Už štyridsaťjeden rokov žije v Spojených štátoch, stále sa však cíti Češkou a nezabúda na svoje korene.
Osemnásteho októbra oslávi jubilejné šesťdesiate narodeniny a môže pokojne skonštatovať, že doteraz vyhrala tie najťažšie životné zápasy, a to nielen na tenisových kurtoch.
Narodila sa v mestečku Řevnice neďaleko Prahy a k tenisu sa dostala vďaka nevlastnému otcovi.
Keď mala tri roky, jej biologickí rodičia sa rozviedli a matkin nový manžel Miroslav Navrátil nielenže dal Martine svoje priezvisko, ale stal sa aj jej prvým trénerom.
Ako dieťa bola menšia než ostatné dievčatá, no túto nevýhodu dokázala vykompenzovať tvrdou disciplínou a odhodlaním.
Napokon sa stala jednou z najlepších tenistiek v histórii. Počas kariéry vyhrala osemnásť grandslamových titulov vo dvojhre a štyridsať vo štvorhre.
Vo Wimbledone zlomila všetky rekordy, podarilo sa jej ho deväťkrát vyhrať. Viaceré úspechy by zrejme nedosiahla, keby zostala v socialistickom Československu.
V roku 1975 emigrovala do Spojených štátov a o šesť rokov neskôr získala americké občianstvo.

Túžila po slobode
Od pätnástich rokov vyhrávala jeden turnaj za druhým, kariéra sa jej rozbiehala, no stále pritom narážala na rôzne obmedzenia komunistických funkcionárov.
Napokon si uvedomila, že ak chce v tenise uspieť, bude musieť odísť do zahraničia. „Myšlienka na emigráciu mi prvýkrát napadla v roku 1975, keď ma nechceli pustiť do Ameriky na turnaj US Open,“ priznala v relácii 13. komnata v Českej televízii.
Po presťahovaní do Spojených štátov to nemala ľahké, musela si zvyknúť na samostatný život v novej krajine a úplne odlišnú mentalitu.
Pre jej rodinu nastali tiež ťažké časy. Najväčšie problémy mala Martinina sestra, v tom čase vysokoškoláčka.
„Keď som požiadala o možnosť navštíviť Martinu, zavolal si ma dekan a povedal, že nevidí dôvod, aby som sa stretla so svojou promiskuitnou sestrou, a že nevidí dôvod ani na to, aby som naďalej chodila na túto školu, a vyrazil ma,“ spomínala Jana Navrátilová v televíznom dokumente Českej televízie.
Napokon požiadali Martininy príbuzní o legálne vysťahovanie na Západ. A pomerne rýchlo uspeli. V tom čase už bola Navrátilová svetovou hviezdou a vtedajšie vedenie KSČ nechcelo riskovať škandál medzinárodných rozmerov.
Odvážny coming-out
Martina sa tešila, že bude mať najbližšiu rodinu konečne pri sebe, no zároveň sa toho aj obávala. Nikto z jej príbuzných nevedel, že je lesba a že žije s priateľkou.
Aby svoje tajomstvo uchránila čo najdlhšie, pre rodinu kúpila v Dallase dom sto metrov vzdialený od jej sídla. Dlho však svoje súkromie neutajila a keď sa rodičia dozvedeli o jej sexuálnej orientácii, boli pohoršení.
„Otec najskôr šalel. Potom si prečítal nejaké knihy a pochopil, že takto som sa už narodila,“ spomínala na svoj coming-out.
Keď sa vzťahy v najbližšej rodine vyčistili, prelomila v súvislosti so svojou sexuálnou orientáciou obrovské tabu. Začala o nej otvorene hovoriť. V roku 1981 povedala oficiálne v rozhovore pre Daily Mail, že je lesba.
V Československu bola v tom čase homosexualita považovaná za trestný čin a v Spojených štátoch sa Martine vyhrážali viacerí sponzori, že ak sa otvorene prihlási k homosexuálnej komunite, tak s ňou ukončia spoluprácu.
Homosexuálni športovci v tom čase o svojej orientácii zaryto mlčali, okrem Martiny sa vlastne nikto neodvážil prísť s podobne odvážnym verejným priznaním .

Úspešná tenistka sa však nenechala odradiť. Dodnes tvrdí, že treba hovoriť o živote homosexuálne orientovaných ľudí, ktorí sú stále v mnohých krajinách znevýhodnenou menšinou.
„Keď vidíte heterosexuálny pár, nezačnete hneď rozmýšľať, čo robia v posteli. Ale keď vidíte lesbičky alebo gayov, hneď vám napadne len táto sexuálna stránka. Prečo? Veď to nie je len o tom,“ zdôraznila pre Českú televíziu: „Nejde len o fyzickú príťažlivosť, ale najmä o to, do koho sa môžem zamilovať. Naozaj ma ženy priťahujú aj psychicky a emocionálne.“
Športová hviezda svetového formátu sa skrátka rozhodla hrať otvorenú hru a byť aj vzorom pre tých, ktorí váhajú odhaliť pravdu svojim najbližším.
Paradoxom však je, že s rodinou sa pre svoju orientáciu načas rozišla. Krátko po tom, keď sa jej príbuzní prisťahovali do USA, sa totiž zaľúbila a odsťahovala sa za svojou partnerkou dvetisíc kilometrov od Dallasu.
Otec, matka a sestra zostali v cudzej krajine sami, a napokon sa rozhodli vrátiť naspäť do Prahy.

Ovácie pre emigrantku
Znovu sa stretli až o niekoľko rokov neskôr, v roku 1986, keď české tenistky bojovali vo FedCupe proti Američankám. A za tie hrala aj Martina Navrátilová.
Aj keď si to usporiadatelia turnaja v Československu veľmi neželali, do Prahy prišla aj pre nich nežiaduca emigrantka.
„Nemali na výber. Bola som svetovou aj americkou jednotkou, podmienka bola, že musím hrať,“ povedala Martina.
Na pražskej Štvanici zažila najemotívnejšie chvíle svojej kariéry. Komunistickí funkcionári sa spočiatku snažili, aby bola neviditeľná.
Médiám zakázali robiť s ňou rozhovory, šéfredaktori dostali podrobné inštrukcie, na čo sa majú ich redaktori pýtať na oficiálnej tlačovke.
Napokon aj tak všetko dopadlo inak. Keď americké reprezentantky vyšli na kurt, tisícky ľudí natlačení na tribúnach vstali a Martine pripravili obrovské ovácie.
Premiér vtedajšej vlády Lubomír Štrougal utiekol z lóže do útrob štadióna a väčšina politikov ho nasledovala.
A keďže bolo zvykom, že hráčky pri podobnom ceremoniáli povedali do mikrofónov krátky zdvorilostný príhovor, mikrofón sa dostal aj k Martine.
Štvanica zmĺkla. Martina hľadala slová a bojovala s dojatím. A potom predniesla: „Som nesmierne šťastná, že môžem byť počase opäť doma v Prahe. A ďakujem vám za krásne prijatie. Dúfam zároveň, že nebude trvať ďalších jedenásť rokov, kým sa k vám budem môcť zase pozrieť.“
A rozplakala sa. Odmenou jej bola búrka potlesku, skandovania a pískania. Napokon prešli len tri roky a mohla sa do Československa znovu vrátiť ako do slobodnej krajiny. Odvtedy prichádza často.

Manželka a matka
Keď súd na Floride povolil svadby gayov a lesbičiek, uzavrela manželstvo so svojou o štrnásť rokov mladšou partnerkou - poslednou sovietskou miss Juliou Lemigovovou.
Žili spolu päť rokov, keď si Martina na turnaji US Open v roku 2014 pred kamerami pokľakla a s prsteňom v škatuľke ju požiadala o ruku.
„Bola som prekvapená a ohromená, ale od Martiny by som nečakala nič menšie,“ povedala dojatá Julia pre BBC.
Svadba bola v decembri 2014. „Je to veľmi zvláštne. Mám päťdesiatosem rokov a prvýkrát som sa vydala. Už bolo načase, však?“ povedala Martina bezprostredne po obrade, na ktorý si obliekla svetlý nohavicový kostým s rolákom.
Jej partnerka Julia Lemigovová podniká v kozmetickom priemysle a spolu s Martinou vychovávajú dve dcéry, ktoré má bývalá miss z predchádzajúceho vzťahu.
Navrátilová nikdy nemala príležitosť mať vlastné dieťa, teraz je však matkou na plný úväzok a prežíva výchovu detí so všetkými radosťami i starosťami.
„Je to ťažké, máme dve dievčatá. Ale zároveň je to aj zábava, niečo úžasné,“ povedala.
Vyhrala boj s rakovinou
V roku 2010 jej lekári diagnostikovali rakovinu prsníka. Televízia CNN s ňou natočila polhodinový dokument, ktorý sa volal Martina, môj najťažší súper.
Film mapoval celú jej kariéru až po nález zhubného nádoru. A, našťastie, mal ten najlepší záver, aký si mohla tenisová legenda, jej blízki, aj fanúšikovia želať.
Lekári jej totiž oznámili, že sa jej podarilo zvíťaziť nad chorobou. Ako sama neskôr priznala, bolo to pre ňu to najdôležitejšie víťazstvo v živote.