Najvyhľadávanejším miestom v Karlovarskom kraji sú kúpele Karlove Vary, mesto s nádhernou architektúrou, luxusne zrekonštruovanými kúpeľnými domami, starobylými kolonádami a známym filmovým festivalom. V blízkom okolí je však toho oveľa viac. Nájdete tam miesta, ktoré možno nie sú až také známe, o to viac vás však dokážu prekvapiť.
Princovo väzenie
Mestečko Loket s impozantným hradom, ktorého vznik sa datuje do trinásteho storočia, leží zhruba pätnásť kilometrov od Karlových Varov. Z troch strán ho obmýva rieka Ohře a z hradu sa ponúka unikátny výhľad na široké okolie.
Niektorí návštevníci porovnávajú Loket s Českým Krumlovom, vládne tu však omnoho pokojnejšia atmosféra. V období vlády Luxemburgovcov bol miestny hrad dočasným sídlom členov kráľovskej rodiny.
V roku 1319 sa tam uchýlila kráľovná Eliška Přemyslovna s malým synom, budúcim českým kráľom Karolom IV., ktorý tu bol na príkaz otca určitú dobu väznený.
Na hrade sú viaceré expozície, napríklad výstava porcelánu z okolitých manufaktúr, z ktorých väčšina už dnes neexistuje, expozícia historických zbrani a archeológie alebo expozícia hrdelného práva, kde si návštevník môže pozrieť pohybujúce sa figuríny, ktoré v jednotlivých kobkách v podzemí predvádzajú spôsoby stredového mučenia.
Mestečko Loket sa môže okrem hradu pochváliť aj najväčšou zbierkou kúpeľných pohárikov v Čechách, ktoré sa nachádza v Muzeu lázenských pohárků.
Vystavené poháriky slúžili kedysi kúpeľným hosťom na popíjanie vody z liečivých prameňov, najstarší exponát je z roku 1780. Expozíciu tvorí 1850 unikátnych kúskov, z ktorých je väčšina z porcelánu, ale aj zo skla, striebra, cínu, plastu a kameniny.
Priamo z múzea pohárikov sa dá prejsť do priestorov minipivovaru Florián, ktorého súčasťou je pivovarské múzeum. V troch miestnostiach je názorne ukázaná tradičná výroba sudov, sladu a pôvodné stáčanie a plnenie fliaš.
Sú tam vystavené aj staré stroje na stáčanie a zátkovanie. Historické centrum mesta využili pred desiatimi hollywoodski filmári, keď tu natáčali zábery do filmu James Bond Casino Royal s Danielom Craigom.

Strážca pokladu
Hrad a zámok Bečov nad Teplou je známy tým, že sa v ňom nachádza po českých korunovačných klenotoch druhá najcennejšia zlatnícka pamiatka na území Českej republiky.
Relikviár svätého Maura je spojený s poslednými majiteľmi panstva, belgickou kniežacou rodinou Beaufort - Spontin, ktorá panstvo kúpila začiatkom devätnásteho storočia a presunula sem aj rozsiahlu umeleckú zbierku.
Relikviár bol vytvorený začiatkom trinásteho storočia pre opátstvo vo Florennes v Belgicku, od ktorého ho rodina neskôr odkúpila. Po druhej svetovej vojne boli majitelia zámku obvinení z kolaborácie s nacistami, preto museli urýchlene zámok opustiť a relikviár ukryli na hrade.
Na svoj majetok však nezabudli a po štyridsiatich rokoch kontaktovali miestne úrady s tým, že by za štvrť milióna dolárov radi kúpili jednu nešpecifikovanú historickú pamiatku, ktorá je zakopaná kdesi v západných Čechách.
Pri rokovaniach vyšlo postupne najavo, že predmet je veľký približne ako konferenčný stolík a je ukrytý asi sto kilometrov vzdušnou čiarou od Norimbergu. Do pátrania sa vtedy pustili kriminalisti a 5. novembra 1985 sa im podarilo vzácny predmet nájsť pod drevenou podlahou kaplnky bečovského hradu.
Štát vzápätí zakázal jeho predaj a vývoz a pustil sa do rekonštrukcie časom poškodeného diela. Obsah relikviáru tvoria pozostatky štyroch svätcov, zvyšky textílií a kože. Je zdobený veľkým množstvom reliéfov a sošiek z pozláteného striebra, drahými kameňmi a polodrahokamami.
Mesačná krajina
Neďaleko kúpeľného mesta Františkovy Lázně sa nachádza unikátna prírodná rezervácia SOOS, ktorá nemá v strednej Európe obdobu. Ide o veľké rašelinisko a slatinisko, kde vyviera množstvo minerálnych prameňov a bublajúcich bahenných sopiek .
Náučný drevený chodník, dlhý zhruba jeden a pol kilometra vedie ponad dno vyschnutého slaného jazera, kde sa kedysi ťažila soľ. Dnes sa v týchto miestach ťaží rašelina pre potreby kúpeľov Františkovy Lázně.
Návštevníkom prostredníctvom informačných tabúľ približuje geologickú činnosť, ktorá tu po dlhé roky prebiehala a stále prebieha. Rozpukanú zem, ktorá pripomína mesačnú krajinu, pokrýva vrstva vyzrážanej soli.
Rastú tam jedinečné druhy vzácnej vegetácie. Rezervácia SOOS je tiež domovom viacerých chránených živočíchov. Zaujímavým miestom je aj múzeum SOOS s prírodovednou a paleontologickou expozíciou - výstavou prehistorických jašterov v životnej veľkosti a expozíciou vtáčí svet Chebska a dejiny Zeme.

Česko ako na dlani
Park Boheminium je plný miniatúrnych stavieb v lesoparku nad Mariánskymi Lázňami. Nájdete tam viac ako šesťdesiat miniatúr najznámejších českých pamiatok, hradov, zámkov, rozhľadní, mlynov a statkov.
Sú vernou replikou skutočného objektu, dvadsaťpäťkrát menšie ako originál. Na jednom mieste môžete obdivovať napríklad hrad Karlštejn, Červenú Lhotu, zámok v Litomyšli, Český Krumlov či kolonádu a mini letisko s modelmi lietadiel v Mariánskych Lázňach.

Na jazere plávajú modely historických parníkov a vojnových lodí. Hneď za vstupom do parku je jedna z najväčších atrakcií pre najmenších, model funkčnej železnice, ktorá láka malé i väčšie deti. Môžete tiež obdivovať maketu telekomunikačnej veže Ješted, ku ktorej premáva mini lanovka.
Deti tu majú k dispozícii aj ihrisko s trampolínou, pieskoviskom a hojdačkami.

Naše tipy:
Múzeum Moser Karlove Vary - expozícia sklárskych výrobkov svetového mena, s viac ako stopäťdesiatpäťročnou históriou. Navštíviť môžete aj sklársku huť a zažiť pravú atmosféru ručnej výroby krištáľu. Výrobky známej sklárne zdobia aj interiéry kráľovských palácov, prezidentských kancelárii či príbytky filmových hviezd. Skláreň Moser už viac ako desať rokov vyrába originálne festivalové ceny, krištáľové glóbusy pre Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch.
Mattoni múzeum v Kyselke - Novootvorené múzeum vybudovali v opravenom Löschnerovom pavilóne, jednej z najcennejších pamiatok v bývalom kúpeľnom meste. Návštevníci tu uvidia expozíciu venovanú histórii stáčania známej minerálky a expozíciu venovanú Heinrichovi Mattonimu, ktorý minerálnu vodu preslávil na celom svete. V múzeu nechýba ani rozsiahla zbierka historických fliaš, do ktorých sa kedysi stáčala minerálna voda a zbierka historických aj súčasných etikiet. Súčasťou expozície sú aj interaktívne výstavné predmety a moderné technológie, ktoré spestria návštevu múzea najmä deťom.
Viac tipov nájdete na Kudyznudy.cz.
