podľahnúť hocikomu, aj keď je pravda, že už by som rada mala aj deti,“ priznáva.
„Mal som niekoľko dlhodobých vzťahov, ktoré nevyšli. No nesmútim, necítim sa sám, mám okolo seba priateľov, chodím sa zabávať, venujem sa práci a hovorím si, že čo príde, to príde,“ vyjadruje optimizmus 31-ročný Andrej.
Naladiť sa pozitívne odporúča aj psychologička: „Predpokladáme, že sme v staršom veku obozretnejší, zvažujeme situácie viac racionálne ako emotívne. Vraví sa však, že nádej zomiera posledná. Nikdy neviete, kedy a koho stretnete a ak vnútorne nosíte pozitívnu myšlienku a veríte, že aj do vášho života vstúpi niekto, kto vás bude mať rád, tak sa to aj stane.“

Brať aj dávať
Dôvodov, pre ktoré majú ženy i muži po tridsiatke problémy nájsť si partnera, môže byť viacero. Od vysokého pracovného tempa, nárokov, sklamania z predošlých vzťahov, ale napríklad i úplného odmietania založiť si rodinu. Stabilný vzťah si však vyžaduje od nás samých, ale aj od nášho partnera, aby vyznával určité životné hodnoty.
„Znamená to mať partnera vyznávajúceho hodnotu rodiny so všetkým, čo do párovej identity patrí, napríklad zrelosť, zodpovednosť, tolerancia a iné a samozrejme týmito osobnostnými kvalitami musí disponovať aj druhá strana."
Zásadná formulka odborníčky teda znie, že musíme "niečo hodnotné ponúknuť a aj to dostať."