Možno sa vám niekto blízky odsťahoval stovky kilometrov ďaleko a vy sa obávate, aký dopad to bude mať na vaše priateľstvo. Možno ste niekoho, kto vám ľudsky padol do oka, spoznali v rámci dovolenky či štúdia v zahraničí, no neviete, či má zmysel v takejto kamarátskej známosti pokračovať.
Život so sebou prináša rôznorodé prekážky a otázka, či sa oplatí udržiavať vzťahy s iným človekom na diaľku, sa nemusí nutne týkať iba romantických spojení. No byť od seba ďaleko ešte neznamená, že si ľudia nemôžu byť blízki – chce to však vedomú zmenu v prístupe.
Ako sa teda vyrovnať s diaľkou, odlúčením a nedostatkom osobnej komunikácie, ktoré už za mnohými vzťahmi dali bodku?

Pravidelný kontakt udržuje puto
Mentálny kouč a terapeut Robert Kačalka verí, že sila priateľstva spočíva práve v pute, ktoré si ľudia vytvorili a ktoré ich bude spájať aj napriek vzdialenosti. „Vyžaduje si to určite veľkú mieru úsilia, aby bolo takéto priateľstvo stále intenzívne a vrúcne,“ hovorí.
Pri dnešných možnostiach internetového či telefonického spojenia sa však mnohé uľahčuje. A hoci nič nenahradí osobné stretnutie, aj v takýchto prípadoch sa treba dohadovať na pravidelnom spojení.
„Niekedy sa stáva, že obe strany čakajú, či ten druhý je skutočný priateľ a ozve sa skôr. To je obrovská chyba. Nikdy nečakajte. Dohodnite sa na pravidelných kontaktoch, na presnom dátume a čase,“ radí Kačalka.
Ak prichádza snaha o kontakt iba z jednej strany, niečo nie je v poriadku. Platí, že ak sa človek v takejto situácii cíti ukrivdene, o svojich pocitoch by mal so svojím priateľom hovoriť a podeliť sa o to, ako problém vníma.
„No skôr ako začnete vynášať morálne súdy, obvinenia a katastrofické scenáre, snažte sa najprv zistiť, ako to u vášho priateľa je a ako to vidí on,“ upozorňuje kouč.

Využite možnosť otvorene komunikovať
Hovorí sa, že zíde z očí, zíde z mysle. Priateľstvá na diaľku toto porekadlo ohrozuje na sto percent, to však neznamená, že sa musí stať realitou. Čo robiť, ak jeden z dvojice začne priateľstvo zanedbávať?
Sedem tipov pre priateľstvo na diaľku
1. Spravte si podľa možností pravidelný rituál, ktorý dodržiavajte. Napríklad každý rok aspoň jeden spoločný výlet, každý týždeň aspoň jeden videohovor či telefonát.
2. Rozprávajte sa o pozitívnych, aj negatívnych veciach vo vašich životoch. Posilníte priateľstvo po všetkých stránkach.
3. Posielajte si dlhé maily. Človek sa písaním vyjadruje inak a viac sa ponorí do vyrozprávania zážitkov a príbehov zo svojho života, o ktoré sa chce s priateľmi podeliť.
4. Napíšte list či pošlite pohľadnicu. Chce to viac námahy než zodvihnúť telefón, druhá strana ju však určite ocení.
5. Venujte sa spoločným aktivitám aj na diaľku. Pozrite si rovnaký film a porozprávajte sa o ňom, navarte rovnaké jedlo a vymeňte si skúsenosti.
6. Myslite na seba aj keď nemáte narodeniny. Spravte radosť tomu druhému napríklad darčekom a pošlite mu nečakanú drobnosť.
7. Vyjadrujte svoj úprimný záujem o svoju priateľku či priateľa a dajte mu pocítiť, že aj napriek diaľke ste tu vždy pre ňu/preňho.
Robert Kačalka odporúča sa s takýmito obavami zdôveriť. „Možno si ten druhý ani sám neuvedomuje, že tak robí. Možno má zmenou prostredia viac povinností, narodili sa mu deti alebo to môžu ovplyvňovať ďalšie faktory. Priateľstvá sú práve o tom, že môžete otvorene komunikovať a tento fakt treba využiť.“
Komunikácia by mala byť bez skrytého podtónu útoku a výčitiek. V konečnom dôsledku sa situácia buď vysvetlí a upraví, alebo nie. „Ale vždy je to lepšie, ako mlčať, čakať a podvedome prechovávať výčitky,“ dodáva Kačalka.
Ako to reálne funguje?
Oslovili sme aj ženy, ktoré majú s priateľstvami na diaľku reálnu skúsenosť a sú dôkazom, že môžu fungovať.
„Pre mňa osobne je dôležité vedieť, že mojej priateľke na mne záleží rovnakým spôsobom, ako záleží mne na nej,” hovorí 29-ročná Michaela, ktorá pestuje priateľstvo na diaľku už vyše 11 rokov.
“Naša vzájomná komunikácia prebieha prevažne písomnou formou, väčšinou sa každá z nás podelí o svoje novinky. Myslím, že najpodstatnejšie na udržanie nášho priateľstva je práve to, že sa o seba vzájomne úprimne zaujímame a nie sú to len zdvorilostné otázky alebo frázy,” približuje Michaela, ktorá aj priateľstvo na diaľku považuje za plnohodnotné.
„Aj keď je absencia osobných stretnutí citeľná, myslím, že toto priateľstvo je rovnocenné s ľuďmi, s ktorými mám možnosť stretávať sa častejšie. A každá z nás aspoň raz ročne precestuje pol republiky, aby tu druhú videla a to je to, na čom záleží,“ objasňuje „tajomstvo“ dlhodobého priateľského puta.
Ešte dlhšiu skúsenosť s priateľstvom na diaľku má 46-ročná Andrea. Jej priateľka žije už tridsať rokov v Českej republike, no ich kamarátstvo stále pretrváva.
„Poznáme sa od základnej školy. Keď sa presťahovala, veľmi som plakala a myslela som si, že to bude pre nás koniec, ale opak je pravdou. Pravidelne si telefonujeme a keď je možnosť, tak sa aj stretneme. Takto fungujeme už dlhé roky,“ vysvetľuje, pričom dôraz kladie práve na spomínanú pravidelnosť a vôľu nezanevrieť na takýto typ vzťahu.

Deľte sa aj o dobré, aj o zlé
Tam, kde je vzdialenosť, musí byť aj väčšia snaha na priateľstve pracovať a súhlasí s tým aj Robert Kačalka. „Nič nenahradí fyzický kontakt, pohľad z očí do očí, objatie, potľapkanie či spoločne strávený čas,“ uznáva.
„Rovnako pri vzťahoch na diaľku je dôležité, aby vás spájali všetky udalosti života, ako dobré, tak zlé. Ak sa rozprávate iba o veselých veciach, môže sa vo vás vybudovať pocit neistoty, či sa môžete zdôveriť, či vás bude vedieť druhá strana pochopiť a podporiť. Ak budete zdieľať navzájom iba tie zlé, časom môže druhá strana prestať mať záujem udržovať takýto vzťah,“ upozorňuje na záver.