Forbes aj tento rok vytvoril rebríček dvadsiatich piatich najmocnejších žien z celého sveta, ktorý poukazuje na tvrdé ženské svetové líderky z rôznych oblastí pôsobenia, podnikateľky, političky, známe osobnosti aj filantropky dnešného sveta.
Svetové líderky zostavovatelia rebríčka posudzovali na základe niekoľkých ukazovateľov – peniaze, teda bohatstvo s akým pracujú a aké vlastnia, prezentácia v médiách, sféry vplyvu, a dosah na procesy v rámci oblasti, v ktorej pôsobia.
Tentoraz však Forbes dal priestor ženám, ktoré sú skutočnými líderkami a vplývajú na politickú aj ekonomickú sféru z globálneho hľadiska. Vyradil tak z rebríčka ikony a celebrity, ktoré v ňom „zaberali“ miesto.
Z rebríčka tak zmizli Ellen Degeneres, Taylor Swift či Angelina Jolie. Bližšie vám predstavíme sedem žien, ktoré obsadili prvé priečky v zozname.
Angela Merkel
Už šiesty rok je nemecká kancelárka Angela Merkel (62) víťazkou tohto rebríčka magazínu Forbes.
Aj keď migračná kríza a spory s jej sesterskou stranou Kresťansko-sociálnou úniou naštrbili jej imidž dokonalej političky, ktorá sa nemýli a ktorými si narobila množstvo nepriateľov, nátlak politička zatiaľ zvláda.
Evidentne sa posledné udalosti neodrazili ani na jej imidži a stále drží svoje žezlo moci. Angela Merkel je zároveň aj druhým najmocnejším človekom na svete v rebríčku, v globálnom rebríčku, v ktorom figurujú aj muži.


Hillary Clinton
Manželka bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a demokratka sa aktuálne snaží o kreslo prvej ženy-prezidentky Spojených štátov.
V boji s protivníkom Donaldom Trumpom zatiaľ vedie a svet sa meno nového prezidenta USA dozvie 8. novembra 2016. Aj ona však bojuje s neobľúbenosťou u časti svetovej populácie.

Niektorí ju považujú za vypočítavú a chladnú ženu, ktorá má toho veľa „za ušami“. Hillary (69) sa však v politike horlivo angažovala už od čias štúdia na vysokej škole Yale, kde študovala právo.
Tam stretla aj svojho manžela Billa Clintona. Stala sa úspešnou právničkou, neskôr prvou dámou v Bielom dome, potom prvou ženskou senátorkou New Yorku a skúšala to aj v prezidentských voľbách proti Barackovi Obamovi.

Janet Yellen
Ekonómka Janet Yellen (70) sa stala riaditeľkou Federálneho rezervného systému USA v roku 2014 a na tomto poste sa ocitla ako prvá žena v histórii.
Americký FED je organizáciou, ktorá ovplyvňuje svojou politikou nálady investorov už viac ako sto rokov.
Úrad ovplyvňuje monetárnu a úverovú politiku, reguluje a kontroluje finančné inštitúcie a udržiava stabilitu finančného systému.
To všetko má na pleciach aj Janet Yellen, preto sa niet čo čudovať, že spolu s veľkými povinnosťami získava táto Američanka aj obrovskú moc.

Melinda Gates
Filantropka a podnikateľka spolu s manželom Billom Gatesom založila Nadácia Billa a Melindy Gates. Svojho manžela spoznala v Microsofte, kde pracovala, vzali sa v roku 1994.
Za významné sa považujú Melindine (52) aktivity v charite, za čo získala už niekoľko ocenení.
Prostredníctvom nadácie aj mimo nej podporuje stavbu budov a nemocníc pre deti, rozvoj ich vzdelania, patrí k najštedrejším darcom v USA. Orientuje sa prevažne na deti a mládež.

Mary Barra
Generálna riaditeľka General Motors sa v rebríčku najmocnejších žien umiestnila na piatom mieste. Spoločnosť General Motors má pod patronátom značky ako Buick, Cadillac či Chevrolet.
Posledné roky sa Mary Barra (54) viedlo veľmi dobre, v januári oslávi tri roky na poste generálnej riaditeľky automobilovej spoločnosti. V roku 2016 ju dokonca povýšili na prezidentku General Motors.

Christine Lagarde
Francúzska politička kedysi pracovala ako právnička, neskôr ako obchodníčka. Tieto sféry pôsobenia sa zlúčili do jednej, keď sa Christine (60) stala generálnou riaditeľkou Medzinárodného menového fondu.
V roku 2016 ju na tento post menovali znova, takže bude jednej z najvýznamnejších organizácií „veliť“ ďalších päť rokov.
Finančná inštitúcia so sídlom vo Washingtone má 189 členských krajín a jej úlohou je zabezpečiť vo svete stabilnú finančnú situáciu. Robí to pomocou poskytovania pôžičiek či poradenstva.

Sheryl Sandberg
Odkedy Mark Zuckerberg obohatil internet o sociálnu sieť Facebook, svet sa obrátil naruby a dostal nový rozmer.
Facebook je aj súčasťou života Sheryl Sandberg (47), ktorá sa aj vďaka nemu stala siedmou najvýznamnejšou a najmocnejšou ženou na svete.
V spoločnosti Facebook je Chief Operation Officer, teda osobou, ktorá sa stará o každodenný chod spoločnosti. Okrem toho je autorkou niekoľkých kníh, napísala aj knihu Lean In o ženách, ktoré svojpomocne vychovávajú svoje deti.
Po neočakávanej smrti manžela Davea Goldberga v roku 2015 darovala zo svojho majetku tridsaťjeden miliónov dolárov organizáciám, ktoré pomáhajú ženám v núdzi či slobodným matkám.

Všetky významné ženy z aktuálneho rebríčka Forbes si môžete pozrieť v galérií: