Slovenská kráľovná burlesky: Publikum chcem najmä zvádzať

Katarína Čunderlíková (22) je jednou z prvých tanečníc slovenskej burlesque scény. Ako Catrice Cat žne úspechy nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

(Zdroj: Nicole Lieskovská / archív Catrice Cat)

Burleska na Slovensku je, povedzme si otvorene, ešte v plienkach. Aké povedomie o nej majú ľudia?

Myslím si, že všade na svete je burleska známejšia ako na Slovensku. Tu je to stále taká novinka. Aj keď si ľudia myslia, že vedia, čo to je, tak si väčšinou predstavia iba klasický striptíz. A burlesque môže mať toľko odrôd. Nie je to iba tradičné vyzliekanie sa.

O burleske sa hovorí ako o predchodkyni striptízu. V čom sa najviac líšia?

Líšia sa najmä v tom, že burleska začala ako zábava v podobe vtipných komických scénok a tie sa postupne pretransformovali aj do odhaľovania, aby upútali pozornosť, keď začali vznikať iné druhy zábavy. Rozdiel je aj v tom, že tanečnica, teda performerka, môže mať hocikoľko rokov, vystupovať môže do akého veku chce a nejde len o vychudnuté modelky. Je tam rôznorodosť postáv.

Burlesque na rozdiel od striptízu obsahuje aj nejaký príbeh. Nie je to len o tom, že žena príde a vyzlečie sa, často jej vystúpenie môže mať aj hlbšie posolstvo, napríklad politické. Zaujímavé je to, že sa tanečnice nevyzlečú úplne donaha, je to skôr o zvádzaní a zabávaní ľudí a to je na tom vzrušujúce.

O vás sa zase hovorí ako o jednej z prvých burlesque tanečníc na Slovensku. Odkedy zvádzate publikum týmto spôsobom umenia?

Ja som bola na úplne prvom kurze, keď vznikla škola Bratislava Burlesque Academy. A asi po roku, čo sme robili iba kurzy a tanečné hodiny, sme spravili našu prvú šou. Pôvodne sme chceli iba pekný tematický večer, kapela, posedenie pri vínku, ale nakoniec chceli všetky baby od nás vystupovať. Podarilo sa nám to urobiť v divadle pre 150 ľudí so živou kapelou a speváčkou.

Tam som prvýkrát vystupovala, to bolo v decembri 2014. Potom som si začala hľadať viac informácií, lebo som vedela, že sú v rôznych krajinách burlesque festivaly a niektoré venujú celý večer iba nováčikom, ktorí sa môžu odprezentovať a skúsiť si pódium. Prihlásila som sa na viacero a všade si ma vybrali. Takže po roku, ako som navštevovala hodiny, som začala chodiť na festivaly a začala som cestovať a vystupovať. Získala som kontakty a trošku som si urobila meno.

V ktorých mestách ste sa ukázali?

V Londýne, Edinburgu, Glasgowe, Achene, Ríme, Viedni, Varšave, Belfaste... Je ich skutočne veľa, skoro celá Európa. Jeden mesiac som bola celý na turné. Každý piatok a sobotu som bola v inej krajine.

Je ťažké presadiť sa v zahraničí?

Podľa mňa je vždy najviac oceňovaná kreativita a originalita. Aj moje číslo, s ktorým som vystúpila v zahraničí, je také a asi jediné svojho druhu na svete – iba sedím na stoličke chrbtom k publiku a jediné, čo si vyzlečiem, je plášť a rukavičky. Ľudia vlastne vidia iba môj chrbát a kúsok zadku. Takže toto sa na zahraničných festivaloch veľmi páčilo, lebo to bolo iné. Treba mať hlavne nápad a nikoho nekopírovať.

Kde je najväčšia burlesque scéna? V ktorej krajine?

Najväčšia je asi v Anglicku, ale myslím, že veľká je aj v Nemecku. Tam sú aj kluby vyslovene špecializované na burlesque, ktoré každý týždeň robia nejakú šou.

Ste jedna z popredných tvárí a tanečníc spomínanej Bratislava Burlesque, ktorá funguje aj ako akadémia. Ako ste sa k nej dostali?

Náhodou som na ňu narazila na Facebooku. Bola to sranda, lebo som poznala iba film Burlesque z roku 2010 a veľmi sa mi to páčilo, no vnímala som to iba ako tanec a pekné kostýmy. Vtedy som o tom na Slovensku nič nenašla, a potom o štyri roky neskôr mi to ukázal Facebook.

Skoro som odpadla, keď som to zbadala. Hneď som im písala, ani som si nič nepozrela, že čo, kde, povedala som si, že skrátka musím. Odpísala mi zakladateľka projektu Lotta Love, že začína kurz a môžem prísť. Tak som prišla a odvtedy som tam.

Existencia takejto školy vytvára dojem, že na to, aby mohla burlesque umelkyňa predvádzať svoje čísla, potrebuje absolvovať nejaký špeciálny kurz. Ako to je?

Môže to robiť hocikto, ale určite človeku pomôže, keď dostane tipy, ako na publikum, ako sa pohybovať, ako komunikovať a tváriť sa. Asi by som nešla vystupovať iba tak, bez žiadnych informácií.

Majú o to ženy záujem?

Áno, dosť. Na prvý kurz sa nás prihlásilo asi sedem, ale postupne v ten rok sme sa spojili do jednej veľkej skupiny až na dvadsať členiek. Teraz sme napríklad otvárali dva kurzy naraz po pätnásť ľudí a to robíme každý polrok.

Je burleska niečo, čo Vás živí alebo sa tomu venujete popri inej práci?

Snažím sa tým už aj trochu živiť, ale stále bývam s rodičmi, takže to nie je až také náročné. Len za tým treba veľa cestovať. Tomuto sa snažím venovať všetok svoj čas.

Pokiaľ viem, tak tancujete, ale zároveň ste v akadémii aj lektorkou.

Začala som zaskakovať za Lottu, keď náhodou nemôže, alebo robím vlastné workshopy, napríklad takzvanú striptíz class, kde učím umeniu striptízu.

Čo na tento netradičný „koníček“ hovorí Vaša rodina, okolie?

Je to síce šokujúce, ale členovia mojej rodiny sú moji najväčší fanúšikovia. Mamina vždy zoberie všetky kamošky a sedia na vystúpeniach v prvom rade. A dedko sa ma vždy pýta, či už som stretla Ditu von Teese, tak mu vždy musím povedať, že ešte nie. A kamaráti? Zatiaľ som sa nestretla s niečím takým, že by mi niekto hovoril niečo škaredé, skôr dostávam milé reakcie, sledujú ma a fandia mi.

Na súťaži v Taliansku Vám udelili titul Kráľovná burlesky. Čo vlastne znamená?

Jeho prestíž záleží od samotnej súťaže. Asi najväčšia súťaž je Hall of Fame v Las Vegas. Tam keby som vyhrala titul Kráľovná burlesky, tak to už je asi vrchol kariéry. Ale tieto menšie súťaže sú skôr také, že ide o uznanie, ktoré hovorí – áno, bolo to originálne, si super. Vlastne som vyhrala celý festival a bolo to so spomínaným stoličkovým číslom. Bolo to napínavé a vôbec som to nečakala. Dostala som veľkú trofej a môj otec si robí srandu, že je veľká ako Stanleyho pohár.

Ako vznikajú Vaše čísla? Vymýšľate si vystúpenia kompletne sama?

Áno, väčšinou sama. Potom si to navzájom s dievčatami ukazujeme a dávame si spätnú väzbu. Nápady získavam úplne všade. Napríklad som si vymyslela jedno číslo v sprche s uterákom a to číslo si vybrali do Amsterdamu na súťaž. Smiala som sa, že bolo vymyslené za päť minút a inšpiroval ma k nemu uterák.

Na aký časový úsek si takéto čísla treba naplánovať? Ako dlho trvajú?

Keď chcem ísť na festivaly, tak tam väčšinou majú podmienku do šesť minút, ale keď si nás objednávajú klienti súkromne na nejakú akciu, tak chcú mať čísla aj dlhšie, napríklad osem až desať minút. Na záver k tým šiestim minútam si teda môžem niečo pridať, napríklad tancujem s vejármi.

Čo je podstatou týchto vašich vystúpení? Niektoré dievčatá počas nich spievajú, prezliekajú sa do rôznych kostýmov či predvádzajú balet...

Ja nič takéto špeciálne neovládam. Nie je to nič konkrétne, väčšinou každý performer má niečo svoje typické a ja som sa vydala cestou zvodnosti, ženskosti a elegancie. Robím tradičný burlesque, používam jazzovú hudbu a napríklad aj môj kostým je korzet vyrobený na mieru.

Nie je to pravidlo, ale k burleske patrí aj istá miera odhaľovania. Z vašich fotografií či videí je cítiť, že s tým problém nemáte.

U mňa samotné odhaľovanie nehrá až takú veľkú rolu. Skôr sa sústreďujem na zvádzanie, stačí mi mať len rukavičky a celých päť minút si vyzliekať iba rukavičky. Chcem sa s publikom najmä hrať a vzájomne interagovať.

Čo teda zvykne robiť publikum pri Vašich vystúpeniach? Vykrikujú, pískajú?

Keď to je naša vlastná šou, tak sa mi páči, že už ľudia vedia, že nám majú tlieskať a čím viac robia hluku, tým viac nás burcujú. Ale zvyknú sa ešte aj hanbiť. Je milé, keď sa na niekoho pozriem a on odvráti pohľad. Alebo keď idem pomedzi publikum a oni sa ostýchajú, tak to mi dáva úplne najväčšiu silu a sebavedomie, lebo sa ma boja a ja nemusím mať trému.

Je niekto, pred kým by ste sa hanbili takto tancovať?

Hanbím sa vždy, keď sú v publiku osobnosti burlesky, keď viem, že je tam nejaká legenda, ktorá sa na mňa ide pozerať a môže ma hodnotiť.

Máte medzi nimi aj svoje vzory?

Samozrejme milujem Ditu Von Teese, ona je ikona. Ale sledujem aj iných na scéne, najlepšie je pozerať spomínanú súťaž Hall of Fame, kde sú najväčšie hviezdy a legendy. Rada si pozerám ich vystúpenia, hoci si hovorím, že by sme to nemali robiť, aby sa na nás nejako podvedome nenalepili ich pohyby a výrazy.

Nemám rada, keď tanečníci od druhých kopírujú. Aj keď som bola v Taliansku, tak som mala pocit, že už som všetky tie čísla videla a bolo vidno, kto sa kým inšpiruje.

Dá sa do burlesky priniesť aj niečo nové? Nebolo už v súvislosti s ľudským telom ukázané všetko?

Super na tom je to, že sa dá stále vymyslieť niečo nové. A najlepšie, keď je to čo najoriginálnejšie. Napríklad je aspoň desať spôsobov vyzliekania rukavičiek, ale vždy sa dá vymyslieť niečo ďalšie, napríklad si tam dať zips a rozzipsovať ju. A keď človek nie je až taký kreatívny, tak práve na to sú dobré workshopy. Alebo by mal skúsiť iné tanečné hodiny ako burlesque a inšpirovať sa.

Ženy v burleske pôsobia sebavedomo, zvodne, sexi. Existuje niečo ako atribút ideálnej burlesque performerky? Mala by toto všetko spĺňať?

Podľa mňa je najdôležitejšie sebavedomie, že sa žena odváži vystúpiť na pódium a ísť zabávať ľudí. Nemusí byť ani sexi a ani zvodná, skôr ich musí zabaviť. Mám jeden zážitok s performerkou, ktorá bola naozaj veľká a objemná, celá sa vyzliekla do spodnej bielizne a jej vystúpenie bolo naozaj veľmi vtipné.

Publiku rozdávala muffiny a to sa mi veľmi páčilo. Mala ďaleko od modelky, no ľudia stáli a tlieskali, bolo to výborné. Keď má sebavedomie, tak stačí iba ľudí zabaviť a nikto si nebude všímať celulitídu a iné veci.

Vystúpenia vraj častejšie navštevujú ženy. Čím to podľa Vás je?

Podľa mňa práve tým, že vidia, že na pódiu je hocijaká žena, nehanbí sa a im to tiež dodá sebavedomie. Žena vie oceniť umeleckú hodnotu. Väčšinou chodia dievčatá so svojimi partnermi, no aj od mužov máme dobré odozvy.

Keď sme pri mužoch, venujú sa burleske aj oni?

Áno a volá sa to boylesque. Mužov je samozrejme menej. V každej krajine je možno iba jeden performer. Chlapi sa to však snažia robiť v ženskom štýle a to sa ľuďom nie veľmi páči, keď príde muž na podpätkoch a v korzete. Nie je to až také obľúbené. Ale je jeden performer, ktorý si spravil svoju „džentlmen persónu“, tancuje charleston a do toho sa vyzlieka. Volá sa Russell Bruner a je z USA.

Čo všetko si môže človek v burleske dovoliť a čo už dovolené nie je? Kde je pomyselná hranica?

Existuje jedno hlavné pravidlo a to je to, že žena nesmie byť nikdy úplne nahá. Vždy musí mať aspoň nálepky na bradavkách a nejaké nohavičky. Inak sa môže použiť všetko, hlavne, aby to bolo kreatívne. A potom záleží aj od priestorov a festivalov, či sa môžu použiť rôzne trblietky alebo oheň. V burleske je teda dovolené všetko, okrem úplnej nahoty.

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 6. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 7. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 8. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 9. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 10. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 535
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 6 059
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 453
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 772
 5. Kam do tepla v januári? 2 479
 6. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 424
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 374
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 140
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 299
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život 1 041

Téma: Rozhovory z denníka SME


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?

Neprehliadnite tiež

Chcete mať poriadok v skrini? Tu je spôsob ako na to

Ukladanie oblečenia na seba nefunguje.

Stĺpček Osmelené

Bývam v hlavnom meste, ale láska to nie je

Bratislava je aj nie je moje mesto.

Úspech by nemal prísť príliš skoro. Kto je nenápadná hviezda Sarah Paulson?

Otvorene hovorí o pozadí svojej kariéry aj o randení so staršími ženami.

Celebrity nosia nepraktické okuliare, ktoré takmer nikomu nepristanú

Trend miniatúrnych okuliarov je plný paradoxov.

Z nemocnice prepustili dieťa, ktoré pri narodení vážilo len 400 gramov

Od predčasného narodenia dievčatka ubehlo pol roka.