SME
reklama

Grace Kelly: Žiarlivosť manžela ju dohnala k alkoholu

Obyčajné americké dievča sa stalo filmovou hviezdou a jednou z najslávnejších aristokratiek minulého storočia.

(Zdroj: SITA)

Monacké kniežatstvo si 12. novembra pripomenie nedožité 87. narodeniny Grace Kellyovej – oscarovej herečky, ktorá vymenila obdiv filmových fanúšikov za lásku jedného muža.

Jej otec bol pôvodom Ír a trojnásobný olympijský víťaz vo veslovaní. Matka s nemeckými koreňmi vyštudovala telesnú výchovu a stala sa prvou ženskou vedúcou katedry telesnej výchovy na univerzite v Pennsylvánii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Grace bola v poradí tretím dieťaťom zo štyroch, no viac ako šport ju priťahovalo umenie, čo sa u otca nestretlo s veľkým pochopením.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najviac miloval najstaršiu dcéru Peggy, ktorá zdedila jeho bystrosť a pohotovosť. Syn Kell síce podobnou inteligenciou nevynikal, no darilo sa mu vo veslovaní, a najmladšiu Liznane všetci považovali za miláčika rodiny.

Do nenápadnej Grace rodičia nevkladali veľké nádeje. Otec považoval jej záujem o herectvo za nepraktický rozmar, neveril, že by sa dievča dokázalo v tejto oblasti presadiť. Mladá Grace sa však nenechala odradiť.

Už počas štúdia na katolíckej škole sa jej zapáčili divadlo a tanec. Keď maturovala, v ročenke bolo pri jej fotografii napísané: "Slečna Grace P. Kelly - slávna hviezda pódia i obrazovky". Akoby jej okolie už vtedy vytušilo, čo sa v nej skrýva.

Bez otcovej podpory

Kým v New Yorku študovala na Americkej akadémii dramatických umení, rodičia ju odmietli podporovať. Popri štúdiu si zarábala ako modelka a onedlho debutovala na Broadwayi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Už jej druhý film - western Na pravé poludnie z roku 1952, v ktorom si zahrala s Garym Cooperom, priniesol očakávaný úspech.

Podpísala zmluvu so štúdiom MGM, ktoré jej ponúklo sedemročnú zmluvu s týždenným zárobkom osemstopäťdesiat dolárov, a o dva mesiace odišla do Nairobi nakrútiť ďalší film Mogambo.

Vtedy vyhlásila: "Tri veci, prečo som túto rolu prijala, boli: John Ford, Clark Gable a fakt, že si užijem platený výlet v Afrike. Keby sa Mogambo nakrúcalo v Arizone, nehrala by som v ňom."

Napriek tomu za túto úlohu získala Zlatý glóbus a prvú nomináciu na Oscara. Najväčší skok v jej kariére však prišiel vďaka Alfredovi Hitchcockovi.

Spolu natočili niekoľko úspešných filmov, za Dedinské dievča z roku 1954 získala aj vytúženého Oscara. Ani to však neurobilo na jej otca dojem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Vôbec nemôžem uveriť tomu, že Grace vyhrala. Z mojich detí je tým posledným, od ktorého by som čakal, že by ma na staré kolena mohlo podporovať," vyhlásil.

Láska z Riviéry

Život v Hollywoode nebol až taký úžasný, ako si pôvodne predstavovala. Grace zistila, že je plný intríg a súperenia a prirovnala ho k peklu na zemi.

Medzi jej úhlavné nepriateľky patrila napríklad Judy Garlandová, ktorú v súboji o Oscara predbehla len o šesť hlasov. Judy to nedokázala prijať a veľmi arogantne sa vyjadrovala o Grace, ktorá jej vraj vzala „jej“ Oscara.

Grace sa snažila prehliadať útoky konkurencie s noblesou. V lete 1954 prišla prvýkrát do Monaka. Vtedy ešte netušila, že tam raz bude žiť. S Alfredom Hitchcockom a Carym Grantom nakrúcali na Francúzskej riviére film Chyťte zlodeja.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O rok neskôr si francúzska vláda vyžiadala Grace ako hlavného hosťa na otvorenie filmového festivalu v Cannes.

Tam spoznala monacké knieža Rainiera III. Na ich prvé oficiálne stretnutie sa jej vôbec nechcelo ísť.

Potrebovala si ešte odskočiť ku kaderníkovi a zoznámenie s kniežaťom vnímala ako jednu z mnohých otravných povinností. Keď jej organizátori festivalu vysvetlili, že knieža sa neodmieta, vyrazila na protest do paláca s mokrými vlasmi.

Rainier bol však úplne iný, ako si predstavovala. Snažil sa na ňu urobiť dojem a podarilo sa mu to.

Po krátkom čase ju požiadal o ruku. Grace Kellyová bola skutočne zaľúbená.

„Milujem jeho oči. Má krásny hlas. Má v sebe všetko, po čom som kedy túžila. Nechcem sa vydať za niekoho, kto by sa pri mne cítil menejcenný. Zhodou okolností sme sa stretli v čase, keď sme boli obaja zrelí na manželstvo. V živote skrátka príde čas, keď si človek musí vybrať," povedala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vrátila Monaku lesk

Pred svadbou si ešte zahrala v troch filmoch, potom skončila s hereckou kariérou a stala sa monackou kňažnou.

S Rainierom sa vzali v apríli 1956. Svadobné šaty pre Grace ušili kostyméri filmového štúdia MGM a spotrebovali na ne takmer dvadsaťpäť metrov hodvábu. Nechýbala prepychová svadobná hostina, torta so šiestimi poschodiami a ohňostroj.

Filmoví tvorcovia ju aj naďalej lákali, núkali jej skvelé roly, no Rainier chcel mať z Grace manželku a matku svojich detí na plný úväzok.

Automaticky sa od nej očakávalo, že bude dôstojnou a milovanou manželkou hlavy monarchie.

Postupne priviedla na svet tri deti - Caroline, Alberta a Stephanie, venovala sa charite, bola skvelou diplomatkou. Vďaka nej Monako opäť získalo stratený lesk.

Nebola len okrasou aristokratického manžela, ale výraznou osobnosťou. Protestovala proti násiliu v televízii, zakázala v Monaku strieľať holuby, no jej život mal aj tienisté stránky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hovorilo sa, že Rainier s pribúdajúcim vekom čoraz viac žiarlil na jej popularitu.

Grace Kellyová však nemala zo zlatej monackej klietky kam ujsť. Preto sa údajne často utiekala k alkoholu. Aj osudnú nehodu, ktorá ukončila jej život, vraj zavinilo jej pitie.

Bol 14. september 1982 a rodina trávila voľné dni vo vidieckom sídle Roc Agel. Grace a jej vtedy sedemnásťročná dcéra Stephanie sa v daždi rozhodli vrátiť späť do Monaka.

V povestných monackých serpentínach ich auto vyletelo z cesty a zrútilo sa dolu skalnatým zrázom. Stephanie akoby zázrakom nehodu prežila, Grace skončila v kóme a na druhý deň podľahla ťažkým zraneniam hlavy.

Nehoda dodnes nie je celkom objasnená. Kolovali klebety, že auto šoférovala neplnoletá Stephanie a Grace bola opitá. Lekári vyhlásili, že kňažná dostala mŕtvicu a keby sa jej to stalo doma, mohli ju zachrániť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pochovali ju v kostole, kde sa kedysi s Rainierom zosobášili. Monacký panovník nechal po jej smrti otvoriť verejnú ružovú záhradu, v ktorej rád spomínal na zosnulú manželku. V apríli 2005 odišiel na večnosť aj on.

Prekliatie Grimaldiovcov

V roku 1955 vraj kniežaciu rodinu prekliala veštica, ktorá sa so šľachticmi nedokázala dohodnúť na výške honoráru. Jej kliatba sa začala napĺňať smrťou Grace a pokračovala nevydareným životom jej detí.

Staršia dcéra Caroline sa rozviedla s prvým manželom. Jej druhý muž - automobilový pretekár Stefan Casiraghi zahynul počas pretekov.

Tretie manželstvo s hannoverským princom Ernstom Augustom bolo veľmi nešťastné, keďže bol alkoholik a násilník. Caroline napokon zostala so štyrmi deťmi sama.

Stephanie tiež dlho hľadala svoje miesto na zemi. Skúšala sa presadiť ako modelka i speváčka, nič jej však nevyšlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stretávala sa so synmi Belmonda i Delona, jej partnerom bol Jean Claude van Damme, potom sa zaľúbila do cirkusanta a ušla s ním do maringotky.

Dva roky bola vydatá za svojho bodyguarda, s ktorým mala dve deti. Otca jej tretieho dieťaťa, dcéry Camille, odmietla prezradiť. Jediný syn Rainiera a Grace Albert mal povesť sukničkára, údajne vystriedal až dvesto mileniek a splodil dve nemanželské deti.

Odkedy sa však v roku 2011 oženil s bývalou juhoafrickou plavkyňou Charlene Wittstockovou, žije usporiadaným životom a spolu sa tešia z dvojročných dvojičiek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 392
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 656
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 459
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 838
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 379
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 346
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu