Sú podľa vás ženy v našom podnikateľskom prostredí oproti mužom v nevýhode?
Ženy majú oproti mužom nevýhody, ale zároveň aj silné stránky, ktoré vyplývajú z ich ženskej podstaty. Viac preferujú istotu, menej intenzívne vnímajú vlastné schopnosti i naskytujúce sa príležitosti. Na rozdiel od mužov – podnikateľov majú väčší strach zo zlyhania. Z toho vyplýva aj fakt, že celkový podnikateľský potenciál je u žien oproti mužom len polovičný. Práve preto v začiatkoch potrebujú správnu motiváciu, dodanie sebadôvery a rady v oblastiach, kde sú menej zdatné. Na druhej strane sú ženy väčšie inovátorky, orientujú sa viac na spotrebiteľské služby a zákazníkov vo väčšej miere získavajú v kruhu rodiny a priateľov. Potrebujú menej peňazí na začiatok podnikania ako muži, približne polovica z nich vystačí s investíciou do 10-tisíc eur, šestnásť percent potrebuje kapitál menší ako tisíc eur.
Už ôsmy rok ste ambasádorkou VÚB Biznis akadémie pre podnikavé ženy. Čo je hlavnou myšlienkou tohto projektu?
Od začiatku sme sledovali špecifický prístup žien k podnikaniu. Vnímajú ho inak ako muži a na Slovensku sú oproti mužom – podnikateľom v menšine. Vedeli sme, že majú veľa dobrých podnikateľských nápadov a často potrebujú len potrebné informácie a konzultácie s odborníkmi. Vytvorili sme koncept Biznis akadémie pre podnikavé ženy a veľký záujem nám potvrdil jeho potrebu.

Čo všetko zúčastneným ženám ponúkate?
Na trojdňovom workshope sú pripravené prednášky o všetkom, čo zahŕňa úspešný štart vlastného podnikania, čo si treba zvážiť a na čo nezabudnúť. Účastníčky sa oboznámia s obchodnými technikami, cenotvorbou i silou marketingu. Zameriavame sa tiež na ich osobnosť a radíme im ako čo najlepšie využiť svoje silné stránky a ako sa predať. Tento rok ponúkame aj o niečo viac praxe a osobné konzultácie. V rámci workshopu budú mať možnosť vypracovať si vlastný biznis plán pod vedením skúsených odborníkov. Jednou z noviniek bude online streaming prednášok z akadémie. A účastníčky budú mať možnosť získať odborný certifikát garantovaný VÚB od renomovaných firiem na trhu. Mnohým ženám náš projekt zmenil život. Máme absolventku, ktorá už bola zbalená na „útek“ do zahraničia a po Biznis akadémii si založila firmu, ktorá dodnes úspešne funguje. Niektoré ženy úplne zmenili svoje zameranie. Napríklad z ekonomického vzdelania sa preorientovali na pestovanie ovocia a zeleniny.
Aké chyby robia najčastejšie začínajúce ženy – podnikateľky?
Vo väčšine prípadov majú nedostatočné informácie v oblasti daňového a legislatívneho poradenstva, minimálny prehľad v účtovníctve a často majú problémy so spracovaním podnikateľského plánu. Pri štarte vlastného podnikania by mala mať žena vedomosti o všetkých oblastiach, ktoré sa budú týkať jej biznisu. Vyžaduje si to naštudovať aspoň základné informácie z daňovej oblasti, legislatívy, účtovníctva, marketingu, prieskumu trhu, administratívy, prípadne aj z personalistiky. Aj keď na tieto činnosti bude vo väčšine prípadov využívať odborníkov, dobre je mať nad situáciou kontrolu. Mala by mať vedomosti na prípravu biznis plánu a vedieť, pre akú právnu formu podnikania je pre ňu výhodné sa rozhodnúť. Inak sa môže hneď na začiatku „prepočítať“ a neuspeje. Podnikateľka by mala byť zároveň dobrá vo svojom odbore a mať manažérske schopnosti, čo my, ženy, ktoré manažujeme rodinu, prácu aj seba, väčšinou máme.

Aké vlastnosti potrebuje žena, aby uspela? Čo konkrétne v živote najviac pomohlo vám?
Predpokladom úspechu je dobrý nápad a vynikajúca príprava. Ak má žena oboje, nemusí o sebe pochybovať. Okrem toho potrebuje odvahu, disciplínu a byť dobrá vo svojom „fachu“. Odvahu preto, aby sa nebála nových príležitostí a neznámeho a vedela ohodnotiť mieru rizika, ktoré podstúpi. Disciplínu potrebuje, aby si vedela rozdeliť čas na prácu, domácnosť, deti a, samozrejme, na seba. To si vyžaduje presne dodržiavanie stanoveného harmonogramu, schopnosť venovať sa tomu, čo je dôležité, všetko menej dôležité radšej vynechať a zaviesť režim v práci aj doma. Ja sa snažím vždy všetky rokovania začať a skončiť načas, a tak toho zvládnem pomerne dosť. Veci si dopredu plánujem. Napríklad si napíšem, čo potrebujem nakúpiť, kedy čo urobím v domácnosti... A byť dobrá vo svojom „fachu“ znamená neustále sa vzdelávať. Pre ženu je dôležité, aby bola o krok vpred pred ostatnými.
Urobili ste v pracovnom živote chyby? Zmenili by ste dnes niečo, keby ste sa mohli vrátiť v čase?
Chybám som sa, samozrejme, nevyhla, asi nikto sa im nevyhne. Na začiatku kariéry som považovala všetko za dôležité, venovala som sa detailom, ktoré mi zaberali veľa času a keď som chcela všetko stihnúť, odniesol si to spánok. Až postupne som sa naučila delegovať právomoci aj zodpovednosť a uvoľnili sa mi ruky aj na iné aktivity, napríklad na písanie článkov, či zvyšovanie kvalifikácie. Mala som aj problémy s načasovaním rôznych aktivít, postupne som sa však naučila, ako tieto začiatočnícke chyby odstrániť. Dnes by som asi nič nezmenila, čo sa týka mojej práce. Mala som kariéru ako z rozprávky, zažila som toľko pracovného napätia a krásy nepoznaného, ako mnohí nezažijú za dva životy. A som veľmi vďačná, že mi to bolo dopriate. Ak by som však predsa len niečo zmeniť mohla, asi by som si vymedzila viac času na deti. Občas mám pocit, akoby mi obdobie, keď vyrastali, ušlo príliš rýchlo.
Do akej miery je podľa vás pre úspech potrebné vlastné úsilie a do akej šťastie? Ako to bolo u vás? Pomohli vám aj nejaké šťastné náhody, alebo ste si vždy pomohli len sama?
Vlastné úsilie pokladám za alfu a omegu úspechu. No človek niekedy potrebuje aj šťastie. Napríklad, keď sa rozhodujete medzi viacerými možnosťami. Či ste si vybrali tú správnu, to sa vždy dozviete až neskôr. Ja som tú štipku šťastia mala v tom, že keď som dostala nové ponuky, tak som ich prijala. Aj keď som mnohokrát prebdela od strachu, či to zvládnem, celé noci. Nakoniec sa ukázalo, že aj keď som riskovala, rozhodla som sa správne. Každá takáto ponuka však ku mne prišla práve preto, že ma pokladali za dobrú vo svojom odbore. Teda profesionalita a znalosti boli základom pre možný kariérny rast.

Je podľa vás pre ženu výhodou, ak podniká s partnerom alebo blízkymi príbuznými? Je zdravé miešať pracovné vzťahy so súkromnými?
Spolupráca s rodinou alebo priateľmi má výhody i nevýhody. Svojich partnerov lepšie poznáme, ale niekedy môžu situáciu skomplikovať zložité citové vzťahy. V takýchto prípadoch si treba vopred nastaviť pravidlá.
Na čo by si ženy mali predovšetkým dávať pozor v oblasti podnikania?
Mali by sa zbaviť nedostatku sebadôvery a strachu zo zlyhania, viac riskovať a prekonať negatívne spoločenské postoje. Mali by mať dostatok informácií predtým, ako začnú svoj biznis rozbiehať a pripravený záložný scenár pre rôzne situácie. Nemali by sa príliš skoro podnikania vzdávať.
Akými zásadami sa riadite v oblasti pracovných vzťahov? Zvyknete si ľudí pripúšťať k telu alebo si radšej udržiavate odstup?
Som veľký extrovert. Moje vzťahy s kolegami sú rôzne. S mnohými pracujem už dlhé roky a máme otvorenejší vzťah, rozprávame sa aj o iných ako pracovných záležitostiach. S ostatnými sa snažím mať korektné vzťahy, byť slušná, ale zároveň očakávam od každého vysokú profesionalitu. Nepoznám niečo také ako klebety, nakoľko pri mojom vyťažení na ne určite nemám čas. Moja povaha barana je charakteristická tým, že poviem priamo veci, ktoré sa mi páčia, ale aj tie, ktoré sa mi nepáčia.
Ako vyzerá váš bežný pracovný deň? Máte čas aj na nejaké súkromie?
Ráno vstávam medzi šiestou a siedmou. Záleží na tom, aký mám program. Bežný pracovný deň je pre mňa plný rokovaní, prípravy materiálov, pracovných stretnutí a riešení otvorených problémov. Na druhej strane mám veľa aktivít aj mimo banky, spolupracujem s univerzitami, kde som v správnych či vedeckých radách, venujem sa corporate governance, ktorú na Slovensku vediem. V súčasnosti trávim veľa času prípravou medzinárodnej konferencie, ktorú po prvý raz v histórii organizujeme v rámci nášho predsedníctva v Rade Európy na Slovensku. Okrem toho mám aj veľa spoločenských povinností, pracovných večerí či stretnutí s klientmi banky.
Máte nejaký sen, ktorý by ste si chceli v blízkej budúcnosti splniť?
Život ma naučil, že si mám plniť sny priebežne. Občas s nadhľadom hovorím, že môj celý život je jeden veľký sen, z ktorého som sa ešte neprebudila. A dúfam, že to tak aj zostane.

Vizitka:
Elena Kohútiková (63) Vyštudovala Vysokú školu ekonomickú v Bratislave. Pracovala v Štátnej banke Československej, bola viceguvernérkou Národnej banky Slovenska, dnes je zástupkyňou generálneho riaditeľa VÚB banky. Roky sa venuje téme postavenia žien v biznise. Podporuje podnikateľské aktivity a vzdelávanie žien, organizuje prednášky aj semináre a ôsmy rok je ambasádorkou projektu VUB Biznis akadémie pre podnikavé ženy.
Tento článok bol vytvorený s podporou spoločnosti Všeobecnej úverovej banky. Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.