Tkanivá nášho tela nezostávajú po celý život v rovnakom stave. A to sa týka aj vlasov. Takto sa menia a pribúdajúcimi rokmi.
V dvadsiatke:
V tomto veku by mali byť vlasy pevné a prirodzene lesklé, plné života. Ak také nie sú môže to znamenať, že organizmu chýba dostatok železa, alebo je na vine nezdravá životospráva – ponocovanie, stres a zlé stravovacie návyky.
V tridsiatke:
Zvyčajne prichádza čas na materstvo a s ním spojené hormonálne zmeny, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu vlasov. Niektorým ženám sa ich štruktúra po pôrode zmení natrvalo. Napríklad, z rovných vlasov sa stanú vlnité. Treba sa pripraviť na to, že pravdepodobne budete potrebovať iné ošetrujúce a stylingové prípravky ako prd tehotenstvom. V prípade potreby je dobré pomôcť si výživovými doplnkami na posilnenie vlasov, vyskúšať aktivátory rastu a masážne vodičky.
V štyridsiatke:
Ak ste sa doteraz o vlasy dobre starali, nemáte sa v tomto veku čoho obávať. Vyberajte si skutočne kvalitné šampóny, zábaly a kondicionéry a starajte sa o vlasovú pokožku, ktorá by mala byť čistá, bez lupín a dobre prekrvená. Občas si zájdite a masáž hlavy a intenzívnu regeneračnú kúru do kaderníctva.
V päťdesiatke:
Väčšina žien zápasí s klimaktériom, to však nemusí nevyhnutne znamenať zhoršenú kvalitu vlasov. Naopak, ženy, ktoré mali problémy s nedostatkom železa zvyčajne s ukončením menštruácie cítia, že ich vlasy sa zlepšujú. Naďalej si treba vyberať čo najlepšiu možnú kvalitu vlasovej kozmetiky a pravidelne ošetrovať vlasy u kaderníka. Možno príde čas pouvažovať nad zmenou strihu. Nie každému pristane v päťdesiatke rovnaký účes ako v štyridsiatke.
V šesťdesiatke:
V tomto veku sa môže objaviť nadmerné vypadávanie vlasov. Ak je to aj váš prípad, treba navštíviť dermatológa, prípadne podstúpiť takzvanú vlasovú mezoterapiu. Pomôcť si môžete aj špeciálnymi výživovými doplnkami. Ak zakrývate šediny farbou, treba si vyberať tie najkvalitnejšie farbiace produkty a po každom farbení podstúpiť intenzívnu regeneračnú kúru.
Štyri rady od vlasovej stylistky Zuzany Paukovej
Ako by sa mali starať o vlasy ženy, ktoré už na nich badajú prvé príznaky starnutia - šediny, stratu lesku a objemu?
Šedivenie môžeme spomaliť užívaním vitamínov skupiny B, Biotínu-7, vitamínu H, zinku, jódu a železa. Pokožku hlavy prekrvujeme masážou a pravidelným prečesávaním silikónovou kefou. Objem a stratený lesk získame pomocou kvalitného hydratačného šampónu, používaním kondicionéru s koenzýmom Q10 a kolagénom.Úplne najdôležitejšia je pravidelná starostlivosť.
Aké účesy by ste odporučili ženám v strednom a staršom veku? Aké strihy nás omladzujú a aké, naopak, pridávajú opticky roky?
Jednoduché strihy z polodlhých vlasov opticky zoštíhlia a vytvoria mladistvejší vzhľad. Vždy záleží na tom, aby sa žena cítila v účese sama sebou, aby sa dal jednoducho upravovať a bol variabilný na rôzne príležitosti. Vlasy by mali pôsobiť zdravo a prirodzene. Niektorým ženám veľmi pristane krátky zostrih, iným zase polodlhé mikádo, ktoré sa niekoľko sezón teší veľkej obľube v rôznych variáciách. Pestované, veľmi dlhé vlasy vo vyššom veku vidíme naozaj zriedkavo. V tomto prípade je dôležitá dobrá genetika. Prílišná extravagancia a snaha prispôsobiť sa trendom za každú cenu obvykle neprináša žiaduci efekt.
Akú farbu je najlepšie zvoliť na šedivé vlasy?
Niektorým typom žien lichotí k odtieňu pokožky šampón s fialovým nádychom. Stiahnu ním žltkastý nádych a vlasy pôsobia elegantne. Melír a permanentne farbenie vo veľkej škále odtieňov je najlepšie zveriť do rúk skúsenej kaderníčky. Domáce pokusy vo väčšine prípadov neprekryjú šediny a po pár umytiach si vyžadujú ďalšie farbenie. Tento začarovaný kruh napokon smeruje k unavene vyzerajúcim vysušeným vlasom.
Aké stylingové prípravky by ste odporučili ženám v zrelom veku? Na čo si treba dávať pri stylovaní najväčší pozor?
Stylingové prípravky by mali obsahovať silikóny. Obalia a vyhladia šedivé vlasy, ktoré majú sklon ku krepovateniu. Tieto prípravky vlas zbytočne nezaťažia a ľahko sa vymývajú. Veľmi dobre so šedinami reagujú vlasové tužidlá, ktoré si vyberáme podľa stupňa pevnosti od 1 po 4. Suchý lesk na vlasy v spreji, alebo ľahké vlasové oleje tiež vlasy zbytočne nezaťažia a dodajú účesu mladistvý svieži vzhľad. Nikdy nesmieme zabudnúť na heslo, že menej je viac. A netreba zabúdať na pravidelné návštevy v kaderníctve. Profesionálne triky kaderníkov uľahčia prácu na doma na niekoľko týždňov.
Inšpirácia z Hollywoodu
Sharon Stone (58) je už roky verná krátkemu zostrihu a svetlým tónom, ktoré ladia s jej svetlým typom pokožky.

Južanská kráska Penélope Cruz (42) si nechala po štyridsiatke trochu skrátiť svoje vlnité čokoládové kadere.

Éterická blondínka Cate Blanchett (47) vymenila platinový odtieň za teplejšiu farbu s medovým nádychom a zvolila si vzdušný kratší účes, ktorým vlasy získali na objeme.

Suché a oslabené vlasy
Ak sú vlasy príliš suché, môžu im pomôcť výživné hydratačné masky, najlepšie s obsahom keratínu. Počas dňa im môžete kedykoľvek, keď budete cítiť potrebu, dodať výživu tak, že do nich votriete pár kvapiek suchého arganového oleja.
Najdôležitejšie je vyživovať vlasy tam, kde sa najmenej mastia – na končekoch. Práve tam sú vlasy najviac náchylné na lámanie a rozštiepenie. Dôležité je aj pravidelné strihanie končekov, minimálne dva centimetre každé dva mesiace.
Pri tepelnej úprave, ako je fénovanie a žehlenie treba zakaždým použiť ochranný kozmetický prostriedok. A ešte jedna podstatná maličkosť – na kvalitu vlasov veľmi vplýva to, čím ich češete.
Oplatí sa investovať do nákupu kvalitnej silikónovej kefy, ktorá dokáže vlasy zázračne rozčesať a obmedziť ich štiepenie.
Vypadávanie, strata objemu
Padajú vám vlasy ako jesenné lístie? Príčin tohto problému môže byť viacero – od zlej životosprávy cez hormonálnu nerovnováhu až po rôzne skryté ochorenia, o ktorých možno ani netušíte.
Spúšťačom môžu byť aj drastické diéty a iné nezdravé pokusy o schudnutie. Ak nepomôžu drobné úpravy denného režimu, ako sú dostatok spánku, pravidelné zdravé stravovanie, výživové doplnky a špeciálne produkty proti vypadávaniu vlasov z lekárne, treba ísť na komplexné lekárske vyšetrenie.