Jazero Balaton je svojou rozlohou najväčšie v strednej Európe.
V poslednom období sa opäť stáva obľúbenou dovolenkou destináciou Slovákov, keďže poskytuje možnosti na aktívny oddych a taktiež na spoznávanie kultúrno-historických pamiatok, či povestnej gastronómie tejto oblasti.
U našich južných susedov prežijete aktívnu dovolenku vhodnú pre všetky vekové kategórie. Tu je sedem miest, na ktoré by ste sa mali pri najbližšej návšteve okolia Balatonu vybrať.
1. Balatonfüred
Mestečko leží na brehu jazera Balaton a aj keď má niečo cez 13.000 obyvateľov, je považované za najväčšie sídlo severného brehu jazera a je kolískou kúpeľnej kultúry regiónu.
Pri tamojšom liečivom prameni stáli už v roku 1700 plážové kúpele a v 19. storočí tu bol vybudovaný aj prvý kúpeľný dom na Balatone.
Začiatkom 19. storočia sa stalo miestom stretnutí známych politikov a umelcov tej doby. Uvidíte tu mnoho slávnych víl a mestských palácov, ktorých majitelia prispel veľkou mierou k obrazu Balatonfüredu a priniesli mestu medzinárodnú slávu.

Medzi architektonické diela z 18. storočia patrí napríklad Hotel Anna Grand, Štátna nemocnica pre srdcové ochorenia, či mestský palác Adama Horvátha, kde sa v roku 1825 uskutočnil prvý známy Anna bál.
V strede mesta stoji Okrúhly kostolík, s iónskym stĺporadím, ktorý bol navrhnutý a postavený podľa vzoru rímskeho Pantheonu v roku 1846.
Kúsok od kostolíka môžete navštíviť múzeum, vilu známeho maďarského spisovateľa Móra Jókaiho, ktorý tu trávil pomerne veľa času.
Stála expozícia múzea vám ukáže čo to zo života najväčšieho maďarského spisovateľa.
Najmenších určíte zaujme na promenáde ležiace návštevnícke centrum Balatonský vodný svet Bodorka, kde v sedemnástich veľkých akváriách môžu uvidieť viac ako 36 druhov rýb žijúcich v balatonskom jazere.
Mestská promenáda na brehu jazera dýcha prímorskou atmosférou a obdivovať tu môžete tyrkysovú vodu a plaviace sa plachetnice.

2. Levanduľové Tihany
Zažite kúsok Provensálska, na poloostrove Tihany, s rovnomennou dedinou, kde je levanduli počas leta venovaný aj festival. Najväčšou pamiatkou je tamojšie benediktínske opátstvo, ktorého zakladacia listina je najstaršia v Maďarsku.

Z pôvodného kostola sa zachovala už len krypta v románskom slohu, ktorú podopierajú mohutné stĺpy, nad ním bol vybudovaný barokový kostol, odkiaľ sa ponúka nádherný výhľad na Balaton.
Príjemným zážitkom je tiež prechádzka dedinou, ktorej domy s typickou ľudovou architektúrou, sú ovešané sušenou paprikou a na oknách, plotoch, či dvoroch budete obdivovať miestnu keramiku a výrobky z levandule, či už džemy, sirupy, čokoládu, pálenku aj kozmetiku, ktoré si môžete aj zakúpiť.
Na Tihany je taktiež pristav, z ktorého môžete vyplávať do Siófoku, alebo Balatonfüredu.

3. Maďarský Versailles
Uprostred starostlivo upraveného zámockého parku v centre mestečka Keszthely stojí tretia najväčšia aristokratická budova Maďarska, zámok rodiny Festetics.
Rodina patrila medzi najvýznamnejšie šľachtické rodiny Uhorska a vo veľkej miere prispela k rozvoju tamojšieho regiónu Barokový zámok začali stavať v roku 1745, má tvar písmena U, 101 miestností a je prirovnávaný k francúzskemu Versailles.
Zámok ponuka prehliadky viacerých expozícii. V osemnástich komnatách sa oboznámite so životným štýlom života šľachty tej doby. Expozícia poľovníctva prezentuje trofeje z viac ako dvesto druhov zveri z piatich kontinentov.

V budove vedľa zámku, ktorá kedysi slúžila ako stajne, môžete navštíviť výstavu vyše päťdesiatich kočov, bričiek a saní, ktoré šľachta kedysi používala.
Najcennejšou časťou zámku je jediná neporušená aristokratická súkromná knižnica v Maďarsku, obsahujúca vyše 80 000 kusov exemplárov najvýznamnejších diel doby osvietenstva, ako aj diela latinských, francúzskych a anglických klasikov.
Vyzdvihnúť môžeme aj vzácnu hudobnú zbierku s originálnymi rukopismi skladateľov Haydna, či Pleyela.
Pôvodné zámocké krídlo pre hostí, jeho tanečné sály, jedáleň i zrkadlová sála slúžia dnes opäť návštevníkom a sú zároveň aj konferenčným strediskom.
V luxusných komnatách a sálach sa konajú vedecké porady, medzinárodné konferencie, kurzy pre hudobníkov, koncerty, bály a slávnostné návštevy.

V zámockom parku môžete obdivovať palmový skleník, ktorý evokuje tradíciu oranžérii. Nájsť tu môžete najkrajšie exotické rastliny tropickej a stredomorskej flóry pôvodom od Tahiti až po Floridu.
Okrem vzácnych kvetov tu uvidíte aj planty kakaovníka, kávovníka, či cukrovú trstinu. Na najnavštevovanejší zámok Maďarska si vyčleňte aspoň pol dna, ideálne mimo letnej sezóny, keď sem prúdi najviac návštevníkov. Je otvorený celoročne.
4. Svetový unikát
Západná časť Balatonu sa môže pochváliť svetovým unikátom – najväčším biologicky aktívnym, prírodným termálnym jazerom na svete, s rozlohou vyše 44 tisíc metrov štvorcových.
Nájdete ho v kúpeľnom mestečku Hévíz, asi šesť kilometrov od Balatonu, ktorého kúpele patria medzi najnavštevovanejšie v Maďarsku.
Významnú úlohu pri vzniku a vývoji kúpeľov zohrala rodina Festeticsovcov, ktorí v polovici 18.storočia boli majiteľmi priľahlých pozemkov.
Gróf György Festetics na prelome 18. a 19.storočia dal postaviť prvý kúpeľný dom a nemocnicu, ktorá funguje dodnes.
Voda v jazere dosiahne v lete teplotu až 38 °C, v zime neklesne pod 24 °C, preto sa v ňom dá kúpať celoročne.

Teplota vody v jazere je výsledkom zmiešania teplých a studených prameňov prúdiacich z hlbín zeme a to rýchlosťou 400 litrov za sekundu.
Vďaka tomu sa voda v jazere komplet vymení za 3 dni, vďaka čomu je stále čistá a svieža. Liečivé účinky má vďaka rašelinovému podkladu na dne jazera, cez ktoré prúdi na povrch.
Jeho účinky vďaka obsahu rádia tíšia bolesť priaznivo pôsobia na reumatické ochorenia, nervový systém, regeneráciu buniek a metabolizmus.
Na závodné plávanie tú ale zabudnite. Liečivá horúca voda k nemu nie je vhodná. Navyše sa v nej nemá zostávať dlhšie ako pol hodiny a potom sa má rovnakú dobu odpočívať.
5. Vinárske Zalakaros
Obklopené vinicami, sadmi, lúkami a lesmi, také je mestečko Zalakaros, ležiace zhruba 30 km zapadne od Balatonu, v župe Zala.
Patri medzi najnovšie kúpeľné strediská v Maďarsku, ale zároveň veľmi známe vďaka svojej liečivej termálnej vode, ktorá mierne rádioaktívna, pomáha liečiť ochorenia pohybového ústrojenstva, kĺbov, nervovej sústavy, srdca, či gynekologické ťažkosti.
Vďaka rozvoju posledných rokov sa stali jednými z najväčších v Maďarsku a disponujú plochou zhruba 5000 m2 vonkajšej a krytej vodnej plochy.
Na svoje si tu prídu všetky vekove kategórie, keďže okrem liečby, kúpele ponúkajú odpočinok, regeneráciu wellnes a zábavu po cely rok.

Deti určíte poteší kryty bazén so šmýkačkami, mini vodopádom a hračkami. Tohto roku v lete sprevádzkovali v meste novú atrakciu, prírodné termálne eko jazero, kde sa recykluje použitá voda z kúpeľov.
Milovníci vinnej a gastroturistiky turistiky si popri kúpaní v Zalakarosi taktiež prídu na svoje.
V meste a okolí sa nachádza množstvo vínnych pivničiek, kde môžete ochutnať vina tamojšieho Zalianskeho regiónu, či špeciality stáročia zachovanej miestnej kuchyne.
6. Jazerná jaskyňa
Jazerná jaskyňa Tapolca patrí právom medzi najväčšie turistickú atrakciu kúpeľného mestečka Tapolca.
Táto prírodná rarita sem priláka každoročne mnoho návštevníkov a milovníkov jaskýň Je pozoruhodným prírodným skvostom a jedinečnou atrakciou v európskom meradle.
Pre návštevníkov funguje od začiatku roka aj nové návštevnícke centrum s interaktívnymi prvkami zameranými najmä na deti a ich zážitky z objavovania.

Návštevníci sa v ňom dozvedia zaujímavé informácie o vzniku kvapľových jaskýň, jej zvieracích obyvateľoch, a taktiež o jaskynnom systéme, ktorý sa tiahne pod mestom.
Vďaka modernej technike sa môžete ocitnúť priamo v tomto zázračnom svete pomocou 3D fotografií a 3D kina. V jaskyni je konštantná teplota 20°C a vysoká vlhkosť vzduchu, čo prospieva práve ľuďom s dýchacími ťažkosťami.
Termálna voda sa tu postarala o bohatú kvapľovú výzdobu i o podzemné nasvietené jazero v dĺžke asi 300 metrov, po ktorom sa môžete previesť na loďke. Jazero má premenlivú hĺbku a kryštálovo čistú vodu.
7. Náš tip:
Novinkou sezóny je novootvorené múzeum lodnej plavby s vyhliadkovou vežou, ktoré dominuje na brehu jazera v meste Balatonföldvár. Má tvar lode a z výšky zhruba sedemdesiat metrom ponúka v peknom počasí panoramaticky výhľad široko ďaleko. Na rozlohe zhruba 400 m2 sa v múzeu nachádza interaktívna expozícia, ktorá predstaví jazero Balaton a jeho lodnú a plachetnicovú dopravu od jej začiatku až po súčasnosť. V múzeu sa nachádza aj kino, kde sa premietajú 3D filmy o histórii lodnej dopravy, detský kútik, kaviareň a konferenčná sala.
Viac na Madarsko.sk
Autor: Marián Puček