Jej pozitívny vplyv na zdravie človeka sa využíval už pred tisícročiami najmä v Ázii, kde má liečba hubami najdlhšiu tradíciu.
K najúčinnejším látkam, ktoré sa skrývajú v hlive, patria betaglukány, ktoré dokážu stimulovať činnosť bielych krviniek v ich boji proti vírusom a baktériám.
Vďaka nim sa dokáže vyladiť imunitný systém človeka na najvyšší možný výkon. Betaglukány pomáhajú aj v liečbe kvasinkových infekcií, čo bolo dokázané viacerými vedeckými štúdiami, jednou z nich je štúdia z roku 2014 uverejnená v Nutrition Journal.
Ďalšou účinnou látkou, ktorú obsahuje hliva, je lovastatín. Dokáže znížiť hladinu takzvaného zlého cholesterolu v krvi a pôsobiť preventívne proti rozvoju aterosklerózy a srdcovo-cievnych ochorení.
Okrem toho hliva obsahuje vitamíny B, D, C a K, nenasýtené mastné kyseliny a bioflavonoidy. Z minerálnych a stopových prvkov v nej môžeme nájsť železo, zinok, draslík, fosfor, selén, sodík, jód a bór.
Hliva ustricovitá sa využíva aj na doplnkovú liečbu rôznych kožných ochorení, ako sú akné, svrbenie kože, ekzémy a bradavice. Okrem toho, že pomáha znižovať vysoký krvný tlak, dokáže tiež na seba viazať ťažké kovy a vylúčiť ich z tela.
Vďaka silným antioxidačným účinkom prispieva k ochrane ciev a krvných doštičiek. Zároveň slúži ako prírodné probiotikum, podporuje rast prospešných baktérií v zažívacom ústrojenstve a vďaka tomu pomáha pri zápche alebo hnačke.
Ak nemáte možnosť konzumovať hlivu v jej pôvodnej prírodnej forme, dá sa kúpiť aj sušená vo forme kapsúl. V takom prípade je dobré vyberať si výrobky, v ktorých je sušená kompletne celá huba, nielen jej niektoré časti.
Podľa štúdie uverejnenej v Journal of Functional Foods dokáže znižovať dokonca aj hladinu cholesterolu v ľudskom tele.

Môžete si ju vypestovať aj doma
Hliva ustricovitá - pri jej pestovaní sa využíva najmä takzvaný polienkový spôsob, pri ktorom si huby ťahajú živiny z odumretého dreva.
Z neolúpaných stromových kmeňov narežeme polienka. Veľmi vhodné je drevo topoľové alebo bukové. Polienka naočkujeme tak, že na ich hornú reznú plochu položíme asi centimetrovú vrstvu očkovacieho sadiva.
Naočkované polienka uložíme do polyetylénového vreca a uložíme na tmavé vlhké miesto.
Mali by sme to urobiť v apríli alebo v máji. Koncom augusta polienka vyberieme a zasadíme do hĺbky 10 až 15 centimetrov do trávnika na vlhkom tmavšom mieste.

