Ľudia, ktorí premýšľajú nad kvalitou a výrobným pozadím nakupovaných produktov, si ruka v ruke s tým všímajú aj označenia ich pôvodu. Tak ako toto pravidlo platí napríklad v potravinárskom priemysle, platí aj v kozmetike a drogérii.
V druhom prípade však pod pojmom prírodná kozmetika môže byť skryté všeličo a nemusí ísť automaticky o produkt vyrobený čisto na rastlinnej báze, v ideálnom prípade aj s organickým (bio) pôvodom.
Práve na tento účel sa v roku 2001 začali používať rozličné certifikáty, vďaka ktorým môžeme zistiť, či bol konkrétny produkt vyrobený podľa najvyšších štandardov kvality. Certifikáty udeľujú nezávislé organizácie, teda tretie strany, ktoré nakupujúcemu zaručujú, že si skutočne vyberá to najšetrnejšie pre seba a pre prírodu.
Existuje ich veľké množstvo, zhrňme si však aspoň tie najznámejšie z nich.
BDIH – Kontrolovaná prírodná kozmetika

Asi najrozšírenejším označením je BDIH, ktorá je nemeckou neziskovou asociáciou. Tento certifikát zaručuje, že výrobok obsahuje iba najčistejšie prírodné suroviny z biologického poľnohospodárstva a žiadne syntetické konzervačné látky, farbivá či parfémy, ale ani parafín či silikóny.
Zber surovín nezaťažuje životné prostredie a výsledný produkt a ani jeho jednotlivé zložky nie sú testované na zvieratách.
Certifikát NaTrue

Organizácie NaTrue vznikla v roku 2008 v Bruseli ako zjednocujúci prvok viacerých certifikátov, je teda všeobecným európskym kontrolórom prírodnej kozmetiky.
NaTrue delí túto kozmetiku na tri typy. Prírodná kozmetika, ktorú označuje jedna hviezdička v logu, neobsahuje chemické látky a má štandardy porovnateľné s požiadavkami BDIH.
Prírodná kozmetika s organickým podielom je označená dvomi hviezdičkami a znamená, že minimálne 70 % surovín pochádza z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva alebo kontrolovaného zberu vo voľnej prírode. Tri hviezdičky má organická kozmetika, ktorá obsahuje aspoň 95% takýchto surovín.
CPK – Certifikovaná prírodná kozmetika

Tento certifikát udeľuje česká spoločnosť KEZ – kontrola ekologického zemědelství produktom, ktoré neobsahujú syntetické látky, farbivá, konzervačné látky a ani suroviny vyrobené pomocou geneticky modifikovaných organizmov.
V CPK kozmetike nenájdete ani ropné látky a živočíšne zložky (okrem napríklad včelieho vosku či ovčej vlny). Má aj svoju nadstavbu CPK Bio. V takomto výrobku je minimálne dvadsaťpercentný podiel organických zložiek.
HCS – Humane Cosmetic Standard

Logo utekajúceho zajačika označuje výrobky, ktoré neboli testované na zvieratách a to isté platí aj o jednotlivých zložkách. Je to celosvetovo platný certifikát a dodržiavanie jeho podmienok sa pravidelne kontroluje.
Udeľujú ho v rámci jednotlivých krajín členské organizácie ECEAE, čo je Európska koalícia snažiaca sa zastaviť pokusy na zvieratách.
VEGAN

Toto označenie dostávajú produkty od britskej neziskovej organizácie Vegan Society.
Zaručuje, že takéto výrobky neobsahujú žiadnu živočíšnu zložku (mäso, mlieko, vajcia, med, kožušiny, kože) a zakázané je aj testovanie na zvieratách.
SOIL ASSOCIATION

Soil Association je britská asociácia, ktorá patrí medzi najväčšie certifikačné spoločnosti v tejto krajine. Označuje napríklad potraviny, textílie, poľnohospodárstvo a samozrejme aj kozmetické produkty. V tomto prípade majú štandardy Soil Association dve úrovne kvality, konkrétne natural a organic.
Natural musia obsahovať aspoň 70 % zložiek z biologického poľnohospodárstva, organic výrobky až 95 %. V oboch prípadoch platí, že je zakázané používanie GMO, produkty nie sú testované na zvieratách a nesmú obsahovať umelo vyrobené farby a vône. Dbá sa aj na obmedzenie znečisťovania ovzdušia a prírody pri výrobe.