To, ako sa ľudia obliekali v stredoveku dnes vieme z dokumentov, literatúry a často si správanie, prostredie, v ktorom žili aj oblečenie, ktoré používali môžeme pozrieť vo filmoch či rozprávkach.
Aj niekoľko storočí dozadu ľudia uvažovali prevažne prakticky. S praktickým myslením súvisí aj vývoj kabeliek a peňaženiek.
Dnes ide najmä o symbol ženského šatníka, paradoxom je, že ho do niekdajšej „módy“ zaviedli muži.
Vrecká na šatách chýbali, muži to vymysleli inak
Začalo to malými vrecúškami upevnenými na oblečení, o ktorých zmienka sa v literatúre prvýkrát objavila v 14. storočí. Vrecúška používali prevažne muži, ktorí v nich ukrývali svoje cennosti a mali ich zároveň vždy po ruke.
Boli bežným doplnkom, keďže oblečenie v tej dobe nemalo vrecká. Mešce boli zároveň prejavom lepšieho postavenia mužov oproti ženám v stredovekej spoločnosti
. Aj keď to nebolo na prvý pohľad zjavné, ženy s mužmi držali krok a takéto mešce nosili aj ony.
Muži v 15. a 16. storočí používali malé vrecká na transport peňazí. Ženy mali strach z krádeže, preto si svoje bohatstvo schovávali pod nariasenými sukňami.
Niektoré nosili praktické drobnosti špeciálne uchytené na oblečení pomocou takzvaných „chatelaine“. Išlo o retiazky s háčikmi, na ktoré si dámy pripevňovali kľúče, nožničky či pomôcky na šitie. Využívali sa až do začiatku 20. storočia.
Ľudia si svoje mešteky začali zdobiť drahými kameňmi a výšivkami a trendom sa stal najmä hodváb. Stali sa symbolom bohatstva a postavenia. Čím boli prepracovanejšie, tým významnejší bol ich majiteľ.
Aj preto si tí najvplyvnejší nechávali robiť portrét, na ktorých boli zobrazené aj ich mešce. Neskôr sa výšivky a drahokamy zamenili za lacnejší a praktickejší variant – kožu.
A rovnako sa postupom času zmenili mužské „peňaženky“. Páni našli vrecká na nohaviciach, a tak sa kabelky stali výlučne ženskou záležitosťou.
Veľkosť „tašiek“ postupne v 17. storočí narastala. Nízkonákladové boli jednoduché textílie, z ktorých sa vyrábalo aj oblečenie.
Ľudia väčšie vaky nosili počas cestovania a pri presune väčších vecí prehodené krížom cez hruď a plecia.
Objav jednoduchosti
V 18. storočí módny priemysel dosiahol určitú úroveň. Nová éra klasicizmu bola ovplyvnená objavením rímskeho mesta Pompeje.
V tej dobe nastal „boom“ módy v štýle starovekého Grécka a Ríma. Zo šatníkov dám sa postupne vytrácali naberané sukne a bohaté vrstvenie, nahradili ich splývavé, padavé materiály a jednoduché sukne, pás sa posúval smerom hore.
Nemohli si tak dovoliť skrývať pod sukňami malé vrecká ako to robili pod „nánosom“ látok predtým. Začali teda v rukách nosiť malé kabelky alebo taštičky, ktoré už sa podobali na tie dnešné.
Vyrábali sa ručne z rôznych látok, často ženami, ktoré ich potom sami používali. V 19. storočí, v období industrializácie, neobišla modernizácia ani módny priemysel a doplnky.
Dizajnéri vymýšľali nové modely, tvary aj veľkosti. Došlo aj k rozvoju železníc a tak ľudia začali čoraz viac využívať batožinu. Prvé priestranné kožené tašky sa stali predchodcami dnešných kufrov.
Stále však platilo, že taška či kabelka musela dokonale ladiť s oblečením, revolúcia v tomto smere nastala až v 20. storočí.
Konečne priestor pre individuálny vkus a skutočný módny priemysel
Na začiatku 20. storočia sa do výroby kabeliek „zaplietli“ aj šperkári, ktorí vymýšľali kabelkám nový vzhľad, pridávali do ich vnútra vrecká na kozmetiku či okuliare do opery.
Po prvej svetovej vojne sa mnohí nadšenci módy snažili nájsť alternatívne materiály, ktoré by boli vhodné na použitie výroby kabeliek. Hoci bola koža moderná, nemohol si ju dovoliť každý. Bola totiž veľmi nákladná.
K slovu sa tak dostala bavlna. Rozvoj materiálov a nových „vychytávok“ sa dostal do popredia a naberal na sile. V roku 1920 bol vynájdený zips. A práve on výrazne ovplyvnil vzhľad kabelky.
Ďalším módnym materiálom sa stal kov, ktorý sa využíval na rukoväte kabely. Ženy kabelky nosili aj prevesené na pleciach na dlhých šnúrkach alebo retiazkach.
Kabelka sa vyvíjala súbežne s ekonomickou kúpnou silou ľudí. Veľká rozmanitosť tvarov, farieb a použitých materiálov umožnili v dvadsiatych rokoch minulého storočia masové rozšírenie módneho a praktického doplnku medzi ženy všetkých vrstiev.
Svetová ekonomická kríza sa prejavila nielen v dopyte, ale aj vo výrobe kabelky. Drahé a pompézne prvky nahradili lacnejšie varianty a syntetické materiály.
Nezmenil sa len materiál, ale aj celkový tvar kabeliek. Bol to začiatok trendu budúcej generácie. Kabelky mali väčší priestor a dlhé popruhy, ktoré umožňovali užívateľovi slobodu a praktickosť.
Druhá svetová vojna zapríčinila hospodársky úpadok, čo sa prejavilo na materiálovej rozmanitosti kabeliek.
Chceli ste ratan? Mohli ste ho mať z Talianska. Na scéne sa objavili rôzne imitácie kože, čo bol priaznivý faktor pre všetky vrstvy žien.
Kabelky boli súčasťou vývoja známych módnych značiek ako Chanel, Louis Vuitton, Prada, Gucci či Hermés.
Kabelky v 21. storočí
Kabelka dnes nie je považovaná len za módny doplnok, vytvára celkový dojem z outfitu, prezrádza osobnosť jej nositeľa aj zmysel pre módu. Prejavuje sa individualizácia a potreba prejaviť svoju jedinečnosť tak, ako aj v iných oblastiach bežného života.
Nie nadarmo sa hovorí, že šaty robia človeka. Móda prezrádza našu osobnosť. Materiály a dizajn sa dnes vracajú a obmieňajú, menia sa kombinácie farieb.
Hľadajú sa náhrady kože, ktorých využívanie mnoho ľudí považuje za nehumánne. Peňaženky a kabelky sa vyrábajú zo syntetických materiálov, papiera, dokonca aj dreva.

Módni návrhári a kreatívci neustále pracujú na zveľaďovaní svojich noviniek. Trendom sú aj kabelky vyrábané zo špeciálnych materiálov, napríklad silikónu, ktorý je zároveň praktický a ľahko umývateľný.

Obľúbené sú veľké nákupné tašky, zvané „shopper bags“ či ruksaky a v spoločnosti nič nepokazíte jednoduchou malou „clutch“ kabelkou do ruky.
