Elhamy Agina, poslanec egyptského parlamentu, je v tamojších médiách známy svojimi kontroverznými názormi a vyjadreniami o rodových témach. V minulosti napríklad obraňoval ženskú obriezku či vyzýval svoje ženské kolegyne, aby sa v parlamente obliekali cudne.
Naposledy rozvíril hladinu vyjadrením, že ženy, ktoré chcú študovať na vysokej škole, by mali byť panny.
„Každé dievča, ktoré nastupuje na univerzitu, musí byť lekársky vyšetrené, aby sa potvrdilo, že ešte nie je žena. Z toho dôvodu by všetky dievčatá mali odovzdať oficiálny dokument ešte pred prijatím, ktorý uvádza, že je ešte panna,“ povedal egyptskému denníku Al-Youm Al-Sabe'.

Návrh proti neregistrovaným manželstvám
Vyhlásenia sa dotkli nielen zástancov ženských práv, ale odmietavo sa k nim postavil aj rektor Káhirskej univerzity, profesor Gaber Gad Nassar, a šéfka Národnej rady pre ženy, Maya Morsy. „Jeho vyjadrenia sú útočné voči egyptským ženám a voči egyptským ľuďom vo všeobecnosti,“ povedala Morsy.
Poslanec vysvetlil, že testovanie by mohlo pomôcť udržať na uzde neregistrované manželstvá, takzvané „urfi“. Tie nevyžadujú súhlas rodičov či poručníkov nevesty. Ich podstatou je podpísanie papiera, ktorým dvojica potvrdí svoj zväzok a teda obíde zákaz predmanželského sexu.
Urfi však egyptské právo nepovažuje za platné a často sa stáva, že ani rodičia nevedia, že takýto dokument ich deti podpísali. Elhamy Agina teda verí, že keby ich dcéry boli otestované pred vstupom na univerzitu, rodičia by mohli byť o svojich potomkoch lepšie informovaní.
Iba odporúčanie
Kritika valiaca sa zo všetkých strán egyptským poslancom spočiatku neotriasla, neskôr sa však za svoj výrok ospravedlnil v televízii. Uviedol, že išlo iba o odporúčanie a vyjadrenie v spontánnom momente.
„Ospravedlňujem sa za nepochopenie mojich slov. Egyptské dievčatá sú mojou matkou, mojou sestrou a mojou dcérou,“ povedal Elhamy Agina, ktorý je zároveň aj členom parlamentného výboru pre ľudské práva.

Feminizmus vzbudzuje v Egypte strach
Verejnosť Aginove slová považuje za protiútok voči vzrastajúcemu ženskému aktivizmu v Egypte. Myslí si to aj Dalia Abd Elhameed, členka egyptskej Iniciatívy za osobné práva, ktorá sa pre CNN vyjadrila: „Vzrastajúca dôležitosť feministického hnutia vzbudzuje v ľuďoch strach a toto je ich obranný mechanizmus.“
Priznáva však, že v porovnaní so situáciou spred revolučného roku 2011, je postavenie žien lepšie.
Za pokrok pritom možno považovať uzákonený väčší počet žien v parlamente podľa určených kvót, ale aj povzbudzovanie k tomu, aby sa ženy právne postavili voči verbálnym a sexuálnym fyzickým útokom.
Napriek tomu však v Egypte zostávajú mnohé problémy a progres v oblasti ženských práv je pomalší, než by si niektorí priali. Nežiaducim javom je predovšetkým obťažovanie a urážanie žien na verejnosti a ilegálne vykonávanie ženských obriezok.
Hoci v o niečo menšej miere než kedysi, mrzačenie žien pokračuje aj napriek tomu, že od roku 2008 ide v Egypte o protiprávny čin.