Každý jeho film sa dá označiť za majstrovské dielo. Aj s nadávkami, sexuálnymi scénami a násilím, ktoré patrí k tvorbe geniálneho režiséra. Patrí medzi najuznávanejších svetových režisérov, no producentom v jeho filmoch stále čosi prekáža.
Američan s talianskymi koreňmi sa narodil 17. novembra pred sedemdesiatimi štyrmi rokmi. Jeho rodiskom bol New York, tu vyrastal aj študoval a neskôr sa práve toto mesto stalo inšpiráciou pre množstvo jeho filmov.
K New Yorku prechováva dodnes vrúcny vzťah, aj keď z jeho obyvateľov nie je nadšený.
„Nie že by som sa americkej spoločnosti stránil, snažil som sa začleniť, ale akosi do nej nepasujem, neladím s ňou. Ameriku beriem ako svoju vlasť, narodil som sa tu a za veľa jej vďačím, ale Američan zo mňa nie je, na to som príliš iný,“ vysvetlil svoj rozporný postoj k svojmu rodisku v rozhovore pre časopis Reflex.

Päť manželiek
Dokopy má tri dcéry, tú najstaršiu výrazne ovplyvnili talianske korene z otcovej strany, najmladšia je však podľa Scorseseho absolútnou Američankou a sicílske korene sú jej ukradnuté, čo ho tak trochu mrzí.
Martin Scorsese si mimoriadne zakladá na rodine, aj keď má za sebou päť manželstiev. Jeho najslávnejšou ženou bola Isabella Rossellini, s ktorou tvoril pár štyri roky.
Poslednýkrát sa pred oltár postavil v roku 1999. S piatou manželkou Hellen Moris sú spolu dodnes.
Scorsese si svoje súkromie mimoriadne stráži, ak sa niekedy zmieni o rodine, vždy o nej hovorí pozitívne. Niektorých príbuzných obsadil aj vo filmoch, napríklad režisérovi rodičia si zahrali v Mafiánoch.

Od teológie k filmu
Film ho fascinoval odmalička. Aj keď kedysi uvažoval o tom, že sa stane kňazom. Nastúpil dokonca do seminára, odkiaľ ho po roku vylúčili.
Práve to rozhodlo, že sa začal venovať filmu. V roku 1966 doštudoval na newyorskej univerzite, o rok neskôr nakrútil film Veľké holenie, o chlapíkovi, ktorý sa toľko holil, až vykrvácal.
Šokujúce námety mal rád už v mladosti. Kľúčovým filmom jeho kariéry bol film Špinavé ulice. Práve v ňom naplno prejavil svoj talent a spoznal Roberta De Nira.
Herec sa stal jeho veľmi dobrým priateľom, dnes dokonca majú vedľa seba domy. „Neviem, ako to vysvetliť. Mňa nikto nikdy neučil, ako režírovať.

Chodil som na filmovú školu, ale vtedy sa písali šesťdesiate roky, ľuďom išlo o zážitky, nie o štúdium faktov. Tešili sme sa z filmu, túžili sme tvoriť.
A v tomto rozpuku som spoznal Roberta De Nira. Stretol som v ňom svojho človeka. Mohol som sa naňho vo všetkom spoľahnúť. Bol mojou rodinou, spolupracovníkom aj priateľom,“ vyznal sa Scorsese.
Takéto vrúcne priateľstvá nebývajú medzi filmármi bežné. Scorsese si však na nich zakladá. Rovnako hlboký priateľský vzťah má aj s Leonardom Dicapriom, s ktorým nakrútil viacero úspešných filmov.
Jednoznačne najviac rozruchu vyvolal Vlk z Wall Street. Scorsese si zaň odniesol Oscara, Dicaprio Zlatý glóbus, ale aj zopár šedivých vlasov navyše.
„Producentom moje témy pripadajú amorálne, všade vidia príliš veľa sexu alebo násilia. Jednoducho meno Scorsese je synonymom problémov,“ smeje sa režisér.
Pravdou však je, že Martin Scorsese režíroval aj rozprávkový príbeh o ére nemého filmu Hugo a jeho zázračný objav, v ktorom nebol ani náznak agresivity. Jeho tvorba stále dozrieva ako dobré víno.