Jednou z nich je aj Arianna Huffington, bývalá šéfredaktorka a zakladateľka online magazínu Huffington Post, ktorá sa tento rok vzdala svojej bohatej novinárskej kariéry, aby sa venovala novej firme. Tá ponúka rady v oblasti zlepšenia podmienok na pracoviskách a prevencie pred vyhorením.
Jedna z najvplyvnejších žien sveta k tejto téme nedávno prispela aj prostredníctvom čerstvo vydanej knihy o spánkovej revolúcii, v ktorej tvrdí, že sme uprostred krízy spánkovej deprivácie.
Zlomový bod v jej kariére prišiel totiž vtedy, keď si uvedomila, že trpí nedostatkom spánku.
V roku 2007 prepracovaná zaspala sediac za stolom a nešťastne si zlomila lícnu kosť. To ju donútilo zmeniť svoje životné priority a zamyslieť sa aj nad tým, že úspech sa začína tam, kde sú splnené základné životné potreby – ako napríklad spánok.
„Ste neustále v pohybe. Chodíte na stretnutia, plníte si povinnosti. No nie je v tom žiadna radosť a žiadna skutočná kreativita,“ vyjadrila sa na margo vyčerpanosti a nedostatku oddychu. Spánok teraz zaraďuje na vrchol zoznamu svojich priorít.

Zdriemnutie v práci
Šesťdesiatšesťročná podnikateľka svoj postoj pretavila aj do praxe. V redakcii The Huffington Post zriadili miestnosť so špeciálne upravenými kreslami na zdriemnutie kedykoľvek počas dňa.
Podľa Arianny stačí hoci aj 20 minút na to, aby ste osviežili myseľ a znovu nadobudli energiu. Robí to tak aj ona a keďže má presklenú kanceláriu, každý vie celkom presne, kedy si potrebuje dobiť baterky. „Prespite sa na vrchol,“ vtipkuje na túto tému, no uvedomuje si, že dobre vyspatý človek je v práci aktívnejší a teda úspešnejší.
Spánok = aktivita
K pochopeniu dôležitosti spánku a jeho roly v dosiahnutí životných a pracovných úspechov, priviedlo autorku aj štúdium vedeckých faktov a poznatkov. Urobila ho ešte pred napísaním svojej knihy a najviac ju prekvapilo, že hoci spánok vyzerá ako niečo, pri čom nie sme aktívni, je to presne naopak.
„Spánok je v skutočnosti typom aktivity, pri ktorej sa zhromažďujú a odplavujú toxíny,“ vysvetľuje.
Viaceré štúdie tiež potvrdzujú, že krátky, nie dlhší ako 30-minútový spánok je pre naše zdravie prospešný. Za ostatných šestnásť rokov urobili harvardskí výskumníci desiatky experimentov, ktoré potvrdili, že spánok zlepšuje pamäť, kreatívne myslenie a učenie.
Krátke zdriemnutia podľa výskumov zase napomáhajú pri produktivite, sú prevenciou proti vyhoreniu, zvyšujú zmyslové vnímanie a dokonca znižujú riziko srdcových chorôb.