Za prvý muzikál považujú niektorí historici predstavenie The Black Crook z roku 1866. Odvtedy ich vznikli tisíce, no len tie najlepšie stále znovu ožívajú na javisku.
My Fair Lady
Príbeh o prostorekej kvetinárke a arogantnom profesorovi mal na Broadwayi premiéru 21. októbra 1964. Muzikál My Fair Lady bol inšpirovaný hrou Georgea Bernarda Shawa Pygmalion.
Autorsky sa pod neho podpísali Alan Jay Lerner a Frederick Loewe. Diváci ho milovali od prvej premiéry. Aby zohnali lístky, prespávali cez noc pred pokladnicou na ulici. Povráva sa, že vtedy už slávny skladateľ Loewe im tam osobne nosil kávu a čaj.
Vlasy
Bláznivé, farebné a na tie časy značne kontroverzné Vlasy mali premiéru v roku 1967. Do piatich rokov sa počet repríz vyšplhal na neuveriteľných takmer dvetisíc. Ľudia šaleli, no úradníci sa všemožne snažili muzikál zastaviť.
Súd štátu Massachusetts v roku 1970 nariadil, že herci musia „hrať zaodetí do potrebnej miery“ a „vylúčiť z predstavenia simuláciu pohlavného styku“. Účinkujúci z Vlasov sa však odmietli prudérne zahaliť a odvolali sa na Najvyšší súd Spojených štátov.
Ten napokon rozhodol, že nahota, sex, drogy aj pľuvanec na americkú vlajku na javisku sú chránené prvým dodatkom americkej ústavy o slobode vyjadrovania.
Jesus Christ Superstar
Muzikál Jesus Christ Superstar pobúril hodnostárov z cirkevných kruhov aj zástupy veriacich. Moderné melódie, Judáš, ktorý dostal priestor obhájiť svoje názory a činy, Mária Magdaléna ako žena s nie práve najlepšou povesťou, to bola pre mnohých prisilná káva.
Počiatočný odpor však napokon prevalcoval obrovský úspech. Hudba Andrewa Lloyda Webbera si prerazila cestu cez všetkých neprajníkov. Za všetko hovorí aj fakt, že rok po uvedení na Broadwayi sa muzikál predstavil aj v Londýne, Paríži a Sydney.
The Cats
Desať rokov od uvedenia muzikálu Jesus Christ Superstar prišli autori Andrew Lloyd Webber a Thomas Stearns Elliot s novinkou. Cats, teda Mačky vyrazili divákom dych. Dovtedy nepoznané stvárnenie, brilantná hudba a pôsobivé kostýmy spravili z muzikálu kult.
Dodnes ho videlo viac ako osem miliónov divákov, hral sa v tristo mestách, od Hamburgu až po Tokio. Najväčší hit muzikálu pieseň Memory sa stal spolu s hitom Beatles Yesterday jednou z najhranejších skladieb v histórii populárnej hudby.
V roku 1989 tromfli Cats svojou 3358. reprízou aj muzikál Jesus Christ Superstar a stali sa najdlhšie hraným muzikálovým predstavením v histórii divadla.
West Side Story
Diváci videli West Side Story prvýkrát v auguste 1957 vo Washingtone. Publikum sa smialo a plakalo zároveň. Pôvodne to mal byť príbeh Rómea a Júlie dvadsiateho storočia. Mala to byť divadelná dráma podfarbená operou.
Keď si však spolu sadli skladateľ Leonard Bernstein, autor predlohy Arthur Laurents a režisér a choreograf Jerome Robbins, dohodli sa, že to bude celkom iné, viac odľahčené muzikálové predstavenie.
Pôvodne v ňom išlo o boj katolíckej a židovskej rodiny. Napokon však autori príbeh uchopili inak. Proti sebe stoja dva newyorské gangy, jedni sú mladí Portoričania, druhí Američania. Júlia sa preto v muzikáli nevolá Ester alebo Ráchel, ale María a pod balkónom jej spieva zaľúbený Tony.