SME
reklama

Dovolenkujte doma: Štyri najkrajšie zastávky na Severnom Spiši

Vybrali sme sa do Pienin a našli niekoľko miest, ktoré stoja za návštevu, aj ochutnanie.

Pieniny. Pieniny. (Zdroj: Palo Urbánek)
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľubovniansky hrad

Tretí najnavštevovanejší hrad na Slovensku, ležiaci kúsok od mesta Stará Ľubovňa bol postavený na prelome 13. a 14. storočia. Okrem ochrany poľsko-uhorskej hranice zabezpečoval dôležitú obchodnú cestu prechádzajúcu dolinou rieky Poprad.

V roku 1412 sa hrad spolu s trinástimi spišskými mestami dostal na vyše 350 rokov pod správu Poľska, ako záloha za pôžičku 37-tisíc kôp strieborných grošov pre uhorského kráľa.

Počas poľsko-švédskej vojny v rokoch 1655 - 1661 boli na hrade ukryté aj poľské korunovačné klenoty, ktorých dôveryhodnú kópiu môžete na hrade obdivovať aj dnes.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Záloha skončila v roku 1772, keď sa poľské kráľovstvo rozdelilo medzi Rusko, Rakúsko a Prusko a cisárovná Mária Terézia pripojila založené územia späť k Uhorsku. Dnes hrad slúži ako múzeum a nachádzajú sa v ňom viaceré expozície.

Posledným majiteľom hradu, kniežacej rodine Zamoyským, ktorá vlastnila panstvo do roku 1945, je venovaná expozícia Caroline a Isabel de Bourbon. Prezentuje život dvoch španielskych princezien, ktoré boli manželkami posledných vlastníkov hradu.

Zaujímavou je taktiež expozícia o živote známeho cestovateľa a dobrodruha grófa Mórica Beňovského, ktorý bol na hrade istý čas väznený. Súčasťou expozície sú aj kostýmy zo známeho televízneho seriálu Vivat Beňovský.

Do konca roka si na hrade môžete pozrieť aj výstavu Maľované truhlice, venovanú svadobným výbavám neviest, či výstavu Chartula Pictoria, ktorá predstavuje podoby mesta Stará Ľubovňa, Ľubovnianskeho hradu a Novoľubovnianskych kúpeľov na historických pohľadniciach či už zo Slovenska alebo zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prehliadka hradu trvá asi 80 minút a môžete ju absolvovať so sprievodcom alebo individuálne s textom v rôznych jazykových mutáciách. Pod hradom sa nachádza známy skanzen a stredoveký vojenský tábor.

Minerálne pramene

Región Severného Spiša a Pienin je bohatý na minerálne pramene, ktorých je v regióne zhruba osemdesiat. V októbri 2014 sa sprístupnila jedinečná turistická trasa za miestnymi prameňmi, ktorá vedie naprieč celým regiónom a meria približne sto kilometrov.

Náučný chodník vedie za dvanástimi prameňmi cez jedenásť obcí - Bajerovce, Červený Kláštor, Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Lacková, Legnava, Litmanová, Ľubovnianske Kúpele, Sulín a Vyšné Ružbachy.

Vďaka nej môžu návštevníci spoznať, vidieť ale aj ochutnať vodu z prameňov rôznej výdatnosti a minerálneho zloženia. Napríklad Smerdžonka v Červenom Kláštore je vhodná na pokožku, prameň vo Forbasoch na pečeň, Sulínka na žalúdok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O prameni v Litmanovej miestni obyvatelia hovoria, že ich prameň slúži na duševnú očistu človeka.

Vo Vyšných Ružbachoch ochutnajte vodu z Prameňa lásky a Prameňa zabudnutia, ktoré priaznivo pôsobia na srdcovo-cievny systém, aj reumatizmus. V pokojnom a tichom prostredí Ľubovnianskych kúpeľov môžete ochutnať minerálnu magnéziovú vodu Ľubovnianku.

Červený Kláštor

K najnavštevovanejším miestam severného Spiša patrí kartuziánsky Červený Kláštor, postavený začiatkom 14. storočia v rovnomennej obci, ktorému dala názov červená strešná krytina.

Po dlhé stáročia, až do roku 1782, keď cisár Jozef II. zrušil väčšinu cirkevných rádov a kláštorov, tu pôsobili mnísi kartuziáni, neskôr rehoľa kamaldulov, ktorí sa venovali hlavne hospodárstvu, včelárstvu, pestovaniu kultúrnych plodín, liečivých bylín a stromov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najznámejším mníchom, ktorý tu žil, bol mních Cyprián, ktorý vytvoril v roku 1764 jedinečný herbár pozostávajúci z 265 rastlín z Pienin a okolia a založil široko-ďaleko známu lekáreň.

V rokoch 1956 - 1966 prebehla na budovách rozsiahla rekonštrukcia a čiastkovo pokračovala do osemdesiatych rokov 20. storočia.

Dnes slúži kláštor ako múzeum. Muzeálna expozícia približuje históriu a kláštorný život spomínaných rádov a vzácne umelecko-historické pamiatky z Červeného Kláštora, ale aj z celej oblasti severného Spiša.

Červený Kláštor sa môže pochváliť aj znovuobnovením kúpeľnej tradície. V roku 2012 opäť po šesťdesiatich rokoch otvorili svoje brány jedny z našich najmladších kúpeľov - Červený Kláštor Smerdžonka.

Ich história sa datuje do polovice 19. storočia, keď začal miestny mlynár poskytovať vaňové kúpele z miestneho liečivého prameňa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Unikátna prírodná liečivá minerálna voda Smerdžonka je vďaka svojmu zloženiu bohatému na minerálne látky a sírovodík predurčená hlavne na liečenie kožných chorôb a chorôb pohybového aparátu, neurologických chorôb, či ako pitný režim pri poruchách tráviaceho ústrojenstva.

Po dobrej túre v Pieninách vám v kúpeľoch určíte padne vhod teplý vaňový kúpeľ. V kúpeľnom parku si môžu všetci návštevníci vyskúšať unikát v širokom okolí, ktorým je okruh vonkajšej Kneipp terapie s balančným chodníkom.

Kneipp terapia je vodoliečebná otužovacia procedúra založená na pôsobení rozdielu tepla a chladu. Vďaka zdravému pieninskému vzduchu získali kúpele v Červenom Kláštore štatút klimatických kúpeľov. Po piatich rokoch od obnovenia kúpeľníctva sa bude Červený Kláštor navyše pýšiť titulom kúpeľného miesta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Whisky a čokoláda na jednom mieste

Obec Hniezdne je známa najmä vďaka prvej slovenskej whisky a čokoláde. V podhradí hradu v Starej Ľubovni objavili najstarší zachovaný liehovar z polovice 18. storočia.

Tradícia liehovarníctva pokračuje v regióne aj dnes a v Nestville Parku, kde sa vyrába prvá slovenská whisky, ju môžete aj ochutnať.

Nájdete tu aj expozíciu tradičných remesiel regiónu severného Spiša v oblasti pestovania a spracovania obilia na výrobu liehu.

Expozícia je rozdelená do troch častí. Historické remeslá súvisiace s liehovarníctvom, moderná rafinéria na výrobu liehu a tradícia rezbárstva prezentovaná v rezbárskej sále, kde je vystavený najväčší drevený vyrezávaný obraz v Európe.

Od augusta tohto roku v Parku vznikla nová slovenská čokoládovňa, v ktorej návštevníci môžu tamojšie produkty nie len ochutnať, ale aj cez sklo sledovať, ako sa čokoláda vyrába, oboznámiť sa s jej históriou a spracovaním.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

História varenia čokolády na Slovensku siaha až na šľachtické dvory severného Spiša. V minulosti bola čokoláda aj obľúbený nápoj na európskych kráľovských dvoroch.

Čokoláda má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Obsahuje flavonoidy, ktoré pôsobia ako antioxidanty. V čokoláde sú aj dôležité minerály – fluór, draslík a horčík.

Viac na Visitspis.sk

Autor: Marián Puček

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 890
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 225
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 806
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 816
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 052
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 952
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 246
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu