Chôdza je najprirodzenejšou, najčastejšou a najobľúbenejšou pohybovou aktivitou na svete. Podporuje aj chudnutie. Ideálne by bolo, keby ste každý deň urobili štyri- až šesťtisíc krokov, čo vôbec nie je veľa.
Prekážkou v pohybe aj celkovom pocite pohody sú problémy s nohami, ktoré môžu prameniť aj z nesprávnej obuvi. Ženy si často "kazia" chodidlo vysokými podpätkami. No stačí len nájsť tú správnu výšku podpätku, kvalitný materiál a prispôsobiť pocitu dĺžku nosenia topánky.
„Pri nosení obuvi s vysokými podpätkami si ich vyzúvajte vždy keď môžete, nemajte ich na nohách počas celého dňa. Vyhľadávajte rovný terén. Ak vysoké topánky, tak odporúčam topánky alebo čižmy na klinovom podpätku, noha je tak stabilnejšia, nedochádza k podvrtnutiam členkov. Vhodný je aj široký podpätok,“ radí podológ Jaroslav Fešar.
Každá žena môže mať svoj vysoký podpätok
Tento fakt zaznamenala pri svojej práci podologička Emma Supple, ktorá pre výpočet ideálneho podpätku vytvorila dokonca matematický vzorec.
O jej postupe informoval Dialymail.co.uk. V praxi a na pozorovaní pacientiek zistila, že každá žena je aj v prípade nosenia topánok iná.
Zatiaľ čo jedna zvládne celý deň na desaťcentimetrových podpätkoch, iná sa môže „vysunúť“ maximálne do výšky dvoch centimetrov nad zem.
Schopnosť nosenia vysokých topánok totiž podľa Emmy Supple závisí od flexibility spoja medzi chodidlom a nohou zvaného talus.
Čím je ohybnejší, tým vyššie podpätky si ženy môžu dovoliť. Podologička však neodporúča častú zmenu výšky topánok. Nohe škodí, keď z balerínok zrazu prejdete do vysokých podpätkov a naopak. Nohe by ste mali dať čas.
Ako zistiť ideálnu výšku podpätku?
Emma Supple výsledné číslo nazvala Perfect Heel Height (v doslovnom preklade Perfektná výška podpätku). K tomuto číslu sa dostanete za pár minút niekoľkými jednoduchými úkonmi. Potrebujete len stoličku, krajčírsky meter, pero alebo ceruzku a ochotného priateľa či priateľku.
- Vyzujte si topánky, sadnite si a nohu vystrite pred seba. Ak vaše chodidlo v takejto oddychovej polohe vytvára s nohou pravý uhol, vaše nohy sa podľa podologičky budú cítiť lepšie v topánkach s nízkou podrážkou, pretože talus je menej flexibilný. Ak sa vaše chodidlo prirodzene prehýna dopredu a vaše prsty akoby padali dole, ste „predurčené“ na nosenie vysokých podpätkov. Ostáva už len zistiť, aká by mala byť ich správna výška.
- V prirodzenej polohe chodidla zistite pomocou partnera či kamarátky, metra a ceruzky tieto údaje. Ceruzku nasmerujte kolmo na zem od bruška pod prstami a zaznačte si bod, kde ceruzka mieri.
- Metrom zmerajte vzdialenosť tohto bodu k päte (ako na obrázku nižšie). Toto číslo vám prezradí, aká by mala byť optimálna výška vašich podpätkov.
Ako uľaviť chodidlám od bolesti z vysokých podpätkov?
Ak ste práve zistili, že vysoké podpätky môžete nosiť, neznamená to, že sa pri ideálnej výške podpätku vyhnete bolestiam. Pri nosení vysokých lodičiek sa mení celkový postoj tela, spôsobuje bolesti najmä spodnej časti chrbta a nôh.
Vo vysokých podpätkoch si preto doprajte počas dňa strečing. Účinný spôsob odporúča Americká osteopatická asociácia.
- Na zem rubom a lícom položte knihu, ktorá má šírku maximálne 2,5 centimetra.
- Bruško pod prstami pravého chodidla položte na knihu tak, aby sa päta dotýkala zeme.
- Prehnite sa dopredu tak, aby ste sa prstami rúk dotkli prstov pravej nohy na knihe. Ak potrebujete mierne zohnúť kolená, môžete.
- Vydržte tridsať sekúnd, potom nohy vymeňte a opakujte tento cvik dva- alebo trikrát.
- Po týždňoch môžete postupne výšku „schodíka“ z knihy postupne zvyšovať. Maximálna výška je však 7,5 centimetra.